Ana Sayfa Sağlık KANSER RİSKİNİ ARTTIRAN FAKTÖRLER

KANSER RİSKİNİ ARTTIRAN FAKTÖRLER

381
0
Kanseri günümüzde oldukça yaygın eve ölümcül olabilen bir rahatsızlıktır. Gelişen teknolojinin yol açtığı kanser tüm insanlar için risk teşkil etmektedir. Dolayısıyla bazı önlemler almak gerekecektir. Kanser riski tamamen yok edilmese de büyük oranda azaltılabilir. Kanser riskini arttıran faktörler :
  • BESLENME
Sağlıklı beslenme kanserle beraber bir çok hastalığa karşıda önlem niteliğindedir. Abur cubur yeme ve hazır tüketim alışkanlığı insanların kolaya kaçmasından dolayı meydana gelmiştir. Dolayısıyla sağlıklı olmak yerine kolay besinler tercih edilmektedir. Bu besinlerin %90 kadarında trans yağ bulunmaktadır. Bir çok kalp-damar hastalığına davetiye çıkaran trans yağ kanser içinde risk teşkil etmektedir. Ayrıca fast food gıdalar obeziteye zemin hazırlama obezite ise kanser dahil olmak üzere bir çok hastalığa davetiye niteliğindedir. Bu alışkanlıkların hepsi bir kenara bırakılmalı sebze,meyve ve lif yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle vitaminler kansere karşı koruyucu nitelikte olup meyvelerde bolca bulunmaktadır. Sebzeler ise vücutta detoks etkisi yaratarak zararlı maddelerden arındırma özelliğine sahiptirler. Antioksidan olan sebzeler yağsız veya bitkisel yağlarla pişirilmelidir.
  • ALKOL ve SİGARA  BAĞIMLILIĞI
Kronik alkol bağımlılığının söz konusu olduğu insanların kansere yakalanma olasılığı kullanmayanlara göre 6 kat daha fazladır. Eğer alkol vazgeçilmez bir bağımlılık derecesinde ise sınırlama getirilmelidir. Bu sınırlar aşılmamalıdır. Sigara kullanımı da kanseri riskini bi hayli arttırmaktadır. Özellikle sigara kullanan kişilerde akciğer kanseri daha sık rastlanmaktadır. Sigara kullanımı için belirli bir sınırdan bahsedilemez. En doğru ve sağlıklı olanı sigara alışkanlığının bir an önce sonlandırılmasıdır.
  • FİZİKSEL AKTİVİTE EKSİKLİĞİ
Özellikle günümüzde insanları tembelleştiren bir çok teknolojik ürünün varlığı söz konusu. Hareketsizlik de kanser dahil bir çok rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Hareketsiz yaşamın etkisiyle obezite , eklem sorunları ve kalp- damar sorunları gibi bir çok rahatsızlığın baş göstermesi söz konusu. Dolayısıyla günlük düzenli yapılan spor ve egzersizler stresi azaltır ve kansere karşı büyük oranda koruma sağlar.
  • VİRAL FAKTÖRLER
Kronik enfeksiyonlar, dünyada üzerindeki kanserlerin yaklaşık üçte birinden sorumludur. Bunların başında karaciğer kanseri Hepatit B ve Hepatit C virüslerinin kronik enfeksiyonların başında gelmektedir. Kimisi kirli sudan kimisi kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için dikkatli olmak gerekmektedir.
  • KANSEROJEN MADDELER
Bir çok kozmetik ürünü ,  böcek ilaçları, asbest ve  ağır metaller özellikle bu maddelerin üretim sanayiinde çalışan kişiler için risk faktörüdür. Uygun havalandırma sağlanmalı ve gerekirse maske kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz