Ana sayfa Sağlık Seboreik Dermatit Neden Olur ve Tedavisi,Seboreik Dermatit Belirtileri

Seboreik Dermatit Neden Olur ve Tedavisi,Seboreik Dermatit Belirtileri

220
0

Seboreik Dermatit Neden Olur ve Tedavisi

Seboreik dermatit’in diğer bir adı sebumdur ve yağlı egzama olarak bilinen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığa kısaca egzamada denir. Hastalık, egzamanın deriyle kaplı olan bütün vücut alanlarında görülür. Seboreik dermatit de bir tür egzamadır. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmektedir. Yalnız bebekler, orta yaş ve yaşlı kişilerde görülme olasılığı oldukça fazladır. Cilt yapısı yağlı olan ve beyaz tenli insanlarda seboreik dermatit daha fazla görülmektedir. Bu hastalıkta cilt fazla yağ salgılamaktadır. Hastalık, özellikle kafa derisini etkilemektedir. Saç derisinde pullanma, kaşıntı, kızarıklık ve kepeğe neden olur.

Seboreik Dermatit Belirtileri

Bu hastalığın en yaygın belirtileri arasında şunları sayabiliriz.

  • Kızarıklık ( deri iltihabı )
  • Kafa derisi üzerinde yamalı bir pullanma ya da kalın bir kabuk görünmesi
  • Kafa derisinde ya da saç, kaş, sakal ya da bıyıkta sarı veya beyaz kepek görülmesi
  • Göğüs bölümünde, koltuk altı, kasık bölümünde ve vücudun diğer bölümlerinde pul şeklinde dökülen beyaz ya da sarı kepek ile kaplı kırmızı yağlı bir cildin olması
  • Hastalığın oluştuğu yerde kaşıntı veya ağrı

Seboreik dermatit, özellikle Parkinson hastalığı ile birlikte görülebilir. Bunun yanında hastanede yatmak zorunda kalan kişilerde ve bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayan kimselerde oldukça sık görülebilir. Hastalık, kendiliğinden iyileşebilir ama tekrarlama olasılığı da oldukça fazladır. Tam bir iyileşmenin sağlanması için tedavinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Hastalığı tam olarak iyileştiren bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Bu hastalık belli aralıklar ile tekrarlayabilen bir hastalıktır. Sadece iyi bir tedavi ile kontrol altına alınabilir. Düzenli uyku uyuma, dengeli beslenme, spor aktivitelerin yapılması hastalığa karşı kişiyi koruyucu olduğu bilinmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here