Ana Sayfa Güzellik Lavanta Yağının Mucizevi Faydaları

Lavanta Yağının Mucizevi Faydaları

2103
0

Mucizevi bitkilerden biri olan lavanta çiçeğinin yağının, hoş kokusu ve rahatlatıcı etkisinin yanında daha pek çok faydaları bulunmaktadır. Lavanta yağının kullanım alanları oldukça geniştir. Çok farklı alanlarda, farklı sorunlara çözüm bulmak adına lavanta yağı oldukça geniş kapsamlı bir kullanım alanına sahiptir. Lavanta yağının mucizevi faydaları incelendiğinde çok çeşitli sorunlara aynı anda cevap verebildiğini göreceksiniz. Lavanta yağı genel olarak başta sakinleştirici etkisi ve hoş kokusunun yanı sıra, kas ağrılarıi romatizma ağrıları, cilt bakımıi uyku problemleri, saç bakımı, deprosyon, temizlik alanbında kullanılması gibi daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Lavanta yağının hangi alanlarda nasıl kullanılması gerektiği konusunda tek tek açıklama yaparak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Kullanım alanı olarak her sorunda farklı bir şekilde uygulama alanları bulunmkatadır.

Uykusuzluk İçin 

Uykusuzluk sorununa bire bir fayda sağlayan lavanta yağı derinlemesine rahat bir uyku uyumanıza fayda sağlayacaktır. Uykusuzluk sorununuz için lavanta yağını kullanırken yastığınıza bir kaç damla lavanta yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Ya da küçük bir bardak suyun için 3-4 damla lavanta yağı damlatarak suyu odanızın bir köşesinde bulundurun. Hem odanız hoş bir şekilde kokacak hem de rahat bir uyku uyuyacaksınız. Uyku sorunu çeken ve bir türlü uykuya dalamayan kişiler için bu formul oldukça işinize yarayacaktır. Uykuya dalmakta zorluk çeken çocuklarınız için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Adale Ağrıları İçin 

Adale ağrıları, romatizma ağrımları ve çeşitli ağrılar için de kullanabileceğiniz lavanta yağını direk ağrıyan kısmına damlatarak oavabilirsiniz. Ağrıların azalmasına yardımcı olarak sizi rahatlatmada yardımcı olacaktır. Aynı şekilde gün boyu atyakkabı içinde olan ve ağrıyan ayaklar için de suyun içinde damlatacağınız lavanta yağı ile ayaklarınızı bu su da bir süre tutabilirsiniz.

Akne ve sivilcelere etkili çözüm

Pek çok alanda yararlar sağlayan lavanta yağının yararları içinde akne ve sivilceli bir cilt yapısı konusunda da faydaları bulunmaktadır. Siyah noktalar ve sivilceler konusunda başı dertte olan kişiler için etkili bir çözüm yolu olarak lavanta yağını deneyebilirsiniz. Fakat yüz kısmınızda kullanırken direk yağı uygulamayın. Bir miktar suyun içine 2- 3 damla lavanya yağı damlatın ve sivilceli ve akneli kısma yatmadan önce pamukla sürün. Zaman içinde küçüldüklerini göreceksiniz. Tabi bunun yanı sıra bu kısımlara mikrop kapmaması için elinizle sıkmaktan ve dokunmaktan kaçınmalısınız. Keçi sütü sabunu ile de yüzünüzü ek olarak yıkayarak derinlemesine temizlikte yapabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için lavanta yağı

Sağlıklı ve sorunsuz saçlara sahip olamak herkesin hayallerindne biridir. Kepeksiz, parıldayan gür saçlar herkesin istekleri içindedir. Lavanta yağı mucizevi etkisini burada da göstermektedir. Lavanta yağını saçlarınızın gür çıkması için kullanabilirsiniz. Saçlarınız nemliyken saç uçlarına lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. Aynı şekilde saç yağlanmasını ve kepeklenmeyi önlemek için de saç diplerine bir kaç damla lavanta yağı damlatıp masaj yaparak kepek ve yağlanma sorununa çözüm bulabilirsiniz. Lavanta yağı saçlarınındaki aşırı yağlanma ve kepeklenmeyi giderirken aynı zamanda saçınıza doğal bir parlaklık katarak çok daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Ter Kokusunu önleme de lavanya yağının etkisi

Gün içinde en çok terleyen bölgelerimiz içinde koltuk altlarımız gelir. Bu kısımlara deodorant yerine bir kaç damla lavanta yağı sürersek terleme sorunuza etkili bit çözüm bulmuş oluruz. Hoş kokusuyla temiz ve ferah bir şekilde kokarken aynı zamanda terleme sorunumuz da çözülmüş olacaktır. Gün boyu bu bölgemizin terlemediğini aksine hoş koktuğunu görteceksiniz.

Çatlayan dudaklar için doğal çözüm

Çatlayan dudaklar en çok kışın başımızın belası olarak karşımıza çıkar. Lavanta yağı çatlayan dudaklara da doğal yönden bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Bir kaç damla lavanta yağı çatlayan dudaklar için etkili bir çözüm yolu olacaktır.

Cilt bakımı için lavanta yağı

Cildimiz gün içinde yağlanır ve çeşitli etkenlerin içinde olabilir.Buna çözüm olarak suyun içine damlatacağınızbir kaç damla lavanta yağı etkili olacaktır. Lavanta yağı ve güzellik olarak bu ikisi güzel bir iki olacaktır. Lavanta yağını suya damlatarak tunik olarak pamuk yardımıyla bakım yapabilirsiniz. Canlı ve temiz bir cilde sahip olmak isteyenler doğal formul olarak lavanta yağını kullanabilirsiniz.

Deprosyon ve strese lavanta yağı

Çağımızım hastalığı olan deprosyon ve stresle başa çıkmanın yolu olarak lavanta yağını kullanabilirsiniz. Bunun için duşp sonrasında vücudunuza lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda vücudunuzun sıkılaşmasını da sağlayacaktır.

Lavanta yağı kullanırken çok aşırı kullanım dozunu geçmemeye özen gösterin. Fazla miktarda lavanta yağı kullanımı solunum yollarnıza zarar verebilir. Bu açıdan söylenilen ölçülerde kullanımına özen göstermelisiniz.

Muhafazakar modadan haberler için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz