Ana Sayfa Sağlık 07.12.2015 Doğumsal Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

07.12.2015 Doğumsal Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

377
0

Doğumsal Kalça Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunduğu yuvadan çıkması sonucu ortaya çıkan duruma kalça çıkığı denir. Erken dönemde teşhis edilip tedavi edilmediği takdirde ileriki dönemlerde birtakım sakatlıklara neden olur. Kız çocuklarında ki kalça çıkıkları erkek bebeklere göre 6 kat daha fazladır. Kalça çıkığını erken teşhis etmek için bebek doğduğu zaman onu uzman bir ortopedistin muayene etmesi yeterli olacaktır. Anne ve babasında kalça çıkığı olan bebeklerin bu rahatsızlığı taşıma oranı daha yüksektir. Ayrıca anne karnında ters bir şekilde duran bebeklerde de kalça çıkığının olma olasılığı vardır.

Kalça Çıkığı Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde ve çıkığı ağır olmayan bebeklerde kalça çıkığı yürüyene kadar anlaşılmamaktadır. Yürümeye başlamamış olan bebeklerde bebeğin altını silerken ve bağlarken bacaklarının her iki yana eşit olarak açılmaması, bebekte bacak boylarının farklı olması ve bacaklardan herhangi birinde uyluk kısmında deri büklümlerinin veya boğumlarının fazla olması kalça çıkığının belirtileri arasındadır. Çocuk eğer yürüyorsa topallama, sendeleyerek yürüme, paytak şekilde yürüme ve yürümesinde gecikme olma gibi belirtiler çocuğun kalçasında çıkık olduğunu göstermektedir. Çocuğunuzda ya da bebeğinizde böyle belirtiler görüyorsanız zaman yitirmeden hemen uzman bir ortopedist doktora başvurmanız gerekir.

Kalça Çıkığı Tanısı

Doğumsal kalça çıkıklarının erken teşhis edilmesi tedavi için büyük önem taşır. Özellikle 0 – 6 ay arasında konulan erken teşhislerde tedavi oranı oldukça yüksektir. İlk tanı uzman bir çocuk ortopedisti muayenesinde konulabilir. Bebeğe kesin teşhis koymak için en erken 3. hafta da en uygun zaman olarak da 6. haftada ultrasonografi çektirmelidir. Bebeğin kalçası bu incelemelerde normal görünse bile kesin sonuç alınana kadar bebek takip edilmelidir.

Kalça Çıkığı Tedavisi

Bebek doğduktan sonra yapılan incelemelerde bebekte kalça çıkığı tespit edilirse bunun düzelme olasılığı da o derece yüksektir. Eğer bu rahatsızlık gözden kaçarsa kişi ileriki zamanlarda önemli rahatsızlıklar ile baş etmek zorunda kalır. Kişinin kalça eklemleri zamanından önce yıpranır ve 20 yaşına geldiği zaman kalça kemiğinde ağrılı kireçlenmeler oluşur. 0 – 6 aylık bebeklerde kalça çıkığı tespit edildiği zaman bebeklere pavlik bandajı uygulanır. Bu bandaj bebeğin kalça kemikleri normal şeklini alana kadar gece gündüz takılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz