Ana Sayfa Sağlık Erken Hamilelik Belirtileri

Erken Hamilelik Belirtileri

1068
0

Hamileliğin ilk belirtilerinden olan adet döneminin gecikmesi, çoğu bayanın aklında hamile olabilir miyim? sorusunu uyandırmaktadır. Evet, adet gecikmesi hamileliğin ilk belirtisidir ancak her gecikme hamilelik sebebiyle olmayabilir. Adet gecikmesiyle birlikte yaşanan birtakım belirtiler, hamilelik belirtileri olabilir.

Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusu? bebek isteyen bayanların internet üzerinden yaptığı ortak araştırma sorusudur. Bu soruya verilebilecek cevap ise; hamilelik oluştuğu anda, embriyonun anne adayının vücudunda sebep olduğu hormonal değişiklikler dolayısıyla ilk belirtiler başlar şeklindedir. Döllenme gerçekleştiği zamandan itibaren, anne adayının vücudunda gerek fiziki gerekse ruhsal bazı değişimler yaşanır. Bu değişimler, genelde adet gecikmesi yaşanana kadar farkedilmez. Çünkü belirtilerin çoğu, regl belirtileriyle aynıdır. Düzenli adet gören, ancak adet günü geciken bayanların hamile olma ihtimali yüksektir.

hamilelik belirtileri ilk ay

Hamilelik Belirtileri Akıntı

Erken hamilelik belirtileri, anne adayının vücut yapısına göre farklı şekillerde kendini gösterebilir. İlk olarak hamilelik belirtileri akıntı, adet görmeme ve aşırı şişkinlikle ortaya çıkar. Hamileliğin ilk dönemlerinde, anne adayının iştahı azalır, sabah bulantıları ve kusma şikayeti başlar. Göğüslerde hassasiyet, şişme ve göğüs uçlarında ren değişikliği, erken hamilelik belirtileri arasında bulunmaktadır. Bebeğin, anne metabolizmasını hızlandırmasına bağlı olarak salgılanan progesteron hormonu, vücudun halsiz düşmesine ve hamile bayanın uyku ihtiyacının artmasına sebep olur. Hamile kişi, her fırsatta uyumak ve dinlenmek isteyebilir. En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar? diyenlere verilebilecek bir diğer cevap ise, idrara çıkma sıklığının artmasıdır. İdrara sık çıkma ve idrar renginin değişmesi, hamileliğin ilk zamanlarında görülen belirtilerden birisidir. Döllenmeden sonra, hormonların değişime uğraması, metabolizmayı değiştirdiğinden, kabızlık ortaya çıkabilir. Ayrıca kişi, hazımsızlığa bağlı olarak zaman zaman mide yanması yaşayabilir. Kan damarlarının hamilelik nedeniyle genişlemesi, ilk aylarda anne adayının tansiyonunun düşmesine, doğal olarak baş dönmesi ve bayılmaya sebep olabilir.

erken hamilelik belirtileri

Hamileliğin erken belirtileri arasında, sürekli değişken bir ruh hali de vardır. Anne adayı hamile kaldıktan sonra, öfke, alınganlık, hassasiyet gibi değişken ruh halleri yaşayabilir. Ayrıca, sezgileri oldukça kuvvetli olan bayanlar, belirtiler yaşanırken test yapmadan da hamile olduğunu hissedebilir. Hamileliğin erken zamanlarında, anne adayına ateşli ciddi bir hastalık geçirdiğini düşündürecek derecede vücut ısısında artış görülebilir. Hamilelik belirtileri kasık ağrısı ile de kendini gösterebilir. embriyo, rahim duvarına yerleşirken meydana gelen değişimler, anne adayının kasık, bel ve sırt ağrıları yaşamasına sebep olabilir.

İlk hamilelik belirtileri

Hamilelik, anne adayının her açıdan büyük değişimler yaşadığı bir süreçtir. Hamilelik oluştuğu anda başlayan belirtiler, doğum gerçekleşene kadar devam etmektedir. Ancak, hamilelik belirtilerinin hepsi, aynı anda görülmeyebilir.. Bazıları bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşarken, bazıları da hamileliğin değişik dönemlerinde hepsini birden yaşayabilir. İlk hamilelik belirtileri, adet gecikmesinden sonra dikkate alınmalı, gecikmeyle birlikte yaşanan diğer değişimler varsa, hamilelik testi yapılmalıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz