Ana Sayfa Sağlık Sağlığı Güçlendiren Besinler

Sağlığı Güçlendiren Besinler

387
0

Sağlıklı bir yaşam sürmeyi hepimiz istiyoruz ancak bunun için çok çaba göstermiyoruz. Her ne kadar sağlığımızı çok önemsemesek de iş işten geçtikten sonra önemli olduğunu anlıyoruz. Sağlık için en doğru olan baştan önlem almak. Bunun içinde beslenme alışkanlıklarımızı düzene sokmak en iyi yöntem. Hem vücut direncini arttırmak hem de hastalıklardan iyileşme sürecini hızlandırmak için sağlıklı beslenmede fayda var. Peki sağlığı güçlendirmek için hangi besinleri tüketmeliyiz. İşte bu sorunun cevabı yazımızda.

Dişlerin Beyazlaması İçin:

Mutlaka düzenli aralıklarla dişçiye gitmek gerekir. Ancak bunu neden ağrı için yapalım ki. Diş bakımı ve diş sağlığı için doğru gıdalar tüketmekte fayda var. Mesela en çok merak edilen şeylerden biri dişlerin beyazlaması için ne yapılması gerektiği. Öncelikle sişlerin daha beyaz görünmesi için dişlerin rengini bozan sigara, kahve ve çay gibi alışkanlıkları azaltmak gerekiyor. Sonrasında ise diş beyazlamasında etkili olan çilek tüketmekte fayda var. Diş beyazlamasına yardımcı olan diğer yiyecekler ise portakal, elma, zencefil, armut, kereviz, peynir, yoğurt ve süt. Fakat ben bunları yerim ama diğer alışkanlıklarıma da devam ederim diye düşünmemek gerek. Aynı zamanda bu yiyecekleri yerken diş fırçalama alışkanlığının da devam etmesi gerekiyor. Aksi halde bembeyaz dişler hayal olabilir.

-Saç ve Tırnaklar İçin Güçlendirici Besinler

Bir çok kişi saç ve tırnak kırılmalarından şikayet ediyor. Çoğu zaman yağlar ve maskeler ile hem tırnaklarımızı hem de saçlarımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Ancak diş beyazlatmada da söylediğimiz gibi bazı şeyleri bütün olarak yapmamız gerekiyor. Süt, badem, yumurta, bitter çikolata, kırmızı et, zeytinyağı, somon ve havuç gibi besinlere tırnak ve saç sağlığı için öğünlerimiz içerisinde mutlaka yer vermeliyiz.

-Vücut Direncini Arttırmak İçin

C vitamini açısından güçlü meyvelerin vücut direncini arttırdığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bilinen en güçlü C vitamini deposu meyveler portakal, çilek ve kividir. Aynı zamanda bu meyvelerin tamamının içerisinde antioksidan özellikli maddeler de bulunur. Bu meyveleri tüketmek sadece vücut direncini arttırmakla kalmaz damar yapısını da güçlendirir. Bu sayede kalbin zarar görmesini engeller. Sebze olarak da patates, havuç ve domates vücut direncini arttıran yiyeceklerdir. Balık ve tahılları da beslenme listenize eklemeniz kolestrol ve tansiyonu düzene sokmak için size çok yardımcı olacaktır.

-Enerji Veren Besinler

Mevsimler değişirken vücudumuzda anlayamadığımız bir çöküş yaşarız. Çoğu zaman kolumuzu bile kaldıramayacak hale geliriz. Ama çalışma hayatı ve günlük hayat devam ettiği için vücut enerjimizi yüksek tutmamız şarttır. Bir çok kişi özellikle sabahları daha enerjik olmak için kafein içeren içecekler tüketir. Ancak bu zararlı bir alışkanlıktır. Daha enerjik bir vücut için ilk yapmanız gereken bol su içmek. Özellikle bahar aylarında tam da sezonunda erik tüketmek de enerji için birebirdir. Diğer enerji kaynağı besinler ise çavdar, yulaf, sert kabuklu kuru yemişler önerilmektedir.

Hafızayı Güçlendirmek için

Hafızamız ne yazık ki ilerleyen yaşlarda genç yaşımızda olduğu kadar iyi çalışmıyor. Bu nedenle de hafızayı güçlendirmek adına erken önlemler almak gerekiyor. Doktorlar bu konuda en çok balık tüketmeyi öneriyor. Özellikle somon ve ton balığını haftada 2 kez tüketmek gerekiyor. Hafızayı güçlendiren diğer besinler ise K vitamini bakımından zengin olan brokoli, kuşkonmaz ve ıspanak gibi sebzelerdir. Bu sebzelerin düzenli tüketimi beyin gücünü arttırır ve böylece hafıza ve konsantrasyon gibi fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlar. Çilek, yaban mersini ve böğürtlen de hafızayı güçlendirmek için en çok önerilen meyvelerdir. Bu meyvelerin içerdiği “antosiyanin” adlı madde belleği güçlendiren bir madde olarak bilinmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz