Ana Sayfa Sağlık 07.12.2015 Çocuklarda Bitlenme ve Tedavi Yöntemleri

07.12.2015 Çocuklarda Bitlenme ve Tedavi Yöntemleri

387
0

Çocuklarda Bitlenme ve Tedavi Yöntemleri

Okul döneminde çocuklarda bitlenme oldukça fazla görülmektedir. Bizde bundan yola çıkarak size bitlenme neden olur, tedavisinde nasıl bir yol izlenir sunmaya karar verdik. Çocuğunuzun bitlendiğini anlamanın en güzel yolu çocuğunuzun devamlı olarak başını kaşımasıdır. Biti tespit etmek için çocuğun boyun ve kulak arkasında bulunan saçları dikkatli bir şekilde incelemek gerekir.

Saç bitleri insan saçlarında yaşayan oldukça küçük ve günde 2 veya 8 defa kan emerek beslenen canlılardır. Bitin yavrusu olan sirkeler başın daha çok ense kısmında, kulakların arka tarafında ve başın arka tarafında oldukça fazladır. Bitlerin çoğalmaları çok kısa bir sürede gerçekleşir. 30 derece yaşarlar. Saç bitinin insan vücudu dışında ki ömrü sadece 48 saattir. Sirkeler ise kumaş ve battaniyeler üzerinde 10 ya da 15 gün yaşayabilirler. Sirkeler normal temizleme ile saçlardan temizlenmezler. Bitin pislikten dolayı bulaştığı kanısı yanlış bir düşüncedir. Tam tersine bitler sağlıklı ve temiz saçları tercih ederler. Saç biti çok bulaşıcıdır. Bitlerin yayılması tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü eşyalar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile olmaktadır. Bitin asıl bulaşma yolu saç temasıdır.

Bitlenmenin Tedavisi

  • Saçlar normal bir şampuan ile yıkanır.
  • Durulandıktan sonra bir havlu ile saçlar kurulanır.
  • Tıbbi olan saç kremi iyice çalkaladıktan sonra saça iyice nüfus edecek şekilde sürülür. Sürerken özellikle ense ve kulak aralarına dikkat edilmesi gerekir.
  • 10 dakika boyunca saçlarınızı kremli beklettikten sonra saçlarınızı bol su ile durulayınız.

İlaçlar sayesinde saç biti ve sirkeler ölür. Yalnız ölen bit ve sirkeler kendiliğinden saçlardan dökülmediği için onları ince uçlu bir tarak ile temizleyiniz. Bitler ile karşılaşmak istemiyorsanız kullanılan çarşaf, havlular ve diğer kullanılan malzemeler sıcak su ile yıkanmalıdır. Tarak ve fırçalar sıcak suda yeterince bekletilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz