Ana Sayfa Güncel Evde Su Tasarrufu İçin Temel Tedbirler

Evde Su Tasarrufu İçin Temel Tedbirler

594
0
Evde Su Tasarrufu İçin Temel Tedbirler

Yaz ayları, kullanılabilir su kaynaklarının azaldığı ve çevre duyarlılığı adına su tasarrufu için tedbirler alınması gereken bir dönemdir. İşte etkin bir su tasarrufu için 8 temel tedbir:

1. Bulaşık Makinesi Kullanın

Yapılan araştırmalarda, iki veya daha fazla kişinin yaşadığı hanelerde bulaşık makinesi kullanımının su faturalarını önemli ölçüde azalttığı saptanmıştır. Üstelik bulaşık makinesi, elinizi asla değemeyeceğiniz sıcaklıklarda yıkama yaptığı için, bulaşıklarınız elde yıkamadan çok daha temiz olur.

2. Banyo Yerine Duş Yapın

Ortalama bir küveti doldurmak için yaklaşık 30 ila 50 galon arasında su harcamanız gerekir. Bir de bu kadar suyu ısıtmak için harcanan elektriği de hesaba katarsanız, sık yapıldığında oldukça fazla israfa yol açtığını farkedersiniz. Oysa, yaklaşık 15 dakikalık bir duşta harcayacağınız sıcak su miktarı en fazla 20 galondur.

3. Sifonunuzu Değiştirin

Banyonuzda halen eski tip bir sifon kullanıyorsanız, kötü bir haber, tank kapasiteleri yüksek olduğundan her kullanışınızda daha fazla su harcarsınız. Modern sifonlarda su kapasiteleri 1,6 litreye kadar düşürülse de ideal kapasite en fazla 9 litre olmalıdır. Sifonunuzu su sızıntısı olup olmadığını anlamak için sık sık kontrol edin. Tuvalet kağıtlarını kesinlikle klozete atmayın, zira tıkanmaya sebep olabileceğiniz gibi, bu durum daha fazla sifon kullanmanıza yol açar.

4. Damlayan Muslukları Onarın

Klasik tip musluklarda, su akışını durdurmak için sıkıştırma prensibi kullanılmıştır. Zamanla eriyen conta lastikleri musluğun su damlatmaya başlamasına neden olurlar. Modern armatürler, eski tip musluklardan daha yüksek fiyatlı olmalarına rağmen, böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Damlayan bir musluk yılda 2.700 litreye kadar su israfına yol açar.

5. Sıcak Su Borularını Yalıtın

Aslında ısı yalıtımı su tasarrufu konusuyla doğrudan ilgili değil gibi görünse de, sizin banyoda veya mutfakta sıcak suyun gelmesini bekleme sürenizi kısalttığından daha az su harcanmasını da sağlar.

6. Çamaşır Makinenizi Yenileyin

Yeni nesil çamaşır makinelerinde, 10 yıl öncesinin modellerine göre çok daha az enerji ve su kullanılmaktadır. Hatta, haftada en az 2 kere çamaşır makinenizi çalıştırıyorsanız yeni çamaşır makineniz, su ve enerjiden tasarruf ettiği için, düşündüğünüzden de kısa bir sürede kendi maliyetini çıkartacaktır. Daha fazla tasarruf için, çamaşırlarınızı biriktirin ve makinenizi her zaman tam kapasitede çalıştırın.

7. Mutfakta Harcanan Suyu Kontrol Edin

Sebze ve meyveleri yıkarken suyun altında uzun süre tutmak yerine plastik bir kapta birkaç su yıkamayı yeğleyin. Böylelikle her defasında ortalama 3 litre sudan tasarruf etmiş olursunuz.

8. Bahçeniz İçin Akıllı Sulama Yöntemleri Kullanın

Bahçenizi hortumla sulamak yerine, suyu daha verimli şekilde dağıtan fıskiyeler kullanın. Sabah saatlerinde sulama yapmak bahçenizde en etkin su tüketimi için idealdir. Zamanlamayı ayarlamak için sulama programlayıcısı kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz