Ana Sayfa Sağlık Hemşireliğin Kurucusu FLORENCE NIGHTINGALE

Hemşireliğin Kurucusu FLORENCE NIGHTINGALE

1304
0

Florence Nightingale, tüm dünyada, hemşirelik mesleğinin kurucusu olarak bilinir. İtalya’nın Florance kentinde doğduğundan kendisine bu kentin adı verilmiştir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Florence Nightingale, rahat, tasasız bir hayat sürmek yerine, hasta insanlara bakmayı ve o insanların sağlık sorunlarını iyileştirmeyi amaç edindi. Nightingale babası tarafından eğitilmiş, Yunanca, Fransızca, Latince, İtalyanca, Almanca, Matematik, Felsefe ve Tarih konusunda oldukça bilgili ve aydın bir kadın olarak yetişti. O dönemlerde Hastaneler oldukça kirli, bakımsız, koğuşlar ise kalabalıktı. Hasta bakıcılar ise çoğunlukla eğitimsiz kişilerdi. Bu sebeple hastanede çalışmak istemesine ailesi karşı çıktı. Nightingale hastaneleri dolaşıp, hastaların durumlarını gözleyerek, hastane ortamlarının düzenlenmesi konusun da deneyim kazandı.

   1851 senesinde Almanya’daki Kaiserswerth kentinde bir Protestan kuruluşunun düzenlediği hemşirelik kurslarına katıldı, iki yıl sonrada ailesinin karşı çıkmasına aldırmayarak, Londra da sadece kadın hastaların bakıldığı bir hastaneye yönetici oldu.

    Florence Nightingale, Kırım Savaşı zamanında ve sonraki yıllarda hastanelerdeki sağlık koşullarının iyileştirilmesi adına büyük çaba harcadı. O zamanlarda Osmanlı Devleti, Fransa ve İngiltere ile Rusya arasında Kırım Savaşı başlamıştı. Florence Nightingale’ in yakın arkadaşı olan Savaş Bakanı Sidney Herbert, Nightingale’ den Üsküdar daki Selimiye Kışlası’nda olan Hastane ’de görev yapabilecek kadın hasta bakıcılar grubu oluşturmasını istedi. 21 Ekim’de gönüllü olan 38 kadınla beraber İngiltere’ den yola çıktı. Üsküdar’a geldikleri zaman Hastanenin bakımsız olduğunu gördüler. İnsanların savaşta yaralanmalardan çok bulaşıcı hastalıklardan ve sıtmadan dolayı öldüklerine tanık oldular. Nightingale, yoğun bir çalışmayla giyecek, yiyecek, sargı bezi, çarşaf gibi gerekli olan eksikleri gidererek hastanedeki bakımın sağlığa uygun koşullarda yapılmasını sağladı. Artık o bir ulusal kahramandı. 45 Bin sterlin gibi bir bağışla 1860 senesinde Londra’daki St. Thomas Hastanesi’nde Hemşirelik Okulunu hizmete açtı. Hemşirelik meslek olarak kabul edilmiş oldu ve hemşireler yetiştirmede çağdaş yöntemler uygulanılmaya başlandı. Aynı dönemde Hemşirelik hakkında yazdığı Notes On Nursing yayınlandı. ( Hemşirelik Üzerine Notlar )  bu kitap birçok dilde çevrildi. 1907 yılında o güne kadar hiçbir kadına verilmeyen Liyakat Nişanıyla ödüllendirildi. Florance Nightimgale ’in doğduğu gün olan 12 Mayısı izleyen hafta Hemşirelik Haftası olarak kabul edilmiştir. Florence Nightingale 1910 senesinde Florance’ da vefat etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz