Ana sayfa Kültür/Sanat Clint Eastwood Biyografisi

Clint Eastwood Biyografisi

1347
0

Clint Eastwood 1930 yılında dünyaya gelmiş Amerikalı sinema oyuncusudur. Babası esnaf olan ünlü oyuncu çocukluk yıllarını değişik yerlerde geçirmiş lise çağlarına geldiğinde Oakland Teknik Okulu’na girerek liseyi burada teknisyen olarak bitirmiştir. Okul mezuniyetinin ardından Oragon’da keresteci olarak işe başlayan aktör aynı zamanda piyano çalan Eastwood Amerikan Ordusunda yüzme öğrenciliği yapmıştır. Clint Eastwood vatani görevini tamamlamak üzere 1949 yılında Amerikan Ordusuna katılarak burada eşi Maggie Johnson ile tanışarak 19 yaşındayken evlenmiştir.  Öğrenim hayatına devam etme kararı alan aktör Los Angeles Şehir Koleji’ne kayıt yaptırarak İş Yönetimi Bölümünde okumuştur. Sınıf arkadaşları Clint’in yakışıklı fiziğinden dolayı oyuncu olmasını önermişler bu tavsiyeleri değerlendirerek Unıversal Stüdyolarına kendini oyunculuk alanında denemeye gitmiştir. Şansı yaver giden Eastwood iyi bir ücret karşılığında burada işe alınmıştır.

Clint Eastwood’un ilk film denemesi  “The Revenge of The Creature” isimli gerilim filmidir. Bu filmin küçük bir sahnesinde yer alan sanatçı sonraki çevirdiği filmlerde başarıyı yakalayan bir isim olmuştur. 1955 yılında “Francis İn The Navy” adlı filmde rol alan sanatçı sanat yaşamını devam ettirmek amacıyla New York’a geçerek “Rawhide” adlı Tv. Dizisinde oynamıştır. Televizyon dünyasında edinmiş olduğu engin tecrübe ve deneyimler Clint’ı minimalist düzeye getirmiş, Avrupa’ya açılarak spaghetti-western türü filmlerin en belirgin yönetmenlerinden biri olan Sergio Leone’nin spagetti üçlemesinde rol almıştır. Ünlü yönetmenle 1964 yılında çevirdikleri “A Fistful OfDollars” filminin ana temasından yola çıkarak hareketli kovboy filmleri dizisine başlayan Eastwood acımasız başı boş gezen kovboy tiplemesiyle bütün dünyada ün yapmıştır. 1966 yılında “For a Few Dollars more” filmini çeken ünlü sanatçı, bu yapımın hemen arkasından “The Good, The Bad, and The Ugly” filmiyle klasik western türündeki bu projeye başarılı bir şekilde imza atan tek yıldız olmuştur. Ülkesine döndükten sonra beyz perdeye devam ederek başarı merdivenlerini hızla tırmanan aktör 1968 yılında “Coogan’s Bluff”ta oynadığı şehirli kovboy tiplemesiyle filmi çeken yönetmen Don Siegel’le  uzun sürecek iş arkadaşlığına adım atmıştır. 1971 yılında birlikte çektikleri “Dirty Harry” filminde “Kirli Harry” rolünü canlandıran aktör yeni polis tiplemesiyle efsane yaratarak polisiye filmlerde oynamaya devam kararı almıştır. Popüler filmlere de imzasını atan Eastwood içe dönük yaşayan insanlarla iletişim bozukluğu çeken maço erkek tiplemeleriyle öne çıkarak 1988 yılında “Bird” filminde jazz müzisyeni Charlie Parker’ı başarıyla canlandırmıştır. Sinema oyunculuğunun yanında yönetmenlik yeteneğine de sahip olan ünlü aktör 1992 yıllarına geldiğinde “Unforgiven” filmi çekmiş ve yönetmiştir. Aynı yıl “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” dallarında Oscar kazanmıştır. Bu projelerle daha önce çalışmış olduğu yönetmenler olan Sergio Leone ve Don Siegel’e ithaf ettiği film 100 milyon dolar gibi astronomik bir rakamla gişe hasılatı sağlamıştır.

Clint Eastwood ilk eşi Maggie Johnson’la bitirdiği evliliğinin arkasından 1996 yılında Dina Ruiz ile ikinci evliliğini yapmıştır. Bu yıllarda orta düzeyli filmlerde rol alan aktör yönetmenliğini yaptığı “Midnight in the Garden of Good and Evil” filmi ile sinema dünyasının dikkatlerini tekrar üzerine çekmiştir. Eastwood , 1999’lu yıllarda insanları son ana kadar şüphede bırakan gerilim türündeki “True Crime” filmiyle hem yapımcı hem de yönetmenlik görevlerinde bulunmuştur. Eastwood, 2000 yılında Tommy Lee Jones, Donald Sutherland ve James Garner gibi ustalarla birlikte “Space Cowboys” adlı filmin yönetmenliğini üstlenmiştir. Filmlerinde her rolü itiraz etmeden kabullenen ve tiplemeleri başarıyla oynayan Clint Eastwood 86 yaşındadır. Clint Eastwood’un çevirdiği filmlerden bazıları;

1992 yılı yapımı “Affedilmeyen/Morgan Freeman, Gene Hackman, Richard Harris, Anna Thomson”, 2008 yılı yapımı “Gran Torino/Scott Eastwood, Ahney Her, Bee Wang, Christopher Carley”, 1966 yılı yapımı “iyi, Kötü ve Çirkin/Eli Wallach, Lee Van Cliff, Rada Rassimov, Aldo Guiffré”, 1973 yılı yapımı “Kasabadaki Yabancı/Velma Bloom, Marianna Hill, Geoffrey Lewis, Billy Curtis”, 1985 yılı yapımı “Soluk Yüzlü Adam/Sydney Penny, Carrie Snodgress, Michael Moriarty, Chris Penn”, 1964 yılı yapımı “Bir Avuç Dolar/Gian Maria Volonté, Marianne Koch, Mario Brega, Wolfgang Lukschy”, 1971 yılı yapımı “Kirli Adam/Andrew Robinson, Reni Santoni, Harry Guardino, JohnVernon”, 1965 yılı yapımı “Birkaç Dolar İçin/Lee Van Cleef, Gian Maria Volonté, Klaus Kinsky, Mara Krupp”, 1971 yılı yapımı “Ölümün Sesi/Jessica Walter, Donna Mils, Don Siegel, John Larch”, 1993 yılı yapımı “Ateş Hattında/John Malkovich, Rene Russo, Dylan McDermott, Gary Cole”, 1968 yılı yapımı “Onları Yükseğe As/Inger Stevens, Pat Hingle, Ed Begley, Bruce Dem”, 1979yılı yapımı “Alkadraz’dan Kaçış/Patrick McGohann, Roberts Blossom, Fred Ward, Jack Thibeau”, 1977 yılı yapımı “Kanun Yolunda/Sondra Locke, Pat Hingle, Bill McKinney, William Prince”, 1968 yılı yapımı “Ölüm Oyunu/Susan Clark, Tisba Sterling, Don Stroud, Lee J. Cobb”, 1972 yılı yapımı “Bela Arayan Adam/Robert Duvall, John Saxon, Don Stoud, James Wainwright”, 1970 yılı yapımı “El Torida/Shirley MacLaine, Alberto Morin, Armando Silvestre, Ada Carrasso”.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here