Ana Sayfa Blog Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin: 3 Büyükleri tanıyalım

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin: 3 Büyükleri tanıyalım

129
0
whitebit.com

Kripto paraların son aylarda spekülatif fiyatlar ve bir dizi istenmeyen olaylar nedeniyle manşetlerden inmediği habir gerçek. Ancak bu olumsuz süreç, kripto yatırımcıları ve yatırım yapmaya istekli kişiler açısından ilgi çekici olduğu ve üç tür dijital para biriminin yakın zamanda dikkatleri üzerine çektiği söylenebilir. Vitrindeki bu coinler; Bitcoin (CRYPTO:BTC), Ethereum (CRYPTO:ETH) ve Dogecoin’dir (CRYPTO:DOGE).

Beş parmağın beşi bir olmadığı gibi kriptolar da birbirlerine kıyasla oldukça farklı özellikler gösterirler ve hangi cins dijital paranın doğru yatırım olacağına karar vermek zor olabilir. Öyleyse hangi kripto para alınmalı? Her yatırım aracı mutlaka belli bir riski de beraberinde getirir. Kripto paralar da elbette bu risk unsurunu barındırmakta. Dolayısıyla seçeceğiniz kripto da sizin yatırımcı profilinizle ilişkili olacaktır.

Yatırımcı profili neden önemlidir

Öncelikle, kripto para yatırımının sizin için doğru bir yatırım alternatifi olup olmadığını düşünmek gereklidir. Tüm kripto para birimleri, oldukça yüksek oranda inişlere ve çıkışlara maruz kalır. Ancak bu volatilite fırsatları da yanında getirir. Yatırımcılar, doğru öngörülerle düşük piyasa değerinden alım yaparak piyasanın hareketlendiği günlerde doğru zamanlama ile büyük servetler üretebilirler. Kripto paraların sadece ulusal para birimlerine göre kurları değil, kendi aralarındaki değer farklılıkları da önemlidir. Örneğin, BTC/USDT paritesi Kripto paraların uzun vade başarısı garanti edilemez. Dolayısıyla bu alanda yatırım yapmaya başlamadan önce risk iştahınızın belli bir seviyenin üstünde olması gerekir.

Eğer kesin olarak kripto para al sat işlemleri yapmak istediğinizden eminseniz, aşağıda sizler için Bitcoin, Ethereum veya Dogecoin’in ne tür özelliklere sahip olduklarını ve bunlara yatırım yapmanın doğru olup olmadığını öğrenebilmeniz için kısa bir bilgilendirme yazısı hazırladık.

Bitcoin

Bir kripto para birimini güvenli olarak nitelemek kolay değildir. Fakat “Üç Büyükler” arasında Bitcoin, diğerlerine nazaran daha güvenilir bir liman olarak kabul edilir. Ancak, Bitcoin’in de tüm kripto paraların sahip olduğu riskleri taşımadığı anlamına gelmez.

Bitcoin piyasaya giren ilk kripto para birimidir. Dolayısıyla standartları belirleyen ana unsur olduğu için tanınırlığı da yüksektir. Örneğin, kripto ile ödeme yapmak istediğinizde Bitcoin’in kabul edilme olasılığı diğerlerine göre kuşkusuz çok daha yüksek olacaktır. Bitcoin’in uzun vadeli başarısının altında kuşkusuz bunun da payı büyüktür.

Ayrıca tüm emisyonun sınırlı olması nedeniyle Bitcoin’e genellikle “dijital altın” da denmektedir. Sınırlı üretim, Bitcoin’in değerini artıran ve gelecekte de artacağını gösteren en önemli özelliğidir. Fakat Bitcoin’in de piyasa volatilitesinden azat olmadığını unutmamalısınız. Ortaya çıktığından beri finans sektörünün geleceğini şekillendireceğini söyleyen ilk kripto para özellikle son yıllarda yaşadığı iniş ve çıkışlarla birçok yatırımcı için başarıyı temsil ederken piyasaya uyarak alım yapan bazı yatırımcıları da hayal kırıklığına uğratmıştır.

Ethereum

Ethereum, Bitcoin’den sonra en yaygın ve güvenilir ikinci kripto para olarak bilinir. Aslında Ethereum bir tür blok zinciri teknolojisidir ve Ether, Ethereum blok zincirinde barındırılan bir “coin”dir.

Tüm diğer kriptolarda olduğu gibi, coin satın alarak Ether’e yatırım yapabilirsiniz. Ethereum blok zinciri teknolojisi artık doğrudan yatırım almamaktadır. Fakat Ether satın aldığınızda arkasındaki blok zinciri projesini de desteklersiniz. Ayrıca Ethereum blok zincirini kullanan şirketlere yatırım yapmak da bir alternatif. Çünkü Ethereum’un gelişimine paralel olarak bu şirketler de büyüyecek.

Ethereum, bir kripto para birimi olmasının ötesinde farklı uygulamalara sahip coindir. Örneğin, Ethereum; bir Non-Fungible Token (NFT), yani en kısa tanımıyla bir eşi daha bulunmayan dijital varlıkların arkasındaki blok zinciridir. Dahası, merkezi olmayan finansın da temelidir. NFT’ler, koleksiyon için alınan ürünlerden oyun içeriklerine ve dijital varlıklara kadar eşi olmayan her türlü dijital materyalden yapılabilir.

Ether destekçilerinin gözünde büyük bir potansiyele sahiptir. Yakın zamanda bu potansiyeli gerçekleştirmek için temel algoritmalarında da bir değişikliğe gittiler ve coine erişim ve coin üretimi için gereken enerji miktarlarında olağanüstü farklar yarattılar. Elbette aynı özellikleri taşımadığı için Bitcoin’den daha riskli kabul edilebilir ancak riskin getiri fırsatlarını da peşinden sürüklediğini unutmayın.

Dogecoin

Dogecoin’in yolculuğu bu yıl oldukça inişli ve çıkışlı bir çizgi seyretti. %29 gibi inanılmaz bir yükselişle ilk kez 0,49 Amerikan dolarını aşarak yılın başından bu yana tam 10.000 kat değer kazandı. Ancak bu üçlü içinde en riskli olarak tanımlayabileceğimiz coin de yine Doge. Dogecoin, başlangıçta farklı kripto para projeleri ile dalga geçmek için oluşturulmuş bir parodi meme coin üzerine kurulmuş olduğundan güvenilirliği oldukça zarar gördü. Sadece Elon Musk gibi ünlü milyarderlerin sosyal medyada Dogecoin’i tanıtması bir anda değerinin zirveye çıkmasına neden oldu. Bir internet memesinden esinlenilen bu coinin akıl almaz yükselişini hep birlikte seyrettik. Ancak herhangi bir yatırımın, fiyatını destekleyecek temellere sahip olmaması, öyle ya da böyle değerinde büyük dalgalanmalar olacağının da habercisidir. Dolayısıyla Dogecoin’e yatırım yapmayı seçerseniz, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmaya özen göstermelisiniz.

Doğru kripto para birimini seçmek

“Hangi kripto para alınmalı” sorusunun sizin için cevabını bulmak veya belki de ilk adım olarak kriptoya yatırım yapıp yapmayacağınıza karar vermek, sizin risk algınızla doğrudan ilişkilidir. Riskten kaçınan yatırımcılar konvansiyonel yatırım araçlarına kıyasla oldukça yüksek volatilitesi sebebiyle kripto paralara yaklaşmaz bile. Kripto para alım satımı risksiz güvenli liman arayanlara uygun bir gelir aracı değildir. Fakat “zamanın ruhu” veya merak ya da yüksek kazanç şansı nedeniyle dijital para birimine atılmayı düşünüyorsanız, ne kadar risk almak istediğinizden emin olmalısınız. Alabileceğiniz risk oranı kazanma potansiyelinizi de doğrudan belirleyen ana etmen olacaktır. Kendi durumunuzu en iyi şekilde analiz ederek gerekli bilgi edinim süreçlerini es geçmeden ilgilendiğiniz kriptolarla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmadan yatırım karar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz