Ana sayfa Sağlık İnsülin Direnci

İnsülin Direnci

839
0

Genetik olarak insülin direnci bulunan kişilerin kilolarının artmasıyla birlikte insülin direnci daha fazla artış gösterir.

İnsülin direncini kırmanın en etkili yolu kilo verilmesidir. Mevcut kilonun % 5 inin verilmesi insülin direncinin kırılmasına, % 10’luk bir kayıp ise insülin direnci sorununu çözmeye yeterli oluyor. İnsülin direnci genetik yatkınlıkla oluşan bir durumdur. Bu yüzden tamamen yok edilemez. Ancak bunu kontrol altına almak mümkündür. İnsülin direnci vücutta kaslarda da oluşmaktadır. Kasların ilginç bir çalışma mekanizması bulunmaktadır. Kaslar ihtiyacı olan glikozu insülin yardımıyla kullanmaktadır. İnsülin kaslara şekerin girişini kolaylaştırır. Kaslardaki sisteme göre ihtiyaç olmadan da insülin kullanılabilmektedir. Fakat bunun sağlanması için egzersiz yapılması gerekir. En önemli egzersiz yürüyüştür. 45 dakika süreyle yapılan tempolu bir yürüyüşün etkisi tam iki gün devam etmektedir. İnsülin direnci sadece şişman olanlara özgü bir sorun değildir.

Zayıflarda da rastlanan bir problemdir. Kilolu olanlarda kilonun verilmesi insülin direncini kırarken, zayıf olan kişilerde mutlaka egzersiz yapılması gerekir. Yapılan araştırmalar yürüyüşü en etkili direnç kırıcı egzersiz olarak belirlemiştir. Power walking adı verilen, orta yaştaki birisi dakikada 100-120 adım atarak tempolu bir yürüyüş yapmalıdır. Bu daha sonra dakikada 140-150 adıma çıkarılabilir. Yürüyüş yapılırken elde yarım kiloluk bir ağırlık taşınması halinde, bu egzersizin etkinliği arttırılabilir. Bunu düzenli olarak haftada 3 defa yapmak ve kalbin hızını dakikada 100’ün üstüne çıkarmak insülin direncini düşürmekte etkili olur. Yürüme dışında bisiklet, yüzme, merdiven inip çıkma da etkili olacaktır. Ancak bunlara başlamadan önce hastaların doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here