Ana sayfa Sağlık Cilt Sarkması İçin Önlemler

Cilt Sarkması İçin Önlemler

335
0

Cilt Sarkması İçin Önlemler

30 yaşından sonra başlayan cilt sarkmalarını önlemek için hayat tarzımızda ve alışkanlıklarımızda birtakım değişikliklerin olması kaçınılmazdır. Cildimizin sarkmasında cildimize davranışımız, genetik etkenler, hastalıklar ve çevresel faktörler başrol oynamaktadır. Erken dönemde alınacak birtakım önlemler cildin yaşlanmasını mümkün olduğu kadar geciktirecektir.

Cilt, yaş ilerledikçe zamanla esneklik özelliğini kaybetmektedir. Cildin elastik doku ile bağ dokusunda gevşemeler, yağ dokusunun hacminde azalma, hücre alışverişinde ve neminde azalmalar meydana gelir. Ciltte sarkmaları 40 yaşlarında özellikle ilk yanağın alt kısmında oldukça belirgin hale geliyor. Bunun yanında alın kaslarında gevşeme ve yerçekimine bağlı olarak aşağı doğru yer değiştirme durumundan sonra gözkapaklarında düşmeler görülebilir. Ciltte lekeler oluşur ve kılcal damarlarda belirginleşmeler ortaya çıkar. Cildin sarkmasında birçok aktör vardır. Bunlar arasında; yaş, güneşin zararlı ışınları, genetik faktörler, sık bir şekilde kilo alıp verme, sigara ve alkol kullanımı, stres, uyku düzensizliği, yanlış beslenme alışkanlıkları, güneş odası ve cildin nemsiz kalmasını sayabiliriz. Peki, bu durumda bizim ne gibi önlemler almamız lazım? Buna şöyle öneriler getirebiliriz. Özellikle açık ten ve gözlü olan kişiler ciltlerine ekstra koruma sağlamalıdır.3 saat ara ile ciltlerine güneş koruyucu kremleri sürmeleri gerekmektedir. Uykunun düzenli olması cilt sağlığı açısından son derece önemlidir. Kilonuzu belli bir kiloda tutmaya özen gösterin. Sigara ve alkol kullanımını bırakın. Sabahları cildinize nemlendirici sürün. Sabah kalktığınız zaman soğuk yeşil çay ile cildinize masaj yapınız. Boynunuzda kırışıklıkların çoğalmasını engellemek için yüksek yastıklardan vazgeçin. Aşırı kahve tüketimini bırakın. Çünkü cildinizin nemsiz kalmasına neden olursunuz. Günde en az 2 litre su tüketin. Cildinizin nemi için önemlidir.

Doğuştan getirdiğimiz genetik özelliklerimiz hariç yaşam tarzımızda uygulayacağımız değişiklikler ile cildimizin daha geç yaşlanmasını sağlayabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here