Ana sayfa Blog Halide Edip Adıvar Kimdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir?

1137
0

Halide Edip Adıvar’ın Edebi ve Eğitimci Kişiliği

Halide Edip Adıvar 1884 yılında doğmuş olup hayatını Edebiyat, Eğitim ve Milli Mücadeleye adamıştır. Kurtuluş Savaşı’nın patlak verdiği dönemde halkın milli mücadele bilincine sahip olmasını sağlamak amacı ile çok sayıda konuşma yapmış, halk merkezlerinde köy ve mahallelere eğitimler vermiştir.

Adıvar’ın yazarlık kariyeri II. Meşrutiyetin ilanı ile zirveye ulaşmıştır. Bu dönemde 21 adet romana, 4 adet öykü kitabına ve 2 tane tiyatroya imza atmıştır.

Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye ve Sinekli Bakkal eserleri ile tanınan Adıvar, romanlarını sade ve akıcı bir dille yazmaktadır. Türk toplumunun milli mücadele yıllarından itibaren yaşadıkları değişimleri adeta bir aynaymış gibi yansıtan metinleri ile Türk Tarihi için büyük önem taşıyan Halide Edip’in asıl mesleği öğretmenliktir.

Eğitimci kimliğini gerek halkı bilinçlendirme konusunda gerekse toplumun görevleri, yöneticilerin görev ve sorumluluklarını betimlemekte çok iyi bir şekilde kullanan Adıvar, rütbesi olmamasına rağmen Atatürk’ün yanında Ankara’da fiilen savaşa katılmıştır.

Türk Edebiyatı‘nın önemli kalemlerinden olan yazar, romanlarında kadın haklarına, kadınların eğitimdeki yerine ve eğitilmiş kadının toplumdaki yerine sıkça yer vermiştir. İngilizce dilinde yayınladığı makaleleri ile de Dünya Edebiyatı’nda ses getiren Adıvar, örnek bir eğitimci ve yazardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here