Ana sayfa Moda 2016 SONBAHARINDA TAHT HIRKALARIN…

2016 SONBAHARINDA TAHT HIRKALARIN…

965
0

Hepimizin fark edebileceği gibi hırkalar vitrinlerdeki yerini aldı. “V “kesimli hırkalar, yarasa formunda hırkalar,  “A” kesimli hırkalar, tribal desenlerde hırkalar, örgülü hırkalar, salaş hırkalar derken  mağaza ortamlarında tam bir hırka curcunası yaşanıyor. Hem etrafta yaşanan bu hırka şöleni  nedeniyle, hem de tam hırka sezonu olması dolayısıyla tam da sırası diyerek “hırka dosyasına”  bir göz atmak istedik. Özellikle yaşanan bu hırka şöleninin içinde nasıl hırkalar tercih edilmeli, kimler nasıl hırkalar kullanmalı, hangi formlardaki hırkalar hangi tipe sahip olan bayanlara yakışır gelin hep birlikte inceleyelim…

Hemen söyleyelim bu sene hem salaş hırkalar,  hem de vücudu saran triko hırkalar trend. Öte yandan geçen sene görmeye çok alıştığımız arkası kısa ve ön kısmı katlarla uzun tutulan an- formlu yani formsuz hırkalar geçen sezondaki kadar yok. Sanırız insanlar artık bu tarzı çok fazla görmekten bıktı… Onun yerine bu sene hem daha düzgün ve belirgin forma sahip olan hırkalar çalışılmış, hem de yine kendi içinde salaş hırkalar da yok değil. Dediğimiz gibi ince trikolardan kalına doğru bedeni saran triko hırkalar,  desenli ve örgülü örülmüş hırkalar, kırçıllı renklere sahip olan gri, toprak renklerinde, lacivert tonlarında, mor, yeşil, sarı ve hardal renklerini taşıyan hırka çeşitleri bu sene oldukça trend.
hirka-modasi3

Peki, hırka alırken ve seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle bazı hırkalar aşırı ince. Dolayısıyla da  mevsimsel  özellikler  ve kullanım süreci bakımından tam geçiş döneminde kullanılabileceğinizden sizi gerçek bahar havalarında rüzgardan koruyamayacağından ve ısıtmayacağından bu tarz hırkaları pek de önermiyoruz. Elbette triko ve kalın hırkalardan sıkılan bayanlar ille de bu tarz hırkalardan hoşlanıyorsa tercihlerini ince hırkalardan yana kullanabilirler. Bunun dışında dar omuzlara sahip olan bayanlar mutlaka “V” formda bele doğru incelen kesimlerde yarasa kesimli hırka tercih ederlerse formları daha dengelenmiş görünür. Yine kalın bele sahip olan bayanlara bel kısmında bel görünümünü daha kalınlaştıracak olan kocaman cep dikimli hırkalardan önermiyoruz. Artı olarak kalın bir forma sahip olan hafif kilolu bayanlar çok kalın dokulu hırka tercih etmemeli. Zira bu tarz hırkalar sizi daha toplu gösterir. Bunun yerine koyu tonlardaki orta kalınlıkta trikolardan tercih edebilirsiniz. Yine büyük desenli hırkalardan da kaçınmalıdır toplu bayanlar. Kısa boylu bayanlarsa uzun boylu hırkalardan uzak durmalı. Hemen kalça bitimindeki ya da kalçanın 1 – 2 cm altında biten hırkalar kısa boylu bayanlara yakışabilir ancak. Bu arada hırka konusunda son bir tavsiye vermemiz gerekirse,  hoş görünümlü ve düzgün kesimli bir hırka mutlaka arka kısımda üstten –alta inerken etek kısmına doğru açılan bir formda olmalıdır. Bu kesimdeki hırkalar görüntünüzü zengin ve daha uzun gösterir. Tam tersine arkadan dümdüz formda bir kesime sahip olan hırkalar zengin görüntü vermeyeceği gibi sizi  oyuntusuz bir  dikdörtgen formunda, kalın bir çizgi olarak gösterecektir.

hirka-modasi1 hirka-modasi2 hirka-modasi4

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here