Ana Sayfa Sağlık Limonlu suyun faydaları

Limonlu suyun faydaları

409
0

Limonlu suyun faydaları

Limonlu su oldukça basit ve gerçekten şaşılacak derece sağlıklı bir içecek olarak ön plana çıkmaktadır. Güne başlamadan önce bir bardak limonlu su içmek vücudunuz için gerçekten harikalar yaratacaktır. İçinizi temizleyecek ve güne ferah bir şekilde başlamanızı sağlayacaktır. Üstelik limonlu suyunuzu hazırlamak oldukça kolaydır. Birçok kişi güne başlamadan önce bir bardak limonlu su içmenin değerini bilmez. Bu nedenle birçok kişi bu güzellikten mahrumdur. Peki gerçekten limonlu suyun faydaları nelerdir?

Limonlu su daha önce dediğimiz gibi hazırlaması oldukça basit ve bu basitlikle şaşılacak kadar sağlık içeren bir içecektir. Hazırlaması oldukça basittir. Limonlu suyunuzu bir bardak suya yarım limon kadar sıkarak elde edebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız su soğuk olmamalıdır. Ilık ve sıcak su tercih etmelisiniz. İçine de dediğimiz gibi yarım limon kadar sıkarak limon suyunuzu elde etmiş olursunuz. Bu içeceği tüketimi ise kahvaltıdan 15 dakika-yarım saat kadar önce içilmesi gerektiği önerilir. Peki limonlu suyun faydaları neler?

Limonlu suyunun birçok kişi için hayat kurtarıcı içeceği olmasının nedeni sindirime yardımcı olmasıdır. Limon suyunun moleküler yapısı insanların mide öz sularıyla nerdeyse aynı eşdeğerde olduğu için mide ve bağırsak sindirimlerinde oldukça iyi bir etkisi bulunmaktadır. Limonlu su içtiğinizde bağırsaklarınız temizlenir ve gereksiz artıkların vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda limonlu su şişkinliklere, hazımsızlıklara ve mide ekşimelerine de güçlü bir rakiptir.

Limonlu su derinizin yaşlanmasına karşı koyacak kadar güçlü bir içecektir. İçerdiği antioksidanlar ile yaşlanmaya sebep olan maddelerin vücudunuzdan atılımını sağlar. C vitamini bakımından zengin olan kolojen proteininin sentezlenmesinde de büyük bir rol oynar ki bu da derideki kırışıklıkları geciktirmede en iyi yöntemlerden biridir.

Limon pektin dediğimiz, suda çözülen ve genellikle turunçgillerde bulunan bir life sahiptir bu içecek. Ve bu size tokluk hissi verir. Bu nedenle pektin acıkmanızı oldukça geciktirir ve eğer varsa açlık krizlerinizi engeller. Uzun süre tok hissi yaşatması sayesinde ara öğünlerde abur cubur yemenizi de engeller ve gün içinde aşırıya kaçmazsınız.

Limon suyunun antiseptik bir özelliğe sahip olması onu harika bir dezenfektan yapmaktadır. Bu da ağzınızdaki kötü bakterileri öldürür ve gayet ferah bir nefese sahip olmanızı sağlar. Eğer limonlu suyun diş minenize zarar vereceğini düşünüyorsanız da limon suyunuzu içtikten sonra ağzınızı suyla çalkalamayı deneyebilirsiniz.

Yüksek oranda potasyum barındıran limonlu su beyninizin ve sinir hücrelerinizin çalışmasına da yardımcı olur, kan basıncınızı düzene sokar. Yine aynı şekilde yüksek oranda potasyum barındırması sebebiyle depresyon ve stres gibi olaylarla oldukça iyi bir şekilde savaşır. İçerdiği P vitamini sayesinde genel olarak vücut sağlığınızı arttırır ve kan akışınızın daha iyi bir şekilde seyretmesini sağlar.

Ayrıca limonlu su gözleriniz için en az havuç kadar etkili bir üründür. Göz sağlığınızı korur ve bazı göz problemlerinizden kurtulmanızı bile sağlar. Pektin içermesi ve bu nedenle sizde tokluk hissi yaşatması sebebiyle de kolayca kilo vermenizi sağlar. Bağırsak hareketlerinizi düzenler ve böylece kabızlık ve ishal gibi problemlerinizin ortadan kalkmasını sağlar.

İşte kahvaltıdan 15 dakika-yarım saat kadar önce içeceğiniz bir limonlu suyun böylesine faydaları bulunmaktadır. Limonlu su doğadan gelen bir güçtür ve vücudunuz için gerçekten oldukça iyi savaşan bir içecektir. Önerimiz bunu bir hayat standardı haline getirip her sabah kahvaltıdan önce içmeniz yönündedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz