Ana sayfa Gezi Gençler Halfeti Gençlik Kampı’nda sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ilham verdi

Gençler Halfeti Gençlik Kampı’nda sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ilham verdi

1052
0

Şanlıurfa, Halfeti–12 Ekim 2017-Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) teknik desteği ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı yürütücülüğünde, Japonya Hükümeti’nin finansmanı ile sürdürülen “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında Şanlıurfa, Halfeti’de Halfeti Gençlik Kampı sona erdi. Türk ve Suriyeli toplam 130’a yakın öğrencinin katıldığı iki kamp ile gençler arasında sosyal uyumun güçlendirilmesine katkı sağlandı ve kalkınma alanında birlikte fikirler geliştirildi.

 

Tarih ve doğanın buluştuğu Halfeti’de düzenlenen gençlik kampı, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerinden gelen üniversiteli gençler arasında deneyim paylaşımını ve fikir alışverişini destekleyici önemli bir sosyal etkinlik olarak öne çıktı. 3-6 Ekim ve 9-12 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen etkinlik kapsamında, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konulu atölye çalışmaları da gerçekleştirildi.

 

Kampın son gününde düzenlenen kapanış etkinliğine GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz ve UNDP Türkiye Ülke Direktörü Claudio Tomasi katıldı. Tomasi, törende yaptığı konuşmada şu değerlendirme bulundu:

 

“Projemiz kapsamında UNDP, hem Suriyelilerin, hem de ev sahibi toplulukların ihtiyaçlarına yanıt vererek barış içinde birarada yaşamaları ve sosyal uyumu için hizmet veriyor. Burada gerçekleşen sosyal aktivitelerin de içinde olduğu ve özellikle gençler ve kadınları hedef alan yetkinlik geliştirme programları, Suriyeliler ve ev sahibi topluluk üyeleri arasındaki sosyal uyumu güçlendirmede kilit role sahip. Bu faaliyetler, hem Suriyeliler, hem de ev sahibi topluluklar için yalnızca hayatta kalmaya değil, aynı zamanda kendilerini geliştirmeye olan ihiyacı bize hatırlatıyor. Suriye krizinden en çok etkilenen bireyler, topluluklar ve kurumların dayanıklılığını geliştirmek üzere hükümetle, ulusal ve yerel ortaklarımızla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz”.

 

Konser, tekne gezisi, oyunlar, sunumlar ve şehir gezisi gibi birçok aktivitenin yer aldığı kamptaki atölye çalışmalarının konusu olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer bir deyişle Küresel Hedefler, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel bir eylem çağrısı. Kampa katılan gençler, sorumlu tüketim ve üretim, erişilebilir ve temiz enerji ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile hedefler için ortaklıklar gibi alanlarda atölye çalışmaları ile fikirler geliştirdiler.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ekonomik ve sosyal istikrara katkı sağlamayı amaçlayan proje, sosyal ve kültürel uyum ile dayanışmayı destekleyici faaliyetleriyle öne çıkıyor.

 

Etkinlik ve proje hakkında detaylı bilgi için:

http://www.gapgenclikevleri.org/halfetigenclikkampi/

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/ourwork/syria-efforts.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here