Ana Sayfa Gezi Setur Marinaları, Acil Müdahale botlarıyla ihtiyaç sahibi teknelere hizmet vermeye başladı

Setur Marinaları, Acil Müdahale botlarıyla ihtiyaç sahibi teknelere hizmet vermeye başladı

1168
0

Setur Marinaları, tesis içi ve yakınındaki teknelerin acil durum ihtiyaçlarına cevap vermek üzere Türkiye’de ilk kez çok maksatlı acil müdahale botlarını hizmete aldı. Başlangıçta Setur Marinaları’nın Antalya ve Marmaris Netsel marinalarında hizmete giren botlar, yangından hasta tahliyesine, tekne yedeklemeden yüksek debili su tahliyesine kadar pek çok hizmeti bir arada verebiliyor.

 

ARTE Boatyard’ın yüksek yoğunluklu polietilen malzemeden ürettiği ve Setur Marinaları’nın ArGe çalışmalarında da aktif rol üstlenerek Türkiye’de ilk kez kullandığı acil durum botları, 6,7 metrelik boya sahip. Dar alanda keskin manevra kabiliyetine sahip botlar saatte 26 mil hızlarıyla marina içinde ve yakın çevresindeki muhtelif acil durumlara anında müdahale edebiliyor.

 

2 personelin görev aldığı botlar, yangın problemi yaşayan teknelere itfaiyenin intikali öncesinde acil müdahalede bulunabiliyor. Yangınlara dakikada 400 lt deniz suyu ve kesintisiz 4 dakika köpükle müdahale edebilen tekne, itfaiye hizmetleri gelene kadar ki kritik sürede teknelere hayati bir hizmet sunabiliyor. Yangını kontrol altına alınamayan ve çevresini tehdit eden 30 tona kadar tekneleri de yedekleyerek neta sahaya taşıyabilen botlar, böylelikle yangının marinadaki diğer teknelere sıçramasını engelleyebiliyor.

 

Bu özelliklerinin yanı sıra, yoğun su alan ve batma riski olan teknelerden yüksek debili su tahliyesi yapabilen botlar, ayrıca yüksek hız ve çevik manevra kabiliyetleri ile en dar mevkilerdeki teknelerin acil ihtiyaçlarına da hızla cevap verebiliyor. Yaralanmış veya hayati riskli hastalara nakil hizmetleriyle destek vererek, kritik sağlık ekipmanlarının karadan denize taşınması sırasında geçen kritik süreleri bertaraf edebiliyor.

 

Setur Marinas Hakkında

Koç Grubu bünyesinde faaliyetlerine 1978 yılında Çeşme Altınyunus Oteli kapsamındaki Altınyunus Marina ile başlayan Setur Marinaları, Akdeniz çanağının en büyük marina işletmeciliği zincirine sahiptir. Setur Marinaları bugün Türkiye’nin tek zincir marina işletmesi olup sektörünün lideri konumundadır. Kalamış/Fenerbahçe, Yalova, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Antalya, Kaş, Finike, Gökova Ören ve Midilli olmak üzere toplam 11 marina işleten Setur Marinaları, Türkiye’de marinacılık sektörünün gelişimini destekleyen en önemli markadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz