Ana Sayfa Sağlık Diş Gıcırdaması ve Tedavisi

Diş Gıcırdaması ve Tedavisi

910
0

Tıb dilindeki adıyla Brukisizm yani diş gıcırdatma hastalığı toplum çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Sebebi dişlerin yapısal bozukluğu ve ya sinir sistemindeki bir rahatsızlığın etkisi olarak görülmektedir. Fakat diş gıcırdatmanın altında yatan en önemli sebep aşırı sinirli ve stresli olma durumudur.
Genellikle çok titiz ve hassas ve aşırı sinirli insanlarda görülür. Dişlerin diziliş ve sıralamasındaki bozukluklar da konu üzerinde etkilidir. Diş gıcırdatmada ağız ve dokularda görülen rahatsızlıklar şöyledir.

dis-gicirdamasi-ve-tedavisi1

Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar gerçekleşir. Dişlerde kırılmalar olur. Aşırı hassasiyet diş ve diş etinde görülür. Diş etinde çekilmeler ve dişin boyutunda diş etine yakın bölgelerde çizilmeler oluşur. ağız içerisinde tahriş söz konusudur. Dişlerde sallanmalar başlar. Bunlarla birlikte dişlerde, başta ve kaslar da ağrılar başlar. Çene ağrısı da görülmektedir.
Belirtiler diş gıcırdatmasının başlamasından itibaren yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Bazen belirtilerin bir kısmını görmek yıllar alabilir. Bütün belirtiler yaşanacak diye bir şey yoktur.
Genellikle tedavinin ilk adımı gece uykuları sırasında dişleri koruması için doktor tarafından verilen diş koruyucusudur. alt ve üst dişlere geçen bu koruyucu, dişlerin birbirine temasını engeller. Fakat sadece diş koruyusu bu iş için yeterli değildir. Bu yüzden stres terapisi, kas gevşeticiler, uyku düzenlemeleri için rahatlatıcı önlemler, eksik dişlerin tamamlanması için protez ve yanlış dolguların yeniden yapılması gibi ek tedaviler gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz