Ana Sayfa Sağlık Bebek cinsiyeti nasıl hesaplanır?

Bebek cinsiyeti nasıl hesaplanır?

767
0
çin takvimi

Bebek sahibi olmak pek çok çiftin hayalidir. Yeni bebek bekleyen bir çiftin duyduğu heyecana bir de bebeğinin cinsiyeti eklenince heyecan daha da artar. Doğacak bebek acaba kız mı olacak erkek mi olacak sorusunun cevabı akılları kurcalamaktadır.

Günlük hayatta kullandığımız miladi takvim bebeğin doğacak olduğu zamanı hesaplarken, uzak doğuda bebek cinsiyetinin tahmini çok farklı şekilde yapılmaktadır. Çin takvimi hesaplama sistemi sayesinde 700 yıldır Çinliler bebek cinsiyetini bu takvim sayesinde belirlemektedirler. Bu yöntem sayesinde bebek bekleyen çiftler kullanılacak bilgiler ile bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeye çalışırlar.

Çin Takvimi Nedir?

Çok eski zamanlardan beri Çinliler bebeğin doğmadan önce cinsiyetini öğrenmek için kullandığı yönteme verilen isimdir. Bu yöntemde bir çizelge mevcuttur. Bu çizelge üzerinde yılın ayları ve 18’den 45’e kadar sayılar bulunmaktadır. Satırlara ve sütunlara ayrılmış olan çizelgede bebek cinsiyeti belirlemek için annenin yaşı ve hamile olduğu ay önemlidir. Çizelge üzerinden anne yaşı ve hamile kaldığı tarih karşılaştırılıp birleşme noktasına bakıldığında bebeğin cinsiyeti bulunur.

Çin takvimine göre bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız çizelgeyi kullanmadan önce yaşınızda bir takım düzeltmeler yapmanız gereklidir. Miladi takvim ile Çin takvimi farklıdır ve bu çizelge Çin takvimine göre yapılmıştır. Sisteme göre yaşınızı hesaplarken 1 ya da 2 yaş ekleme yapmanız gereklidir. Çin takviminin yılbaşına göre bu durum değişkenlik göstermektedir. Eğer yılbaşından önce doğmuşsanız 1, yılbaşından sonra doğmuşsanız 2 yaş ekleme yapmalısınız.

Çin Takvimi Doğru mudur?

Çin takviminin hazırlandığı zamanlar 14. yüzyıl zamanlarıdır ve hazırlanan bebek cinsiyeti belirleme takviminin hiç bir tıbbi dayanağı bulunmamaktadır. Çinliler bu takvimin doğruluğuna çok inanmaktadırlar. %80-%90 doğruluk payı olduğu Çinliler tarafından düşünülmektedir. Fakat bu durum aslında sadece tahmini bir durumdur ve doğruluk payı %50 olmaktadır.

Günümüzde bu yöntemlerden ziyade tıbbi yöntemler sayesinde 16. Haftaya girilmesi ile beraber doktorunuzdan bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz