Ana sayfa Moda Mükemmel Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Mükemmel Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

5543
0

Dudak makyajı, yüz makyajının son bölümüdür. Dudak makyajının tamamlanması ile yüz makyajı biter. Bu nedenle yüz makyajının tamamlayıcısı olan dudak makyajında renk seçimi önemlidir. Yüz makyajının rengine uygun veya kontrast oluşturacak şekilde yapılarak dudaklar ön plana çıkarılmalıdır. Dudak makyajında renk seçilirken giyilecek kıyafetlere de uygunluğuna dikkat edilmelidir. Yazımızda çekici ve güzel görünen dudaklara sahip olabilmek için, mükemmel dudak makyajı yapımının tüm detaylarını ve püf noktalarını  bulacaksınız.

Dudak makyajı yapımı

Pürüzsüz dudaklar: Düzgün bir dudak makyajı yapabilmek için dudakların pürüzsüz ve ölü derlerden arındırılmış olması ilk koşuldur. Bu nedenle dudak makyajına başlamadan önce kullandığınız diş fırçası ile dudaklarınızı birkaç dakika boyunca fırçalayın. Bu uygulamadan önce, gece yatmadan dudaklarınıza vazelin sürerseniz, dudaklarınızı ölü derilerden daha rahat arındırabilirsiniz. Fırçalama işlemi ölü derilerin temizlenmesini sağlarken aynı zamanda dudak dokusundaki kan dolaşımını da hızlandıracak ve dokuların oksijenlenmesini sağlayacaktır. Daha belirgin bir dudak rengi ve daha dolgun bir dudak yapısının oluşmasına da yardımcı olacaktır.

Dudaklara fondöten uygulaması: Dudak makyajına başlamadan önce yüzünüze uyguladığınız fondöteni dudaklarınıza da uygulayın. Bu uygulama dudakların doğal konturlarının hatlarının, daha belirgin olarak ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca dudaklarınızın şeklinde de  ufak oynamalar yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Dudak kalemi: Dudak makyajına dudak kalemi ile başlanır. Kullanacağınızın rujun rengine uygun olarak veya en fazla bir ton koyu renk bir dudak kalemi ile üst dudağınızdan başlayarak yavaş ve küçük küçük çizgiler halinde çizmeye başlayın. Sonra alt dudağı çizerek dudak konturunuzu tamamlayın. Dudak kalemini sürerken, dolgun görünen dudaklara sahip olmak istiyorsanız eğer bu konturu dudak çizgilerinizin üzerinden çizebilirsiniz. Dudaklarınız yeterince dolgunsa doğal dudak çizginizin üzerinden dudak kalemini sürebilirsiniz. Alt ve üst dudaklarınızın birleştiği kısımları yani dudak kenarlarınızı bir ton koyu renk dudak kalemi ile yeniden önceki konturun üzerinden geçerek çizin. Bu bölgelerin iç kısımlarını da dudak kaleminizle hafifçe boyayın. Bu uygulama rujunuzu sürdüğünüzde dudaklarınıza ışık – gölge tekniği ile boyut kazandıracaktır. Kalemle sürdüğünüz bu boyayı bir dudak fırçası ile dudaklarınıza, orta kısımlara doğru hafifçe dağıtın. Ruju da sürdüğünüzde dudaklarınızın kenarları koyu bir renkte ortaları ise açık renkte olacaktır.

Ruj: Ruj seçimi kişisel tercihinize bağlıdır. Ancak likit rujlar çok daha homojen bir görünüm sağlamaktadır. Ruju stick ruj bile kullansanız fırça yardımıyla sürün. Fırçayı stick ruja sürerek ruju fırçaya alabilir ve uygulayabilirsiniz. Ruj sürerken fırça kullanmak, ruju dudaklarınıza istediğiniz gibi dağıtabilmenizi sağlayacaktır. Ruj fırçası ile dudaklarınıza rujunuzu üst dudaktan başlayarak sürün.  Gölgeli bir renk elde edeceksiniz. Ruj fırçasını kullanarak az miktarda fondöteni dudaklarınızın ortasına sürün. Ruj renginizin biraz daha açılmasını sağlayacaksınız. Dilerseniz dudaklarınızı parlatmak için, rujunuzun üzerine parlatıcı da kullanarak, ışığın daha iyi yansımasını sağlayabilir ve daha dolgun bir dudak görünümüne sahip olabilirsiniz. Parlatıcıyı da yine mutlaka fırça yardımı ile uygulayın. Rujunuzu bozmadan, dudaklarınızın kenarlarına az, ortalarına daha yoğun bir şekilde uygulayın.

Transparan Pudra: Aslında dudak makyajınızı tamamladınız. Bu şekilde kullanabilirsiniz. Ancak kalıcılığını arttırmak ve dudak makyajınızı sabitlemek istiyorsanız, son bir adım daha kaldı. Transparan pudra kullanarak kalıcı ve gün boyunca kullanabileceğiniz bir dudak makyajına sahip olabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here