Ana Sayfa Kültür/Sanat Sanata ilgi duyan herkes için benzersiz bir kaynak kitap!

Sanata ilgi duyan herkes için benzersiz bir kaynak kitap!

947
0

Günümüzde çeşitli sanat türlerini ve çığır açan sanatçıları konu alan önemli metinleri Türkçeye kazandırmayı amaçlayan Everest Yayınları Sanat Kitapları Dizisi, bu kez okurlar ve sanatseverler için vazgeçilmez bir kaynak kitapla raflardaki yerini alıyor.

 

Ünlü kültür tarihçisi Peter Gay Modernizmin doğuşundan bugününe (ve hatta olası yarınına), yaklaşık yüz elli yıllık tarihine ışık tutuyor. Üstelik, çalışmasını sadece görsel sanatlar ve edebiyatla da kısıtlı tutmuyor:

 

Modernizm: Sapkınlığın Cazibesi, resim sanatından şiire, heykelden mimarlığa, sinemadan romana, tiyatroya ve baleye, tarihte eşi benzeri görülmemiş modernizm hareketini tüm yönleriyle gözler önüne seriyor.

 

Aynı zamanda bir Freud uzmanı olan, Viktorya dönemi, Weimer Cumhuriyeti ve Nazi Almanyası dönemi kültürü üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ve bugüne kadar tarih ve kültürel çalışmalar alanında yazdığı yirmiyi aşkın kitapla birçok ödülün sahibi olan Alman asıllı Amerikalı kültür tarihçisi Peter Gay, en kapsamlı çalışmalardan biri olan bu eserinde, modernizmin benzersiz serüvenini aktarıyor.

1850’lerde başlamak suretiyle edebiyat, görsel sanatlar, müzik, sinema ve mimari gibi belli başlı sanat dallarının değişmez olduğu varsayılan kurallarını amansızca yerle bir eden, gelenekleri yıkarak eşi görüşmemiş bir şekilde yeni yollar açan modernizm, belki de tanımlanması en zor sanat hareketlerinden biridir.

Modernizmin hangi koşullarda ortaya çıkıp geliştiğini; değişen dünyayla birlikte hangi aşamalardan geçtiğini gözler önüne seren Peter Gay, bundan başka baskıcı, faşist veya otoriter yönetimlerde avagard sanatçının tehlikeli ve ikircikli konumuna, oluşturduğu tehditlere ve mücadelesine de yer veriyor:

Nazi Almanyası’nda, Faşist İtalya’da ve devrim sürecinde ve sonrasında Sovyetler Birliği’nde, sanatçının rolü ve siyasetçilerin sanatçıya ve sanatına bakışını da ele alan Peter Gay, böylece yaratıcılığın serpilmesi için gereken siyasi, iktisadi ve kültürel ortam hakkındaki düşüncelerini de ifade ediyor. Bunun  yanı sıra Baudelaire, T. S. Eliot, James Joyce, Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Igor Stravinsky, August Strindberg, Charlie Chaplin, Orson Welles, Le Corbusier, Frank O’Gehry gibi, put kırıcı ve çığır açıcı birçok dehanın hayatından kesitlerle, düşüncelerini, felsefelerini ve gelişme aşmalarını anlatıyor.

Modernizm: Sapkınlığın Cazibesi / Baudleaire’den Beckett’e ve Ötesine dünyayı geri dönülmezcesine dönüştüren, bugün de hayata bakışımızı ve zevklerimizi şekillendirmeye devam eden, dünyayı algılamamızda ya da yeni yaşam yolları arayışımızda büyük katkısı olan bu sanat hareketini her yönüyle ele alan bir çalışma. Sanata ilgi duyan herkes için benzersiz bir kaynak kitap.

 

“Harikulade yazılmış, geniş kapsamlı ve psikolojik açıdan derinlikli bir çalışma olan Modernizm, on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda sanat ve kültürü kararlı bir şekilde dönüştürmüş yıkıcı enerjilerin bir kutsanışı.”

–Stephen Greenblatt, Muhteşem Will’in yazarı.

 

“Peter Gay, elli yıldan fazla bir süredir modernizmin başlıca vakanüvisi. Modernizm: Sapkınlığın Cazibesi yenilikçi sanat üzerine kapsamlı, iddialı bir araştırma. Gay, genel okura hitap etme konusunda yetin olmakla birlikte, en gizli ayrıntılara kadar inmeyi de biliyor.”

–Michael Dirda, Washington Post Book World

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz