Ana Sayfa Sağlık Liçi Meyvesi Faydaları

Liçi Meyvesi Faydaları

243
0
liçi meyvesi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ceren Odabaşıoğlu sizlere liçi meyvesinin faydalarını anlatıyor.

Türkiye’de son zamanlarda marketlerde yeni görmeye başladığımız liçi; Çin’in güneyinde yetişiyor. Kral meyvesi olarak da adlandırılan bu meyve artık Mersin’de de üretilmeye başlandı.
Besin içeriği oldukça yüksek olan liçi; C, B ve K vitamini, selenyum, magnezyum, çinko ve fosfor içerir. 100 g liçi günlük C vitamini ihtiyacınızın %119’unu karşılar. İçeriğindeki C vitamini sayesinde cilde parlaklık ve canlı bir görünüm verir.

Doymuş yağ ve kolesterol içermez. Antioksidan kapasitesi yüksektir. Düzenli liçi tüketmek; LDL (kötü kolesterol) seviyelerini düşürürken, HDL (iyi kolesterol) seviyelerini yükseltir.
İçeriğindeki K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını önleyerek kan akışını hızlandırır. B vitamini içeriği ile antidepresan etki gösterir.

100 g liçi 66 kcal’dir. Diyet lifi içeriği yüksek olan liçi tokluk hissi sağlayarak iştah kontrolüne yardımcı olur. Pembe, kırmızı renkteki bu meyvenin yıkadıktan sonra kabuğunu soyup içerisindeki beyaz kısmı tüketmelisiniz. Çekirdeği zehirli olabileceği için tüketilmemelidir.
Sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz