Ana Sayfa Dekorasyon Ev Dekorasyon Örnekleri

Ev Dekorasyon Örnekleri

1074
0
Evde Okuma Köşeleri

Evde keyifle kitap okuyabileceğiniz bir köşeniz var mı? Ya da Pazar sabahları çayınızı yudumlarken gazetenizi okuyabileceğiniz?

Okumak sizin bir tutku haline dönüşmeye başladıysa, evinizde mutlaka bir okuma köşesi oluşturmanız gerekir. Kitaplık, rahat bir koltuk, sehpa ve aydınlatma ürünü…

Okuma köşesinin dekorasyonunda bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle evde kendinizi en rahat hissettiğiniz alanı belirlemelisiniz. Bu salondaki pencere önü olabilir, yatak odasında sessiz bir köşe olabilir.

Kendinizi huzurlu hissettiğiniz köşeyi bulduktan sonra burayı okuma köşesi olarak dekore etmeye başlayabilirsiniz. Tabii bunun için de yine mobilya seçiminde tercihlerinizi rahatlıktan yana kullanmalısınız.

Okuma köşesinin  aydınlatması da bir okadar önemlidir. Hele de gece kitap okumayı seviyorsanız. Bunun için göz yormayan, loş ışık yayan abajur ve lambaderleri tercih edebilirsiniz.

Oturduğunuz koltuk da olabildiğince rahat olmalıdır. Hatta kitap okurken arkanıza yaslanıp ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir puf, çok daha keyifli bir dinlenme köşesi yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Dekorasyonda Eklektik Trendi

Bu yazıma Thomas Henry HUXLEY ‘nin ”Bilinende sınır vardır, bilinmeyende yoktur. İnsan aklı, anlaşılmazlığın engin okyanusunda barınacak bir ada bulur. Her kuşağa düşen iş, bu okyanustaki adaya biraz daha toprak katarak büyütmektir.” sözüyle başlamak istiyorum.

Dekorasyonda Eklektik Trendi

Dekorasyonla bir İngiliz biyologunun ne alakası var diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Fazla merak uyandırmadan hemen konuya giriyorum.

Yeni yazımı, son dönemde dekorasyonda hızla yayılan eklektik stil üzerine yazmak istedim. Eklektisizm: ” Farklı sanatsal dizgelerden alınan ögelerin yeni bir dizge içinde yeniden kullanılması” olarak tanımlanmaktadır. Sanattaki farklı çağa veya usluplara ait ögelerin seçilmesi ve yeni bir tasarım ya da ürün oluşturmak için ele alınması olgusunu ifade eden eklektik kavramını dekorasyona uyarladığımız zaman karşımıza harika bir tablo çıkıyor. Huxley’nin bahsettiği okyanustaki adayı dekorasyon olarak düşünürsek, attığımız her toprak da yeni bir tarz olacaktır.

Geçmişe ait parçaları modern dünyadaki var olanlarla birleştirebilir, romantiği gelenekselle, mistiği rustikle ya da country stilini retro parçalarla harmanlayabilirsiniz. Aslında çok bilinmeyen ama hızla yayılan bu stilde sınırları zorluyor ve ötesine geçiyoruz.

Metali ahşapla, keten kumaşı satenlerle, feminen tarzdaki mobilyaları maskülen bir detayla keskinleştirebilir, eskitme parçaları modern camlı mobilyalarla kombinleyebilir ve evinizde şahane bir görüntü yakalayabilirsiniz. Farklı tarzları aynı anda kullanarak hem eski parçalarınızı değerlendirebilir hem de kendi zevkinizi ortaya koyarak farklılık yaratabilirsiniz.

Şimdi birbirinden farklı parçaları bu az bilinen dekorasyon tarzında kullanarak sınırları zorluyoruz.

Wooden Dekorasyon Stili

Doğal, sıcak, samimi…

Wooden tarzı dekorasyon, ağacın en saf hali ile evinizde farklı bir stille tanışmanıza yardımcı olacak.

Wooden Dekorasyon Stili

Doğanın ham haliyle şekil bulduğu ve kendi tarzını yarattığı bu dekorasyon stilinde, masif mobilyaların ön planda olduğunu göreceksiniz. Dokusunu koruyan ağaçların yaşayan, sürekli nefes alan bir ortam yaratmasına tanık olacaksınız.

Daha çok dağ evlerinde tercih edilen wooden tarzı dekorasyonun, en önemli özelliklerinden biri ağacın ham haliyle kullanılması. Ayrıca buna ek olarak renklerin de en toprak tonlarında olduğunu görebilirsiniz. Kahverengiyi genellikle beyaz, gri ve yeşil gibi renkler tamamlar.

Ahşap ana materyalini wooden tarzında metal yüzeyler, hayvan postları, yün tekstiller kombinler.

İç ısıtan etkisiyle kış stilleri arasında yer alan wooden dekorasyon tarzı; modern ve vintage ürünlerle yeniden yorumlanarak her mevsime uygun bir görünüm kazanmayı başarmıştır.

Zamansız stilleri evinize uygulamayı seviyorsanız ve tercihlerinizi doğaldan yana kullanıyorsanız sizin için seçtiğim ürünleri doğru kombinleyerek istediğiniz etkiyi kolayca yakalayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz