Ana Sayfa Sağlık Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru Nefes Alma Teknikleri

480
0
doğru nefes alma teknikleri

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı olabilmek için nefesimizi doğru kullanabilmek için nefes terapisini düzgün yapmalıyız. Nefes yaşadığımız dünyada yaşamımızı sürdürebilmek için vazgeçilmez
olgumuzdur. Genetik olarak bir bozukluk yok ise ve herhangi sebeplerden dolayı tıkanma söz konusu değilse solunum görevini üstlenen organımız burundur. Burnumuz vasıtasıyla nefes alıp veririz ancak mecbur kalmadığımız sürece ağız yoluyla da nefes alış verişi yapabiliriz.

Nefesimizi ağzımız yoluyla içimize çeker burnumuz yoluyla dışarı atarız. Burnumuzun içinde yer alan konkalar sayesinde almış olduğumuz havanın ısıtılarak nemlenmesini sağlayan sistem sayesinde görevini yerine getirmektedir. Doğru şekilde aldığımız solunum sayesiyle vücudumuzdaki toksinlerden kurtulmamızı sağlar. Tamamen bize ait olan nefes bizim içimize döndüğümüz zamandır. Derin nefes almak zihnimizi rahatlatacağı gibi içimize sağlığı, sevgiyi aldığımızı fark edeceğiz. Hayallerimize adım adım yaklaştığımızı hissedeceğiz. Aldığımız nefesi geri verirken olumsuz duyguların bizi terk ettiğini göreceğiz.

Burun yoluyla aldığımız nefes beyin dalgalarını düzenleyerek yorgunluğumuz, stresimiz, tahammül etme gücümüz bu sayede düzene girer ancak solunumumuzu doğru kullanmadığımızda bu şikâyetlerimiz ortaya çıkar. Enerjimiz ve özgüvenimiz üst seviyede bütün organlarımız düzgün dengeli , kendine önem veren kişilerin tek özelliği karın nefesini iyi kullanmalarındandır. Karın nefesi derken göğüs bölgesi ile aldığımız nefes sığdır ve karın bölgesini rahat bırakmadığımız için gerçekleşir.

Ağız yoluyla nefesimizi alırsak kendimiz halisülasyon görme olayı baş gösterir buda beyin tarafından gerçekleşen olaydır. Almış olduğumuz derin nefeslerde gerçekleşmektedir. Doğru ve dengeli nefes karından başlayarak üst kısma doğru gelen nefestir. Burun yoluyla yavaş ve derin derin alınan nefes süresi yavaş alındığı için aldığımız süreyi iki kata çıkar. Aldığımız ve verdiğimiz nefesi tutmadan birbirini takip eden akış halindedir. Her gün burun yoluyla sakince içimize çektiğimiz nefes yoluyla kendimize meditasyon yapmamızı sağlamış oluyoruz. Sinir sistemimizi devreye sokarak sakinleşmemizi ve rahatlamamızı sağlarız bu yolla. Almış olduğumuz oksijen miktarını ne kadar artırırsak vücudumuzda hastalıkların oluşmasını engellemiş oluruz. Vücudumuzdaki hücrelerin oksijeni iyi kullanabilmesi için alkali beslenmemiz gerekmektedir. Korkularımızdan, kaygılarımızdan uzak ve nefesimizi bilinçli olarak kullanmak dileğimle…Sağlıklı günler dileriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz