Ana Sayfa Sağlık Kas Gevşetme

Kas Gevşetme

441
0

İnsanlar kimi zaman, strese karşı çeşitli kaslarını kullanmak suretiyle adeta bir tepki oluştururlar. Bu durum, bireyde oturagelmiş bir gerilim alışkanlığıdır. Kas gerilmesinin neden olduğu ağrılar ile başa çıkabilmek için birtakım kas gevşetme yolları geliştirilmiştir.

Kas gevsetmek icin geliştirilmiş olan bu yöntemler özellikle gerilimden kaynaklanan baş ağrıları ile sırt ağrılarının tedavisinde başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Özellikle yorucu bir günün ardından “Acaba başım ne zaman ağrımaya başlayacak?” diye düşünmekten kendimizi alamayız. Düzenli bir disiplin ve gerekli yöntemlerin uygulanması ile bu bir gerilimden başka gerilime geçen fasit daireyi kırmak elimizde. Düzenli yürüyüşler, gevşeme kursları, yoga, jogging bireylerin kendi kendilerine yardım etme yöntemlerinden birkaçıdır. Pek çok kişi için uygulanan gevşeme yöntemleri stres atma açısından iyi bir başarı sağlamıştır. Kullanılan yöntemler oldukca çeşitlidir ve size bu anlamda fayda sağlayacak kasetler, kitaplar ve video bantları piyasada mevcuttur. Göreceksiniz; ne kadar çok pratik yaparsanız, stresle başa konusunda da  o kadar başarılı olacaksınız. Kendinizi tedirgin hissetmeniz halinde, rahat edeceğiniz bir koltuğa oturun ya da rahat bir yere uzanın ve gözlerinizi kapatın. Derin ve yavaş.bir şekilde nefes alıp vermeye çalışın. Bunu, süre boyunca derin ve ritmik olarak devam ettirin. Nefes alırken  karnınızın değil mide ve göğsünüzün hava ile şişmesine dikkat edin. Nefesinizi  verirken de , mide ve göğsünüze dolan havayı boşaltın. Soluk alıp verme arasında 1-2 saniye için nefesinizi tutun. Bunu gerçekleştirdikten sinra siz de göreceksiniz ki, stresli durumlarda kullanacağınız bu yöntem büyük ölçüde rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra ayak parmaklarınızın kaslarını iyice gererek yere sıkı.bir şekilde basın ve ayağınızdaki ve ayak parmaklarınızdaki gerilimi hissetmeye çalışın. Bunu.yalarken oluşan sıkışmanın nerede meydana geldigine dikkat edin. Kaslarınızı gergin tutarak ortalama  20 saniye kadar o şwkilde kalın. Ardndan kasları ve ayakları gevşetin ve böylece gerilimin kaslarınızı terk ettiğinin hissine varın. Gerceklestirdiginiz bu uygulama ile ayaklarınızın giderek gevşediğini ve ağır bastığını hissedeceksiniz.

Gerilimin sizi terk etmesi il birlikte ayaklarınızda bu sıcaklığın dolaştığını fark edecwksiniz. İçinizden “sakinleş” ve “rahatla” kelimelerinin sık sık tekrar edin. Sizi meşgul eden diğer tüm düşüncelerden kurtulun. Kendinizi gittikce daha serbest bırakmaya gayret edin. Ayak ve ayak parmaklarınız tamamen gevşediğinde, yaklaşık 30 saniye sonra, başka bir kas kümesi ile uyguladığınız aynı yöntemi tekrar edin: Baldırlar, ayak bilekleri, kalça, mide, yumruk, kollar ve omuzlar için de aynı yöntemi uygulayın.. Bunu yaparken acele etmeyin. Başınızı bir yastığa bastırmak suretiyle, boyun kaslarınızı gevşemesini sağlayın. Bütün vücudunuz gevşediği zaman, gözlerinizi kapayıp kendinizi ne kadar ağır hissettiğinizi düşünün. Hissettiginiz bu ağırlığı üzerinde bulunduğunuz yüzeye doğru bastırmaya calışın. Derin derin nefes alıp verirken içinizden çok dinlenmiş olduğunuzu.arka arkaya tekrarlayın. Üçe kadar sayın ve daha sonra gözlerinizi yavaşca açın.

Kimi insanlar, gün ışığının veya idman yapmanın krizleri harekete geçirdiğini ifade etmektedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz