Ana Sayfa Moda Nedir ?- Dijital Pazarlama

Nedir ?- Dijital Pazarlama

892
0

Ürünlerinizin, servislerinizin veya markalarınızın elektronik ortamlarda satışa çıkarılması işlemlerine dijital pazarlama adı verilir. Dijital pazarlamada insanların hangi ürünlere eğilimlerinin olduğunun, hangi dönemlerde daha yaygın şekilde alışveriş yaptığının ve bu alışverişleri yaparken hangi kanalları kullandığının belirlenmesi mümkündür. Ölçülebilir olması gereği, genelde bu yönüyle diğer pazarlama alanlarından farklılıklar gösterir. Bu noktada SEO hizmetlerinin dijital pazarlamanın önemli bir ayağı olduğunu söylemek de mümkündür.

Dijital pazarlamada site sahipleri veya SEO uzmanları, siteler içerisinde hangi ürünlere talep olduğunu, hangilerine olmadığını, hangi dönemler arasında insanların alışveriş yapmaya daha yatkın olduğunu ölçebilir. Buna göre sitelerinde değişiklikler yapabilir, dönem dönem kampanyalar düzenleyebilir ve satışları arttırma çabalarına girebilirler.

Her ne kadar dijital pazarlama açısından en yaygın şekilde tercih edilen mecra arama motorları olsa da, son zamanlarda bu işlem için sosyal ağlar, elektronik billboardlar, podcastler ve diğer elektronik tabanlı kaynaklar da yaygın şekilde tercih ediliyorlar.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Dijital pazarlamanın diğer çok büyük avantajı müşterilere anında ve sürekli ulaşabilen bir yöntem olmasıdır. Ürünlerinizi her seferinde, tüm müşterilere tek tek tanıtmanız gerekmez. Müşterileriniz istedikleri saatte, hafta içi, hafta sonu web siteniz veya arama motorları üzerinden ürünlere ulaşabilirler.

Teknoloji dünyasının her geçen gün eğlence, görsellik, sosyal ilişkiler açısından gelişme göstermesi de bu pazarlama yöntemini geleceğin pazarlaması haline getirmektedir. Üstelik bu pazarlama tipinde insanların ürünler, markalar, servisler hakkındaki görüş ve düşüncelerini pratik şekilde öğrenmek ve bu doğrultuda hizmetleri daha tercih edilir hale getirmek de söz konusudur. SEO, SEM ve diğer yöntemlerde bu noktada dijital pazarlamanın önemli ayaklarını oluştururlar.

Müşteri İlişkileri

Dijital pazarlama ile potansiyel müşterilerinizin veya müşterilerinizin belirli konulardaki fikirlerini öğrenebiliyor ve buna göre hizmetlerinizi geliştirme yoluna gidebiliyorsunuz. Fakat pazarlama açısından bunlar tek başlarına da yeterli değiller. Onlarla dijital kaynaklar üzerinden kurduğunuz iletişimin de bu noktada payının büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Müşterilerinizin toplu halde bakış açılarını yansıttıkları sosyal medya gibi önemli kaynakları da onlara hitap etmek amacıyla kullanmanız gerekmekte. Dijital pazarlama alanında çalışmalar yapan firmalardan bu noktada hizmet almanız da söz konusu. Sizlere sağlayacakları verilerle müşteri ilişkilerini geliştirebilir, kaliteli bir marka kurgusu oluşturmanızda da destek sağlayabilirler.

Dijital Pazarlamanın Önündeki Engeller

Her ne kadar dijital pazarlama sahası beraberinde çok sayıda avantajı birlikte getirse de, bu alanın önünde çeşitli engeller de bulunmakta:

Dijital kaynaklara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. İnternet günümüzde tek bir kaynağa bağlı olarak kullanılmıyor. Her ne kadar insanlar arama motorlarını belirli bir ürünü alırken referans olarak tercih etseler de, aralarına her geçen gün bir yenisi eklenen sosyal ağlar üzerinden de insanlar alışveriş yapmaya başladılar. Bu noktada dijital pazarlama stratejileriniz tek bir ağ ile değil tümüne yaymanız gerekmekte.
Artan rekabet. Dijital dünya, standart pazarlama stratejilerinden farklı olarak hem daha uygun ücretlerle pazarlama yapabildiğiniz hem de artık çok daha fazla kişiye hitap edebildiğiniz bir alan. Bu da rekabetin artmasına yol açıyor
Veri miktarının artış göstermesi. Dijital pazarlama iş sahiplerine kullanıcılar, ürünlere yönelik talep ve dönemsellik anlamında çok miktarda veri sağlıyor. Fakat elde edilen veriler o kadar fazla ki, kısa sürede elde analiz edilemeyecek kadar da verinin toplandığını söyleyebiliriz.

Yazan : Yemliha TOKER – Seo Uzmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz