Ana sayfa Sağlık Mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler

Mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler

395
0

Mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler

Mide ekşimesi özellikle bizim toplumumuzda birçok kişide görülen bir sorundur. Mide ekşimesi durumunu aşırı ve fazla ağır yemeklerden sonra yaşıyorsanız eğer beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız radikal değişikliklerle bu ekşimeleri oldukça minimuma düşürebilirsiniz. Fakat hafif yemeklerden sonra bile midede ekşime sorunu yaşıyorsanız bu reflü gibi bir hastalığın habercisi olabilir. Reflü ve gastrist hastalıklarında diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

Bu tür hastalıkların belirtilerini doğru beslenme düzeni ve alışkanlıkları ile oldukça iyi bir oranda düşürmek mümkündür. Ara ara yaşanan mide ekşimelerine iyi gelen bir sürü yiyecek bulunmaktadır üstelik. Eğer bu gıdalarla kendinize bir beslenme listesi hazırlarsanız ekşime sorunundan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Peki mide ekşimesi neden olur?

Mide ekşimesi sorunu genellikle aşırı mide asidi üretimi sebebiyle gerçekleşir. Mide asidi ürünlerin parçalanması için gerekli olan bir maddedir ve normal şartlarda midenize zarar vermez. Fakat mideniz normalden fazla mide asidi üretmeye başlarsa ve bunların üstüne bir de reflünüz varsa bu asit yemek borunuza kadar çıkabilir. Yemek borunuzun yüzeyi mide asidi için uygun bir yer olmadığından dolayı asit bir süre sonra yemek borunuzu tahriş etmeye başlar.

Yaşanan bu olayların sonucunda da göğsünüzde ağrılar ve yanma hissi gibi problemlerle karşılaşırsınız. Üstelik mide zarının ülser nedeniyle hasar görmüş bölümleri de mide asidine karşı savunmasız duruma geçerler ve bu da o yaşadığınız yanma hissine ve midenizin ekşimesine yol açar.

Mide ekşimesi olayını önlemek için mide asidi üretimini arttıran ve sindirilmesi zor ürünlerden uzak durmalısınız. Ara sıra mide ekşimesi yaşıyorsanız da ağır yağlı ve baharatlı bir et yemeği sonrası midenizin ekşimesine de şaşırmamalısınız. Üstelik mide asidi miktarını arttıran greyfurt ve portakal gibi meyveleri özellikle reflü hastalarında birçok soruna yol açabilir. Bu sorunlardan bazıları göğüste ağrılar ve mide asidinin ağza gelmesi gibi durumlardır.

Bunların dışında kahve ve çok fazla kafeinli içecekler, çikolata, nane ve alkol alımının da mide ekşimesini şiddetlendirdiği bilinir. O yüzden bu gıdaları ve içecekleri çok fazla tüketmemeli, hatta tercihen hiç tüketmemeye çalışmalısınız.

Şu aralar yaşadığınız mide ekşimesi sorununa çözümler elbette var. Mesela çok fazla sırt üstü uzanmamaya çalışın. Çoğunlukla oturur pozisyonda ve sırtınız dik bir şekilde oturmalısınız. Yemeklerden sonra kahve ve çay içmemelisiniz, hemen tatlı tüketmemelisiniz. Mide asidini azaltmak için biraz ekmek yemeyi deneyebilirsiniz.

Ayrıca yemeklerden sonra direk olarak vücudunuzu zorlayacak fiziksel aktiviteleri yapmamalısınız. Sakız çiğnemekte mide asidini azaltmanıza yardımcı olabilir. Fakat çok fazla uzun süre sakız çiğnemenin de gaza neden olduğu bilinir. Bu nedenle bu konuda da dikkat etmelisiniz.

Eğer sigara tüketiminiz varsa mide ekşimesi sorununuz geçene kadar içmeyin. Karnınız acıkırsa 1 tane haşlanmış ve ılık patates yemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca ılık zencefil çayı yemek borunuzu temizlemekte ve midenizi rahatlatmaya birebirdir. Yatağınızda sırt üstü uzanmalısınız ve başınızı yüksekte tutacak bir yastık kullanmalısınız. Peki mide ekşimesine karşı ne gibi önlemler alabiliriz?

Aşırı yağlı yemekler yemekten kaçınmalısınız. Öğünlerinizi daha da küçültmelisiniz, öğün sayınızı daha da arttırmalısınız. Fazla baharatlı yemekler yememelisiniz. Asitli meyvelerden uzak durmalısınız. Kafein içeren içecekler içmemelisiniz. Cola tarzı fazlaca asit bulunduran içeceklerden uzak durmalısınız. Çikolata ve cips tarzı gıdalar yememelisiniz. Atıştırmaları bırakmalısınız.

Bu noktada mide ekşimesi durumuna ne iyi gelir sorusu yerine mide ekşimesi durumu nasıl önlenir diye bir soru sormak burada daha mantıklı olacaktır. Zira mide ekşimesi durumu yediklerinizle fazlaca yakından alakalı bir sorundur. Bunun için öğünlerinizi hafif tutmalı ve midenize fazla yüklenmemelisiniz. Mide ekşimesine yol açan yiyecekler elbette kişiden kişiye göre değişir fakat siz kendinizi rahatsız eden gıdaların bir listesini çıkarabilir ve ona göre daha dikkatli davranabilirsiniz.

Eğer mide ekşimeniz aldığınız tüm önlemlere ve değiştirdiğiniz beslenme düzeninize rağmen devam ediyorsa kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. Mide ekşimesinin altında yatan başka bir hastalığınız daha olabilir ve bunu erken fark etmek hayatınızı kurtarabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here