Ana sayfa Moda Halı, Koltuk ve Diğer Mobilyaların Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Halı, Koltuk ve Diğer Mobilyaların Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

5934
0

Halı, koltuk ve mobilyaların bir odada estetik bir biçimde dizayn edilmesi titizlik isteyen ve sanatçı bakış açısıyla çözülebilecek bir iştir. Renk uyumu, perspektif uyum, büyüklük küçüklük gibi ayrıntılar inanılmaz iyi aynı şekilde inanılmaz kötü sonuçlar doğurabilirler.

Dekorasyonda Renk Uyumu

Dekorasyonda renk uyumu nasıl olmalıdır sorusu genel olarak herkesin merak ettiği bir durumdur. Duvarın rengi, zeminin rengi, perdenin rengi, halının rengi, abajur ve aydınlatmalar ile mobilyaların rengi büyük bir ahenk içinde olmalıdır. Elbette bu demek değildir ki tüm nesneler aynı renklerde ya da yakın tonlarda kullanılmalıdır.

Hayata Bakışınız Dekorasyona Yansır

Öncelikle hayata bakış açınız ve tarzınızı dekorasyona yansıtmak için nasıl bir stili alana uygulayacağınıza karar vermelisiniz. Daha klasik sever ve eski moda şeylerden hoşlanıyorsanız renk tonlarının birbirine yakın ya da tamamlayıcı renkler olmasına özen gösterebilirsiniz. Ama eğer daha modern, bohem ya da marjinal sayılabilecek bir tarzınız var ise kontras renklerin, pastel renklerin gücünden yararlanabilir, ortalığı muhteşem bir cümbüşe çevirebilirsiniz. Ki son yıllarda bu çizgideki dekorasyonlar daha tercih edilebilir bir hale gelmiştir.

Tek düze ve rutin bir ortam yaratmak için detayların büyüleyiciliğine kapılıp giden masalsı bir ambiyans yakalayabilme ihtimaliniz var. Farklı olmak iyidir, sizin tarzınızı ifade etmenize de imkan verir. Ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl olmalı sizler için yazdık

 

Renklerin Uyumunun Matematiği

Öncelikle duvar rengi, zemin rengi ve tavan rengini bir üçleme olarak düşünmeliyiz. Bu üçlemeyi baz alarak üzerine dekorasyon yapmalıyız. Örneğin abartılı bir tarz benimseyenler altın varaklı, ahşap mobilyalarına uygun açık kahve tonlarında simli perdeler seçebilirler, duvar renklerini ve zemin renklerini koyu kahverengi kullanabilirler.

Klasik Dekorasyon

Klasiklerden vazgeçemeyenler ise beyaz ve uçuk pembe tonlarındaki duvar ve zemin renklerine uyum sağlayacak ekru, bej ya da yavruağzı koltuk takımları ile odalarını döşeyebilirler.

Bohem ve Radikal Dekorasyon

Daha bohem ve radikal bir dekorasyon içinse renkler patlatılmalıdır. Siyah chekers yani damalı zeminlere koyu kırmızı duvar renkleri, bordo perdeler kullanılabilir. Mobilyalarda daha büyük ve geniş, büyük çiçek desenli seçilebilir. Duvarlarda tablo detayları ve ilginç aydınlatmalar ile kitap rafları kullanılabilir.

Modern ve Minimal Dekorasyon

Modern ve Minimal Dekorasyon

Modern ve minimal bir tarzı benimseyenler ise siyah ve beyazdan vazgeçmeden alanlarını tasarlayabilirler. Resim çerçeveleri ve mumluklarla minimal bir ışığı yakalayabilir, odaya bir parça renk katmak için örneğin mor ya da fuşya bir nesne kullanarak karşıtlık yaratabilirler. Fakat karşıtlıkları yaratırken renk skalasına hakim olmak ve kontras renkleri iyi bilmek de gereklidir. Eğer bu seçimleri dikkate alarak bir alan tasarlarsanız estetik, ahenk ve konforu bir arada bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here