Ana sayfa Güzellik Güneşten Korunmanın 5 Pratik Yolu

Güneşten Korunmanın 5 Pratik Yolu

891
0

Yaz mevsiminde güneşin altında saatlerce zaman geçirmek güneş ışınlarından zarar görmemize ve deri problemleri yaşamamıza neden olabilir. Açık havada zaman geçirirken 5 pratik yöntemle kendimizi güneşten koruyabiliriz.

Güneş Kremleri

Güneş kremleri cildimizi güneş ışınlarından korumanın en pratik yollarından biridir. Güneş kremleri deriniz ve güneş ışınları arasında güçlü bir bariyer oluşturur. Güneş kremlerinden en iyi şekilde fayda sağlamak için özellikle suya girip çıktıktan sonra 2 saatte bir yenilemeliyiz.

Kıyafetler

Doğru kıyafetler giyersek güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunabiliriz. Kot kumaşı gibi sıkı dokunmuş kumaşlar güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarını engeller ve koruyucu bir rol üstlenir.

Yiyecekler

Bazı yiyecekler güneşin zararlı etkilerine karşı iyi bir koruyucu görev görürler. Domates, karpuz, yeşil çay, tereyağı ve krema gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler, patates, somon balığı, ayçekirdeği ve çikolata bu yiyeceklerden bazılarıdır. Kereviz, dereotu, turunçgiller, fazla şekerli ve işlem görmüş yiyecekler ise güneşin zararlı etkilerini arttırabilir.

İçecekler

İspanya’da 2011 yılında yapılmış bir çalışmanın sonuçlarına göre üzümde bulunan flavonoidler deri hasarlarına yol açacak kimyasal değişiklikleri engellemektedir. Yaz mevsiminde üzümden yapılan içecekler tüketilmesi güneşin zararlı ışınlarına karşı cildimizi korur.

İlaçlar

Bazı ilaçlar güneş ışınlarına karşı duyarlıdır. Güneş ışınlarına hassas tepkilere neden olan bu ilaçlar güneşin zararlı etkilerini arttırabilir. Bazı antibiyotikler, antidepresanlar ve antihisatminler bu gruba girer. Güneşe çıkmadan önce eğer sürekli kullandığımız bir ilaç varsa prospektüsünü mutlaka kontrol etmeliyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here