Ana Sayfa Güncel LGBT Nedir? LGBT Topluluğu

LGBT Nedir? LGBT Topluluğu

304
0

1980 li yıllardan sonra ortaya çıkan bir kavram olan LGBT nedir, amaçları nelerdir? LGBT bir çok aktivistin yer aldığı gay, lezbiyen, biseksüel,  transeksüel insanların bir arada bulunduğu bir topluluktur.

Uzun yıllar dünya genelinde kabul görmeyen sonrasında kabul görmeye başlayan bu topluluk renkli bir bayrak ve renkli bir sembol ile anılmaktadır. Dünya genelinde eşcinsel hakları için mücadele eden bir eşcinsellere eşit hak tanınması için bütün ülkelerde gösteriler ve toplantılar düzenleyen LGBT topluluğu yıl içerisinde belirli dönemlerde dünya genelinde aynı anda toplantılar düzenlemektedir. Onur yürüyüşü olarak tanımlanan bu etkinlik dünya genelinde aynı anda aynı gün yapılmaktadır. Her yıl haziran ayında yapılan onur yürüyüşü LGBT katılımcılarının kendini ifade etmek ve toplumda yer aldıklarını göstermek amacıyla yapmak zorunda oldukları bir aktivitedir.

LGBT Topluluğu

LGBT nedir sorusuna çok detaylı bir şekilde cevap vermek istediğinizde eşcinsel haklarının verilmesi ve eşcinsellerin normal insanlarla aynı haklara sahip olması için ve kabul görmesi amacıyla oluşturulmuş bir sivil toplum örgütüdür. İnsanların tercihlerine ve dış görüşlerine saygı duymak ve onlara hak ettikleri saygıyı göstermek amacıyla insanların kabul görmesini amaçlayan bir topluluk olan LGBT renkleri ile kendilerini ifade etmektedir.

LGBT Bayrağının Renkleri

Mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı renklerden oluşan LGBT bayrağı gök kuşağının renklerinde olduğu için çeşitliliği ve insanların saygı gösterilmesi gerektiğini anlatmaktadır. Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de aktivistleri bunlar LGBT topluluğu LGBT Türkiye adı ile hareket etmektedir.

Onur Yürüyüşü

Cinsel kimlikler ve yönelimleri nedeniyle insanların sınıflandırılamayacak ve ötekileştirilemeyeceğini anlatan LGBT topluluğu içerisinde gay, lezbiyen, biseksüel, transeksüel olmayan ve bu hareketi savunan insanlar da yer almaktadır. Haziran ayında yapılan onur yürüyüşüne katılan insanların sayısına bakarak LGBT topluluğunun küçümsenemeyecek bir sayı da olduğunu görebilirsiniz. Cinsel tercihler ve cinsel yönelim insanların temel tercihleri olduğu için bu tercihleri nedeniyle herhangi bir şekilde yargılanamayacağını, herhangi bir şekilde cezalandırma olamayacağını anlatmaya çalışan LGBT toplulukları ve LGBT bireyleri günümüzde sokak yürüyüşleri, lobicilik, sosyal gruplar, toplu etkinlikler, filmler, edebiyat ve akademik yazılarla dünya genelinde faaliyetine devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz