Ana sayfa Sağlık Eyvah! Çocuğumun boynunda

Eyvah! Çocuğumun boynunda

244
0

En Son Sağlık Haberleri

Çocuğunuzun boynundaki bezelere dikkat!

Akşam’da yer alan habere göre Yeni Yüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümünden Çocuk Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Müge Gökçe “Boyun lenf bezleri tüm vücuda yayılmış olan ‘lenfatik sistem’ adlı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Çocukluk çağında şişmiş lenf bezlerinin en önemli nedeni boyun bölgesi enfeksiyonlarıdır” dedi. Doç. Dr. Gökçe şişen lenf bezleri hakkında bilgi verdi:

Nedeni Enfeksiyon

Çocuklarda nezle, bademcik enfeksiyonu, farenjit, A grubu beta streptokoklara bağlı anjin, sinüzit, orta kulak iltihabı ve diş çürükleri boyundaki lenf bezlerinin şişmesinin en sık nedeni. Genelde enfeksiyonlar sırasında 1.5 cm’e kadar olan şişlikler endişe verici değildir. Halk arasında ‘öpücük hastalığı’ olarak bilinen EBV virüsünde ise koltuk altı ve kasıktaki lenf bezleri büyür.

Ne zaman endişelenmeliyiz?

Boyun bölgesindeki lenf bezleri uygun tedaviye karşın büyümeye devam ederse, lastik-silgi sertliğine gelirse, paket yaparsa buna ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik, çabuk yorulma ve deride kanamalar eşlik ederse ayrıntılı inceleme yapmak gerekir. Kan sayımı, periferik yayma incelemesi, akciğer filmi çekilmesi gerekliliği doğar.

En sık görülen kötü huylu boyun kitlesi nedeni lenfomalardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here