Ana Sayfa Sağlık Adetli Günlere Altın Öneriler

Adetli Günlere Altın Öneriler

1614
0

Kadınların adet günlerinde ruhsal ve fiziksel olarak karşılaştığı farklı sorunlar vardır. Adet döneminde vücudun hassasiyeti artar. Karın, göğüs ve hatta bazen eller ve yüz bile şişer. Adetin ilk günlerinde yaşanan sancılar ve ruhsal olarak hissedilen sinirlilik hali kadınlar için bazen kabus halini alır.
Adet günlerinin gerginliği, hem iş, hem de ev hayatını etkiler. Yorgun, halsiz ve sinirli olan bir çok kadın, kendini  bile tanımakta güçlük çeker. Bunun sebebi adet döneminde yaşanan hormonel denge kaybıdr. Ama bu günler için uygulanabilecek bazı şeylerde yok değil. Örneğin besin guruplarına dikkat etmek, adet sancılarından ve aşırı gerginlik hissinden kadınları biraz olsun kurtarıyor.
Lifli gıdalar adet öncesinde, özellikle bir hafta önceden başlanarak günde iki defa öğünlerde tüketildiği taktirde, adet dönemi sancılarını azaltmaktadır. Özellikle yulaş, östrojen hormonunu dengelediği için tavsiye ediliyor.
Adet döneminde yaşanan unutkanlık ve odaklanma güçlüğü için de fosfor tavsiye ediliyor. Fakat fosforun fazlası da zararlı. Bu yüzden günde iki bardak kola fosfor ihtiyacını karşılamakta. Adet döneminde kandaki kalsiyumu dengede tutmak sancıların azalmasına sebep olmakta. Bu yüzden kalsiyum içerikli ürünler tercih edilebilir.
Adet gerginliği ve sancıları için en iyi öneri dinlenmektir. Ama günümüzde çalışmayan kadın sayısı öyle azdır ki, dinlenmeye vakit bulmak çok zordur. Bu yüzden kabızlık probleminiz yoksa muz adet sancıları için iyi sonuç veren bir meyvedir.
Elma ve incir adet öncesi gerginliği azaltır. Omega-3 yağ asitleri içeren besinlerde adet sancıları için ağrı kesici niteliğindedir. Uskumru, sardalya, somon ve ya ceviz, keten tohumu gibi bitkilerde bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz