Ana Sayfa Moda Mobilyada Renk Seçimi

Mobilyada Renk Seçimi

1493
0

Her ne kadar kişiye göre değişen bir renk zevki olsa da, bazı durumlarda bir mobilya üzerindeki rengin nasıl olması gerektiğini belirleyen kriterler vardır. Bu kriterler kişinin renk zevki ile birleşerek olması gereken rengin tonlarına ulaşmamızı sağlar. O halde mobilyada renk seçimi neye göre yapılır?

 

Seçim yaparken, mobilyanın kullanılacak olan mahalli ve ne aşamada olduğu sizi yönlendirecek en önemli unsurdur. Şöyle ki; mobilya neresi olursa olsun mutlaka tek kullanılmayacak bir eşyadır. Yanında mutlaka birbirini tamamlayan bir şeyler olacaktır. İşte bu eşyalarla mobilyanın uyumu, sizin renk seçimini yapabilmiş olduğunuzun neticesidir. Uyum her ne kadar göreceli bir kavram olsa da, renklerin birbirine yakınlığı veya zaman zaman zıt renklerin birleşmesi, renk seçiminde renk zevkinizden uzaklaşıp elinizdeki renklere göre seçim yaptığınızın kanıtıdır. Referans aldığınız bir renk tonundan yola çıkarak mobilyada renk seçimi işlemine başlayabilirsiniz.

Mobilya Rengini Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Bu seçim için en önemlisi ve önceliklisi, mobilyanın kullanılacak olan yerdeki duvar rengidir. Duvar rengi sizin mobilya için hangi renk tonunda yola çıkacağınızı belirler. Yukarıda bahsettiğimiz, mobilya kullanılacak alanın ne aşamada olduğundan kastımız size renk tüyoları verebiliyor mu? İşinizi kolaylaştıracak renk örnekleri olup olmadığı ile ilgilidir.

Duvar rengi, mobilyanın rengi için belirleyicidir. Duvar açık renk ise, mobilyanızı o renk tonlarında ve koyu renkte seçmeniz, mobilyanızın rengini, kullandığınız yerde kaybetmemenizi sağlayacaktır. Duvar ile birbirine çok yakın olan bir renk seçimi, mobilyanın bir oda içinde kaybolmasına sebep olacaktır. Duvar rengine yakın tonlar dışında bir başka yöntem ise zıt renk uyumudur. Siyah renkte bir duvarın mobilyadaki karşılığı beyaz renk olmalıdır. Ya da beyaza duvarın kucağına oturmuş bir yeşil mobilya sizin ortamda ön plana çıkması gereken şeyin mobilya olduğunu anlatabilir.

Hammaddesi ağaç olan mobilyaların, artık eskisi gibi sınırlı ağaç renklerinde olmadığını ve üzerinde bütün renkleri görebileceğimiz bir teknoloji olduğu içini renk seçiminde işiniz kolay. Yeter ki size tüyo verecek bir duvar rengi, bir halı rengi ya da mobilya ile birlikte kullanacağınız aklınızdaki bir aksesuar, sizin mobilyanızın rengini belirleyen unsurlar olacaktır.

Mobilyanın Temizliğinde Renk Önemli midir?

Bize mobilyanın rengini seçerken tüyolar veren ortamdaki diğer eşyalar, duvar rengi, duvardaki bir resim çerçevesinin rengi vs. gibi etkenler bize renk seçme alternatifler sunuyorsa da, bir yandan da renk seçimimizi kısıtlayıcı bir unsur da temizlik konusudur. Bunun başında mobilyanın kendi rengini kapatacak tozla kaplanması. Koyu renk bir mobilyanın üzerinde çok az da olsa bir tozu hemen göstereceğini de unutmamak, renkleri değerlendirirken göz ardı etmemek gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz