Ana Sayfa Blog UHF Etiket

UHF Etiket

117
0

Bir diğer ismi RFID etiket olan UHF etiket modelleri, birçok sektörün vazgeçilmez materyalleri arasında sayılmaktadır. Radyo frekanslı tanıma teknolojisi olarak bilinen sistem, artan talepler doğrultusunda gün geçtikçe popüler olmaya devam ediyor. İş sahası içinde karmaşıklığın önlenmesi, bilgi toplanması, ürün ve mal kontrolü, sayım ve düzenleme gibi hususlarda etkisi bulunan bu etiketler, birçok açıdan avantaj sunmasıyla bir adım öne çıkıyor.

 

UHF Etiket Nedir?

Radyo frekansı teknolojisine göre çalışan UHT etiketler, sisteme tanımlanacak olan bütün objelerin üzerine veya içine direkt olarak yerleştirilebilir. Böylece ürün, radyo frekansı teknolojisi kapsama alanına girdiği vakit, verilerin tanınması sağlanır. Etikete kaydedilmiş olan verilere de bu sayede kolay şekilde erişmek mümkün olabilmektedir. UHF etiket sayesinde radyo frekansıyla yapılan sorguları alabilir ve cevaplayabilirsiniz. Bunu gerçekleştiren bir silikon çip seti, kaplama ve anten de aynı zamanda sisteme dahildir. Bu şekilde teknolojinin sorunsuz şekilde çalışması söz konusudur.

 

UHF Etiket Çalışma Prensibi Nasıldır?

UHF etiket modelleri temelde iki parçadan meydana gelir. Sinyalleri almak ve göndermek için bir anten ve verileri depolamak için yerleştirilmiş bir çip. Buna ek olarak çeşitli etiketlerin güç kaynağı olmaktadır. Okuyucu ile okunmasını tercih ettiğiniz nesne arasındaki iletişim, anten ve etiket aracılığı ile sağlanmaktadır. Çip içinde yer alan sinyaller ile okuma işlemi başarıyla gerçekleştirilmektedir. Yerleştirilen her UHF etiket içinde bulunan çipin kendine özel bir ID nosu vardır. Radyo sinyalleri yardımı ile etiket temas olmadan bu okuyucu tarafından kolaylıkla algılanabilecektir. Belirlenmiş olan varlığa ait ID nosu ile okunma gerçekleştirilebilecektir. Ardından yapılmak istenen işlem başarılı bir şekilde tamamlanabilecektir. Etiketler içinde çeşitli basılı bilgiler, talimatlar ya da barkodlar bulunabilir. Ayrıca bu etiketler yeniden kullanılabilir niteliktedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz