Ana sayfa Gezi Cephe sistemlerine yeni bir bakış Sürdürülebilir Mimari

Cephe sistemlerine yeni bir bakış Sürdürülebilir Mimari

861
0

Günümüz dünyasının en önemli farkındalığı olan ‘sürdürülebilirlik’, mimari alanda da yerini bulmuş durumda. Bu farkındalıkla  ‘Sürdürülebilir Mimari’ kavramı çerçevesinde geliştirilen pek çok cephe sistemi ve bu cephe sistemlerine uygun malzemeler, sektörün geleceğini şekillendiriyor. Yapının formu, fonksiyonu, cephesi, ve açıklıkları yalıtım malzemeleriyle birlikte değerlendiren yeni nesil mimarlar ise projenin optimum yalıtım ile minimum enerji sağlamasına yardımcı oluyor.

 

Tek başına düşünüldüğünde dahi içerisinde pek çok anlam barındıran sürdürülebilirlik, günümüz mimari anlayışın en önemli konusu. Bu bakış açısıyla geliştirilen pek çok cephe sistemi ve bu cephe sistemlerine uygun malzemeler de bu anlayışın bir yansıması…  Bu bilinçle yapının formu, fonksiyonu, cephesi, ve açıklıklarını yalıtım malzemeleriyle birlikte değerlendiren yeni nesil mimarlar ise projenin optimum yalıtım ile minimum enerji sağlamasına yardımcı oluyor.

“Yapı tüm mimari elemanlarıyla değerlendirilmeli”

Cephe veya bir yapının dış kabuğunun doğru belirlendiğinde, genel yapının konsept kararını ve çıkış noktasını oluşturacak bir güce sahip olduğunu söyleyen Lejant Proje mimarlarından Alper Anaklı, cephenin estetik kaygıyla beraber yapının bulunduğu bölgenin iklimine, arazideki yerleşimine, mekanlara alınması istenen doğal ışık düzeyine göre şekillendiğinin altını çizdi. Formun fonksiyonu takip etmesinin bir sonucu olarak yapının ana işlevinin cephe formunun karar sürecinde önemli rol oynadığını aktaran Anaklı, ”Yapı cepheleri, yapıların mimari biçimlenişlerinin yanı sıra dış çevre koşulları ve işlevlerine bağlı olarak, bina içinde uygun fiziksel ortamın yaratılmasında önemli bir rol oynar. Cephe de yapının kabuğu olarak, diğer tüm bölümler gibi tasarımın bir parçasıdır. Çünkü yapı, tüm mimari elemanlarıyla birlikte bir bütün olarak değerlendirildiğinde daha anlamlı ve güzel bir yapı ortaya çıkar” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here