Ana sayfa Sağlık Çift Terapisinde Neler yapılır? Hangi Aşamada Çift Terapisi Gereklidir

Çift Terapisinde Neler yapılır? Hangi Aşamada Çift Terapisi Gereklidir

434
0

Bir Aile Danışmanlık Merkezi olarak aile ve çiftlerin psikolojik sağlığı, eşlerin birbirleri ile anlaşma durumu esasında çocuktan bile önce gelir benim için. Çünkü birçok “çocuk danışanımın” sorunlarının altında anne- baba çatışması yattığını gördüm. Dolayısı ile eğer alt yapıda böyle bir gerçek varsa önce aile ile çalışmayı uygun görürüm. Şimdiye kadar da hiçbir aile buna itiraz etmemiştir. Çünkü onlar da içten içe bilirler sorunun kaynağının kendileri olduğunu.

Aile/çift seanslarımız sadece çocuk üzerinden gelişmez tabi ki. Evlilik öncesi uyum sağlama, evliliğe henüz yeni adım atmış çiftlerle de evliliğe alışma, birbirlerinin yaşam standartlarına saygı göstererek kendi evlilik kurallarını oluşturma konusunda da birçok kez seanslarımızı yürüttüğümüz olmuştur.

Tüm bunların yanı sıra “Artık son şans” olarak terapiye gelir bazı danışanlarım. Evliliği bitirmeden önce evliliğe verilen son şanstır aslında seanslar. Böyle bir durumla karşılaştığım üzerimdeki sorumluluğun ağırlığı hepsinden fazladır. Çünkü günümüzde boşanmaların sayısı oldukça artmakta ve sonrasında çokça pişmanlık yaşanmaktadır. Türkiye şartlarında da “dul kalmak” ile başa çıkmak iki kat daha fazla efor sarf etmek anlamına gelmektedir. Ancak tüm uğraşlara rağmen sonuç getirmeyen evliliklerin de bitmesi kadar doğal bir süreç de olamaz. İşte tam da bu evrede boşanmaya uyum sağlama konusuyla devam ederiz danışanlarımla. Terapimizin adı değişmiştir. Çift terapisi değil artık boşanma terapisi olmuştur.

Özellikle çift terapilerinde doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. Hiçbir terapist, gelen danışanlara tavsiye ve öğüt veremez ya da onlara “boşanmalısınız” ya da “devam etmelisiniz” gibi buyruklar veremez. Bu psikoloğun haddi veya görevi değildir. Eğer terapist boşanma gibi bir kaçınılmaz son olduğunu ön görebiliyorsa bunu direk söylemek yerine danışanlara kendilerinin bulmasını sağlamalıdır ve sonunda danışanlar kendi hür iradesi ile “Biz galiba boşanmalıyız.” Tarzında ifadeler kullanmalıdır.

Çift/aile terapilerinde ortalama seans sayısı benim için dört seanstır. Devamını çiftlerin kendi kararlarına bırakırım. “Benim sizinle ilgili çalışmalarım bu kadar eğer devam etmek isterseniz bundan sonraki randevu sürecini size bırakıyorum” derim ve o şekilde devam ederiz. Çiftler aynı konudan devam edebilirler veya başka sorunlar getirebilirler.

Kayseri Psikolog

Psk. Tuğba Ayzet

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here