Ana sayfa Sağlık Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Nedir?

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Nedir?

58
0
diş hekimi

Çocuk diş hekimliği (pedodonti) çocukların dişlerinde oluşan problem ve sıkıntıları tedavi eder. Çocukların 0-13 yaş arası dişlerini tedavi eden ve onların sağlığı ile ilgilenen diş hekimleridir. Çocuk diş hekimliği (pedodonti) çocukların ağız ve diş sağlığının gelişimini, damak gelişimini takip ve tedavi eden ana bilim dalıdır. Pedodonistler, çocukluk döneminde bebek, çocuk ve gençlerin ağız sağlığını yakından takip etme, ileri yaşlarda oluşabilecek problemlerin önüne geçme ve koruyucu uygulamaları gerçekleştirme görevini üstlenmektedir. Çocukluk döneminden itibaren ağız, diş ve damak sağlığı uzmanlar tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Bu sayede ileri yaşlarda oluşabilecek problemlerin önüne geçilir. Aynı zamanda ileri yaşlarda kemik gelişimi de durduktan sonra ortodontik müdahalelerin tedavi süreci uzayabilmektedir. Ağız ve diş problemleri yakından takip edildiğinde, erken teşhis sebebi ile de kolayca tedavi edilebilmektedir. Özellikle erken yaşlarda edinilen alışkanlıklar ömür boyu vazgeçilemeyen alışkanlıklardır. Çocuklara da ağız hijyeni alışkanlıklarının erken dönemde kazandırılması da son derece önemlidir.

Koruyucu Uygulamalar Nelerdir?

Pedodontistler, 0-13 yaş arası çocukların ağız ve diş sağlığını ileri yaşamlarında çeşitli problemler ile karşı karşıya kalmamaları için oluşabilecek sıkıntıları ön görerek çeşitli uygulamalara başvururlar. Bu uygulamalara genel olarak koruyucu uygulamalar denmektedir. Koruyucu uygulamalar, çocuk ve ailesinin ağız – diş sağlığı, sağlıklı beslenme gibi konularda bilgi sahibi olmasını da kapsar. Bu sayede çocukta erken yaşlarda önemli ve sağlıklı alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olunur. Erken yaşta kazanılan ağız ve diş sağlığı ile ilgili alışkanlıklar ileri yaşlarda çocukların diş ve diş eti problemlerinin önlenmesini de sağlar. Bu sebeple çocukların ilk dişleri oluşurken bir çocuk diş hekimine götürülmesi, kontrollü bir şekilde dişlerin gelişmesi için son derece önemlidir.

Çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan biri de biberon çürüğüdür. Biberon çürükleri, çocuklarda çok erken dönemde rastlanan bir diş rahatsızlığıdır. Bu tarz çürüklerin oluşumu da çocuk diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir.

Uzman çocuk diş hekimi görüşü için nisbetiye.com’u ziyaret edebilir, randevu alabilir ve çocuğunuzun çok daha sağlıklı bir birey olması için ilk adımı atabilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here