Ana Sayfa Güncel Oktay Usta Kıymalı Ali Nazik Tarifi

Oktay Usta Kıymalı Ali Nazik Tarifi

660
0
kıymalı ali nazik

Ali nazik tarifi yemeğinin ana maddesi olan patlıcanların közlenmesi gerekir. Oktay usta tarifi olan bu lezzette, közlenen patlıcanların güzelce soyulması lazımdır. Soyulan patlıcanların öncelikle ince ince kıyılması ve sonrasında da soğuması için bir kabın içinde beklemesi gerekir. Antep’in lezzet damarlarından bu tadın lezzet unsuru yanlık adı verilen ek katkı unsurlarıdır. Başında da yoğurtlu karışımı gelir. Bol sarımsak ile tuz ve isteğe bağlı hafif baharat ile harmanlanmış ve terbiye görmüş yoğurt hazırlanmalıdır. Hazırladığınız yoğurdun içerisine ince ince kıyılmış patlıcanlarımızı da atarak karıştırıyoruz.

 

Lezzetin üstüne konulacak sosun hazırlanmasına başlanabilir. Tava içerisine çok ince kıyılmış hayvan yağı veya tereyağı konulur ve eritilir. Hafif kekik ile terbiye edilmiş kıyma tavaya ilave edilir. Güzelce ve bol karıştırılarak kavrulur. Domatesleri rondo yardımı ile ya da elle çok ince parçalar halinde kıyılır. Tavaya atılır. Salçamızı da ilave ettikten sonra bir iki karıştırırız. Tuzu, karabiberi ve pul biberi arzumuza göre ilave eder ve ateşten indiririz. Sevisini yapacağımız tabağa evvela patlıcan yoğurt karışımından koyarız. Akabinde üzerine sosu ilave ederiz. Oktay usta ali nazik tarifi afiyetler olsun.

 

Rivayete göre Yavuz, sefere çıktığı bir sırada Antep’e uğrar. Kendisine bu lezzet ikram edilir. Lezzetin hafifliği hoşuna gittiği için kim bu eli nazik şeklindeki hitabı bu yemeğin adı olarak kalır. Aslı bir kebap olmasa da Antep yöresi bir lezzet olarak tadılması gerekir.

 

Malzemeler;

4-5 adet patlıcan,

2 kâse yoğurt,

3 diş sarımsak,

 

Sosu İçin:

250 gr kıyma,

2 domates,

40 gr. salça,

Tuz,

Pul biber,

Karabiber,

5 kaşık tere yağ.

 

Servis için:

 

Maydanoz, Biber ve Domates.

 

Hazırlama Süreci;

 

50 dakikalık bir hazırlanma süresi vardır.

 

Nasıl Yapılır;

Patlıcan Lezzet

Patlıcanlar közlenir. Çabuk soyulması için bir poşete konur. Birkaç dakika beklenir. Güzelce soyulur ve oldukça ince bir şekilde kıyılır. Bir kaba konarak kenara alınır.

 

Yoğurdu, havanda dövülmüş ya da sarımsak rendesinden geçirilmiş sarımsaklar ve bir miktar tuz ile karıştırılır.

 

Sosun Tadı

Domateslerin oldukça ince bir şekilde kıyılması gerekiyor. Rondo ya da rende kullanılabilir. Tavaya koyduğumuz tereyağı eridiğinde, içine kâfi miktarda kekik ilave ettiğimiz ve karıştırdığımız çifte çekilmiş kıyma tavaya koyulur. Kavrulduğunda üzerine kıyılan domatesler ve salça ilave edilir. Bir iki karıştırdıktan sonra baharatlar katılır. Tuzun durumu ayarlanır.

 

Servis Püf Noktası

Oktay usta kıymalı ali nazik tarifi dikkat yeri, servisi yapılacak tabağa evvela patlıcan yerleştirilir. Üzerine sosundan dökülür. Yemeğin en üstüne ya da kenarlara maydanozlar serpiştirilir. Közlenmiş biber ve domates ile ikram edilir.

 

Pişirme Süresi;

 

50 dakikadır.

 

Kaç kişilik;

 

5 kişiliktir.

 

Servis Önerisi;

 

Yemeğin en üstüne ya da kenarlara maydanozlar serpiştirilir. Közlenmiş biber ve domates ile ikram edilir.

 

Kaç Kalori:

 

450 kaloridir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz