Ana sayfa Sağlık Kalp Büyümesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi,Kalp Büyümesinin Sebepleri,Kalp Büyümesi Belirtileri,Kalp Büyümesi Tedavisi

Kalp Büyümesi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi,Kalp Büyümesinin Sebepleri,Kalp Büyümesi Belirtileri,Kalp Büyümesi Tedavisi

330
0

Kalp Büyümesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kalp büyümesi tıp dilinde kardiyomegali olarak bilinmektedir. Hastalık koroner arterin hasar görmesinden dolayı kalp boşluklarının büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kalpte büyüme olması bazen ciddi problemlere yol açmayabilir.

Kalp Büyümesinin Sebepleri

Kalp büyümesinin ciddiyeti altında yatan sebebe göre değişir. Kalp büyümesi tedavisi olan bir rahatsızlık olmasına rağmen geç kalındığı zaman daha fazla probleme yol açabilir. Yüksek tansiyon olduğu zaman kalp, vücuda kan pompalamak için daha fazla çalışmak zorundadır. Bunun sonucu olarak kalp büyüme yapabilir. Kalpteki kapaklarda oluşan bazı problemlerde kalbin büyümesinde etken olabilirler. Kapakçıların romatizma hastalıkları, enfeksiyon durumu, kalpte bir kusurun olması, bağ dokusunda meydana gelen hastalıklar, bazı ilaçlar ve radyoterapi tedavisi kalbin büyümesine sebep olabilir. Kalp krizi geçiren bir kişinin kalbinde oluşan hasarlar kalp büyümesine neden olabilir. Doğumla birlikte gelen kalp sorunları kalbe gelen kanın yeterli akımını engelleyerek kalbin daha çok efor sarf etmesine ve bunun sonucu olarak da büyümesine neden olacaktır. Kalpte aritmi hastalığı bulunuyorsa kalp vücuda kan yetiştirmek için daha fazla pompalama yapmak zorunda kalacağından kalp büyümesi ortaya çıkar. Pulmoner hipertansiyonu olan bir kişide akciğer ve kalp arasında taşınan kan için kalp daha çok çalışmak zorundadır. Böyle bir durum sonucunda kalbin sağ tarafında büyüme görülebilir. Anemi durumunda dokulara sağlıklı bir şekilde kan akımı olmaz ve sağlıklı kan hücrelerinin sayısı azdır. Anemi olduğu zaman kalp, kanda bulunan az oksijeni telafi etmek için daha fazla kan pompalayacaktır. Tiroit bezinin hem az hem de çok çalışması kalp büyümesi dâhil olmak üzere birçok kalp sorununu beraberinde getirir. Vücutta aşırı derecede demir maddesinin olması kalpte birtakım problemlere neden olabilir. Amiloidoz gibi kalbi etkileyen hastalıkların varlığı kalbin büyümesine neden olabilir.

Kalp Büyümesi Belirtileri

Bazı kimselerde kalpte oluşan büyüme belirti vermeyebilir. Belirti veren kişilerde de en yaygın olanları; nefes almada zorlanma, baş dönmesi, aritmi, vücudun su tutması, öksürük ve göğüste oluşan ağrıdır.

Kalp Büyümesi Tedavisi

Öncelik olarak hastalığın ilerlemesi engellenmelidir. Bunun yanında kalp büyümesinin tedavi edilebilmesi için bu rahatsızlığın altında yatan esas nedeni bulmak çok önemlidir. Kalp büyümesinin ilaç ile tedavisinin yanında kişinin yaşam tarzında bazı değişiklikler yapması, beslenmesine dikkat etmesi ve dinlenmesi de gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here