Ana Sayfa Sağlık Erkeklerde Sistit Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi

Erkeklerde Sistit Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi

418
0

Erkeklerde Sistit Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi

Erkeklerde sistit çok nadir görülen bir durumdur ama bu durum ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalığın ortaya çıkması mesanede iltihap olduğunun göstergesidir.

Sebepleri

Erkeklerde ortaya çıkan sistit genelde mesane tam olarak boşaltılmadığı zaman iltihaplanmasından oluşur. Bu durumun ortaya çıkmasında geniş mesanenin olması, idrar yolu hasarları ya da anüsten idrar yoluna bakterilerinin girmesi etkili olmaktadır. Bunun yanında böbrekte oluşan sorunlar ya da devamlı cinsel ilişki sonrasında idrar yollarında hasar oluşması sebebiylede ortaya çıkabilir. Sistiti olan erkekler için bu durum iyiye işaret değildir. Bu genellikle prostat iltihabını, prostat büyümesini ve idrar yolunda oluşan bir tümörün varlığını işaret edebilir. Bazı erkeklerde sistitin görülme olasılığı daha fazladır. Prostatı büyüyen kişiler, böbrek taşından şikâyet edenler, idrar yolunun dar olması ve 50 yaşının üzerindeki kişilerdir.

Belirtileri

Erkeklerde şu belirtiler görülüyorsa sistitin varlığından şüphelenilmelidir. Normal halinden daha sıklıkla idrara çıkma, acil olarak idrara çıkma ihtiyacı duyma, idrarın keskin bir kokusunun olması ve renginin de bulanık, idrarda kan görülmesi, idrar yaptıktan sonra yanma veya karıncalanma olması, idrar yaparken zorlanma ve düşük bir ateşin olmasıdır. Bu belirtilerin hepsi mesanede bir iltihabın olduğunun işaretidir. Erkeklerin birçoğu sistiti idrar yolu enfeksiyonu ile karıştırır. İki hastalıkta da idrar yaparken yanma görülür. İdrar yolunda oluşan iltihap cinsel temas ile bulaşan bir hastalık olan klamidya hastalığının belirtisi olabilir. Her ne olursa olsun kişi bu durumda uzman bir doktora başvurmalıdır.

Tedavisi

Erkeklerde görülen sistitin tıbbi olarak tedavisinde genellikle doktor kısa süreli olarak bir antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Kullanılan antibiyotikler hemen etkisi gösterir. Eğer kullanılan antibiyotikler herhangi bir çözüm olmaz is o zaman doktora başvurmalıdır. Erkeklerde sistitin erken teşhis edilmesi her hastalıkta olduğu gibi kolaylıkla ve yüksek bir başarı oranı ile tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. Yalnız sistit ihmal edilip, tedavi edilmediği zaman böbrek ve prostat enfeksiyonun sebebi olur. Tıbbi tedavinin yanında kişinin evinde de uygulayacağı bazı tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler arasında şunları sayabiliriz. Sıradan bir sistit olayında doktora gitmeye gerek yoktur. Bol miktarda su içmek, aspirin ve iltihap önleyici ağrı kesiciler ile geçebilir. Su içmenin yanında kızılcık suyu da içilmesi idrar yollarına iyi gelmektedir. Sistiti devam eden bir erkek, partneri ile cinsel ilişki kurmamalıdır. Alkolün sistiti artırdığı bilindiğinden alkol kullanmaktan uzak durulmalıdır.

Sistitin oluşmasını engellemek için bazı önemleler alınabilir. Bu önlemler arasında; pamuklu iç çamaşırı giyin ve iç çamaşırlarınız sıkı olmasın. Tuvalete gittiğiniz zaman mesanenizi tam olarak boşaltmadan çıkmayın. İdrarınızı kesinlikle tutmayın. İdrarınız geldiği zaman hemen onu yapınız. Cinsel ilişkiden sonra mesanenizi boşaltın ve daha sonra bir bardak ılık su içiniz. Böyle yapıldığı zaman bakterilerin alt idrar yoluna ulaşıp idrar kesenizi hasta yapmaları engellenip doğrudan dışarı atılacaktır. Cinsel ilişkiden sonra ki temizliğinize dikkat ediniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz