Ana sayfa Sağlık Kadınlarda Sistit Problemi

Kadınlarda Sistit Problemi

207
0

Kadınların anatomik yapısı erkeklerinkinden çok farklı olduğu için özellikle idrar yolları hastalıklarına yakalanma riskleri çok daha fazladır. Bu durumda kadınların en çok yaşadığı idrar yolu enfeksiyonlarının başında sistit gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda her beş kadından birinin hayatının bir döneminde en az bir kere bu hastalığı yaşadığı saptanmıştır. Basit bir idrar you enfeksiyonuymuş gibi görünmesine karşı tedavi edilmediği takdirde kronikleşerek daha büyük problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Sistit bayanların genital bölgelerini tam olarak temizleyememeleri, böbreklerde ya da idrar yollarında oluşan taş kitle gibi sorunlarda, düzensiz cinsel ilişki sonucunda, hamilelik yaşlılık menopoz gibi durumlarda yaşanmaktadır. İsrar yollarında meydana gelen yanma hissi ile kendini gösterir. Özellikle idrar yaparken yanma bayanların zor anlar yaşamasına neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında yanma ve acı hissedilir. Tuvaletini tam olarak boşaltamama ve dürekli idrarı varmış gibi hissetme kişinin en çok yaşadığı sorunlar arasında yer alır. Düzenli bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmektedir.

Sistitten korunmak için bazı önerilere kulak vermek gerekmektedir. Günlük 2 litre su tüketmek idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olabilir. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte havuza girerken dikkatli olmalı kalabalık ve pis ortamlardan uzak durulmalıdır. Cinsel ilişki sonrasında en kısa sürede idrara çıkılmalıdır. Bu sayede enfeksiyon riskini en az seviyeye indirebilirsiniz. Tercih edilen iç çamaşırlarının pamuklu olması çok önemlidir ve hergün değiştirilmelidir. Genital temizlik tam olarak yapılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here