Ana Sayfa Sağlık LİMON SUYU YAĞ YAKAR MI?

LİMON SUYU YAĞ YAKAR MI?

1074
0

Mutfakların vazgeçilmez besini limonun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle limon suyu içerdiği yüksek C vitamini vücudumuz için oldukça yararlı. Ancak hiç bir besin mucize değildir, yağ yakamaz ancak bazı besinler vücudumuza yüksek derecede yarar sağlayarak ‘süper besin’ adını alırlar.

Süper besin adını hak edenlerden bir tanesi de limon suyudur. Limon suyu içerek tüm vücudu alkalileştirebilir ve vücudumuzun pH seviyesini dengeleyebiliriz. İçeriğindeki zengin C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren limon suyu, vücuda direnç kazandırır. Bir adet limonun suyu bile neredeyse günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. Üstelik kalp ve damar sağlığı için de koruyucu görevi vardır. Karaciğer dostu olan limon suyu, karaciğerde bulunan sindirim enzimlerini uyarmakla beraber içerdiği antioksidanlar ile kansere karşı da koruyucudur.

Limon suyunun yararlarından biri de yemeklerden sonra yaşanan sindirim problemlerini ortadan kaldırmasıdır. Sade maden suyunun içerisine  bir iki adet limon dilimi ekleyerek sindirim sistemini rahatlatabiliriz. Limon suyunun içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde eklem iltihaplanması ve eklem bölgelerindeki şişliği azaltmada oldukça etkilidir.

Limon suyu içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlarda biriken, tıkanıklığa sebep olan serbest radikalleri uzaklaştırıp kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır. Yanık, kesik ve çeşitli cilt hastalıklarına karşı etkili olup yaraların iyileşme süresini kısaltmaktadır.

California Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada “sitrat” içeren limon suyunun böbreklerde oluşabilecek kalsiyum birikmesini önlediği ve böbreklerdeki aşırı yükü azalttığı sonuçlarına varıldığını söyleyen uzmanlar, limon suyunun içerdiği fosfor mineralinin kemik sağlığını da olumlu yönde etkilediğini, spor yapanlar için yaşanabilecek kas ağrılarını hafifletmede ve vücuda kaybedilen vitamin ve minerali geri kazandırmak için spor sonrası içeceklerin içine katabileceklerini ya da salatalara ekleyebileceklerine dikkat çektiler.

Peki kimler limon tüketmemeli? Bu sorunun cevabına uzmanlar mide yanması, ülser ve reflü şikayeti olan hastalarda limonun içerisinde bulunan asidin zararlı olacağı ve kullanılmaması gerektiği cevabını veriyorlar. Ayrıca idrar söktürücü özelliği olduğundan dolayı limon suyu vücutta su atımına neden olur bu sebeple beraberinde tükettiğimiz günlük su miktarına da dikkat etmeliyiz.

Gelelim limon suyunun halk arasında en çok merak edilen sorusuna; limon suyu yağ yakar mı? Araştırmalar sonucunda görüyoruz ki bireylerin C vitaminini tüketimi ile vücut kitle indeksi arasında bir bağlantı var ve yeterli düzeyde C vitamini alanlarda daha düşük vücut kitle indeksi görülebiliyor. Dikkat edilmesini gereken esas konu ise C vitaminince zengin limon suyunun tek başına zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisi olmadığıdır.

Sadece egzersiz ile birlikte tüketilen C vitamini yağ yakma metabolizmasını uyarıp yağ oranımızda düşüş sağlayabilmektedir. Bu nedenle yağlarımızdan kurtulmak istiyorsak düzenli egzersizi yaşam biçimi haline getirmeliyiz çünkü hiçbir besin tek başına zayıflamamızı sağlamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz