Ana sayfa Sağlık 07.12.2015 İdrardan Kan Gelmesi ( Hematüri ) Nedenleri ve Tedavisi,Hematürinin Nedenleri,Hematürinin Tedavisi

07.12.2015 İdrardan Kan Gelmesi ( Hematüri ) Nedenleri ve Tedavisi,Hematürinin Nedenleri,Hematürinin Tedavisi

161
0

İdrardan Kan Gelmesi ( Hematüri ) Nedenleri ve Tedavisi

İdrar yaparken kan olması çok ciddi bir şekilde üzerinde durulması gereken bir durumdur. Normalde idrarda gözle görülen ve mikroskop altında incelenen tahlillerde kan olmaması gerekmektedir. Kanamaya neden olan etkeni ortaya koymak için gerekli olan tüm testler yapılmalıdır. Çünkü idrarda kan görülmesi basit bir idrar kesesi iltihabı olacağı gibi idrar yollarının herhangi bir yerinde oluşmuş tümöründe işareti olabilir.

İdrar yollarının herhangi bir yerinde oluşan tümörlerde özellikle de idrar kesesi kanserlerinde ilk görülen belirti ağrısız bir kanamadır. Kişide uzun bir süre kanama olmayabilir. Bu kişide yanılmaya neden olur. Belli bir süre geçtikten sonra ikinci bir kanamanın olma ihtimali oldukça yüksektir ve yanında başka belirtilerde ortaya çıkacaktır. Yalnız bu arada kanser ilerlemiştir. İlerlediği için de tedavisi mümkün olmayan bir aşamaya gelmiş olma olasılığı çok yüksektir. Bunun için idrardan kan geldiği zaman mutlaka uzman bir üroloji doktoruna görünmeli ve gerekli testler yapılmalıdır. İdrarda 3- 4 tane kan hücresinin olması doğal karşılanır. İdrarın renginin kırmızı olması kanamanın fazla olduğu anlamına gelmez. Normalde idrarın rengi açık sarı ve sarı renktedir. İdrar kanlı olduğu zaman rengi bulanıktır. İdrarın parlak kırmızı ve pıhtılı olması mesane ve dış idrar çıkış borusunda oluşan hastalıkların habercisidir. İdrar renginin koyu kahverengi olması ise böbreklerde hastalık olduğunun belirtisidir. İdrardaki kanın gözle görülür olması daha ciddi bir durum teşkil eder ve bunun hemen incelenmesi gerekir.

Hematürinin Nedenleri

  • Böbrekler, böbrek ve idrar borusu, idrar kesesi ve prostat kanserleri
  • Böbrek, mesane, idrar yolu taşları
  • Prostatta büyüme
  • İdrar yollarını etkileyen hasarlar
  • Böbrekte oluşan iltihabi durumlar
  • Böbrekte meydana gelen kanser
  • İdrar kesesinde iltihap oluşması
  • İdrar yolu kanalının iltihaplanması
  • Böbrekte oluşan verem
  • Kanser tedavisi için kemoterapi ve radyoterapi tedavisinin görülmesi

Hematürinin Tedavisi

Hematüri nedeniyle doktora giden kişilere fiziki bir muayene yapıldıktan sonra laboratuar ve görüntüleme testleri yapılır. Ayrıca hastanın ayrıntılı bir hikâyesi de bilinmelidir. Ultrasonografi, intravenöz ürografi, bilgisayarlı tomografi, MR ve renal anjiyografi gibi testler yapılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here