Ana Sayfa Sağlık 08.12.2015 Balayı Sistiti Nedir ve Belirtileri Nelerdir,Balayı Sistitin Belirtileri,Balayı Sistiti Teşhisi ve...

08.12.2015 Balayı Sistiti Nedir ve Belirtileri Nelerdir,Balayı Sistitin Belirtileri,Balayı Sistiti Teşhisi ve Tedavisi,Balayı Sistitinden Korunma Yolları

433
0

Balayı Sistiti Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yeni evlenen çiftlerde özellikle bayanlarda idrar kesesi iltihaplanmasına oldukça sık rastlanılır. İdrar kesesi iltihaplanmasına sistit adı verilir. Evliliğin ilk aylarında oluşan sistitler balayı sistiti olarak adlandırılmaktadır. Belirtiler normal sistitin aynısıdır. Bu hastalık daha çok kadınlarda görülür. Bunun en önemli nedeni ise idrar kanalının kadınlarda daha kısa olmasıdır. Ayrıca idrarın çıktığı yol ile vajen bitişik konumdadır. Böyle bir durum idrar kesesine dışarıdan mikropların kolaylıkla ulaşmasına neden olmaktadır.

Üreme organları ile makat çevresinde doğal olarak birtakım bakteriler yer alır. Balayı zamanında evli çiftlerin çok sık ilişkide bulunmaları kadında sistit gelişimine zemin hazırlar. Bu rahatsızlıkta esas etken tahriş olmadır. Cinsel ilişkiden sonra haznede ve idrar kanalında tahrişler meydana gelir ve böyle durumlarda bu bölgede bakteriler çoğalma ortamı bulurlar. Burada çoğalan bakteriler ilişki anında idrar kanalı ile idrar kesesine doğru itilirler. Hastalığın belirtileri birkaç gün içinde kendisini gösterir. Bu hastalığa yol açan diğer bir neden ise kullanılan havlu, çarşaf ve tuvaletlerdir. Tuvaletlerden kolaylıkla bakteri bulaşabilir. Ayrıca bunların yanında küvette uzun geçirilen zamanlar, hazneye sık aralıklar ile deodorant sıkmak ve haznenin sabun ile yıkanması bu bölgenin folarasında bozulmalar yaratır.

Balayı Sistitin Belirtileri

 • İdrara çıkıldığı zaman yanma ve acıma
 • Çok sıklıkla idrara çıkma
 • İdrar yaparken zorlanma ve azar azar yapma
 • Bazı durumlarda tuvalete gidemeden idrarı kaçırma
 • Cinsel ilişki sırasında yanma ve ağrı duyma
 • İdrarın renginin bulanık, pis kokulu ve bazen de idrarın kanlı olması
 • Kasık bölgesinde meydana gelen ağrı

Balayı Sistiti Teşhisi ve Tedavisi

Teşhis yapılabilmesi için idrar testi yaptırmak yeterlidir. İdrarda lökosit ve bakteriler gözlenir. Hastalığın tedavisinde uygun antibiyotikler ve idrar temizleyici antiseptikler kullanılır. Şikâyetlerin azaltılmasında sıcak su oturma seansları yapılır.

Balayı Sistitinden Korunma Yolları

 • Bol miktarda su içiniz. Su tüketimi bakterilerin idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar.
 • Cinsel ilişki öncesi ve sonrasında erken idrar yapmanız koruyucu olacaktır.
 • İlişki sırasında haznenin kuru olmamasına dikkat ediniz. Islaklık haznenin tahriş olmasını engelleyecektir.
 • Temizliğinden yeterince emin olmadığınız yerlerdeki küvetlerde banyo yapmayınız. Bunun yerine ayakta banyo yapmanız daha uygun olacaktır.
 • Parfümlü ve sabunlu malzemeler ile haznenizi yıkamayınız.

Büyük abdestinizi ve idrarınızı yaptıktan sonra idrar kanalı ve makat bölgesi temizliğini önden arkaya doğru yapınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz