Ana sayfa Sağlık Down sendromu nedir

Down sendromu nedir

847
0

Down Sendromu nasıl meydana gelir:

Down Sendromu normal bir bireyde 46 kromozom var iken hamilelik esnasında meydana gelen olaylar nedeniyle çocuğun 47 kromozoma sahip olmasıdır. 21. Kromozomun 2 tane yerine 3 adet olması nedeniyle 47 kromozoma sahiptirler. 21. Kromozomun neden ayrılamadığı konusunda radyasyon ve alkol kullanımı gibi farklı tezler ortaya atılsa da nedeni tam olarak bilinememektedir. Doğan çocuğun Down Sendromu olmasının nedeni anne ya da baba olabilir. Çoğunlukla her hücre 23 çift kromozom içerir. Bireyler 23 kromozomu annesinden diğer 23 kromozomu da babasından alır. Bu nedenle bireyin Down Sendromlu olmasında anne ya da baba suçlanamaz. Down Sendromu kalıtsal değildir. Doğum Sendromu teşhisi doğumdan kısa süre sonra konulur. Çocuktan alınan kan örneği ile kesin bir sonuç elde edilebilir. Down Sendromu 35 yaş altı hamileliklerde daha fazla görülmektedir.

Down Sendromlu çocukların ortak özellikleri:

Down Sendromlu çocukların dış görünüşleri benzerlik göstermektedir. Basık yüzleri küçük ağız ve burunlara sahiptirler ve genellikle kısa boylulardır ve buna benzer özellikler taşırlar. Down Sendromu taşıyan çocuklar dürüsttürler kurullara uyarlar ve yardım severlerdir. Yaşıtlarına göre zekâ geriliği yaşarlar ve daha yavaş öğrenip değerlendirirler. Daha yavaş öğrendikleri için Down Sendromlu çocukların özel eğitim alması gerekir. Down Sendromlu çocukların neredeyse yarısı kalp hastalıklarıyla doğar ve çoğunluğun da kalp ameliyatı gerekir. Her 750-800 çocuktan biri Down Sendromlu olarak dünyaya gelmektedir. Çoğunlukla işitme ve görme rahatsızlıkları vardır ve bağışıklık sistemleri çok zayıftır. Tiroit rahatsızlıkları ve solunum problemleri görülür ama erken teşhis ile bu hastalıklar tedavi edilebilir. Down Sendromları bireylerin ortalama ömürleri 60-65 sene iken artık birçoğu daha uzun süre yaşayabilmektedir. Her Down Sendromu taşıyan çocukta hastalığa rastlanmaz. Down Sendromlu çocukların çoğunluğu anaokullarına gitmektedir. Azınlığı ortaokul ve lise de öğrenim görür.

Toplumumuzda Down Sendromunun Yeri:

Toplumumuzda Down Sendromuna duyarlılık giderek artmaktadır. Toplumumuzda artık Down Sendromlu arkadaşlarımızın çalıştırılmış olduğu sevgi kafeleri bulunmaktadır. Bu kafelerde Down Sendromlu arkadaşlar sosyalleşip aynı zamanda keyifli vakitler geçirmekte, harçlıklarını kazanmaktadır. Son dönemde Down Sendromu konferansları farkındalık yaratmak için iyice artmıştır. Dizilerde, filmlerde Down Sendromlu arkadaşlar daha çok görülmektedir.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here