Ana sayfa Sağlık Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

5297
0
bel fıtığı belirtileri

Bel fıtığı günümüzde tedavisi ve ameliyatı olan bir hastalık olmasına rağmen bireye oldukça sıkıntılı bir süreç yaşatmaktadır. Her yaş grubunda ortaya çıkabileceği gibi en çok görüldüğü yaş aralığı 30 ve 60’lı yaşlardır. Toplumdaki her birey dikkat edilmediği sürece birer bel fıtığı adayıdır.

Yürüme ve oturmada güçlük çekmeye başlanırsa, tek ya da çift yönlü olarak bacaklardan parmaklara doğru uyuşmayla birlikte hissedilen bir ağrı baş gösteriyor bazen de kalçaya kadar iniyorsa bel fıtığına yakalanmış olabilirisiniz bu belirtileri bir doktor kontrolünden geçirmenin faydası olacaktır. Hareket kısıtlamaları yaşıyor olabilirsiniz. Belirtilerin başladığı bu süreçte oturup kalkmada güçlük yaşayabilirsiniz.

Günlük hayatınıza doğrudan etki eden belirtilerin en başlıcaları ve en kolay anlaşılabilir olanları bunlardır. Ağır kaldırma gibi işlere kalkışmak, bele uygulanan anlamsız kuvvet sinir ve omurlara zarar verir. Buda bel fıtığına davetiye çıkaran unsurlardan biridir. Oturma pozisyonuna günlük hayatta çok fazla dikkat etmeyiz, buda bir süre sonra oturma ve şekil bozukluğuna yol açar. Ve bel fıtığına zemin hazırlayan bir başka etkendir.

Durum ilerlemişse idrar tutamama, iktidarsızlık, çabuk yorulma gibi belirtiler söz konusu olur. Bu durumlar günlük hayatta yardım almadan işlerinizi yapamama gibi engeller taşır. Her bel ağrısı bel fıtığı anlamına gelmez. Ancak ağrı ayaklara doğru uyuşarak şiddetlenmişse ve sinirlerde güç kaybı hissettiriyorsa durum ciddi olabilir. Bel fıtığı en fazla iş gücü kaybettiren hastalıklar arasındadır. Buda bireylerin iş görememe yüzünden iş kaybı yaşamasına neden olabilir. Bu belirtilere rastlandığında önlem alınması gerekir.

Şiddetli bir bel ağrısı yüzünden iş yerinde tüm gününüz zor geçebilir. Ayrıca yaşayacağınız kuvvet kaybı yüzünden işe gereken önemi gösteremeyebilirsiniz. Aynı zamanda kilonuza dikkat etmenizde fayda sağlayacaktır. Aşırı kilo bel bölgesindeki kas ve dokulara fazla ağırlık yüklediği için zamanlara kas ve dokuya zarar verip binen ağırlık yüzünden belde ağrıya sebep olur. Buda zamanla kasların aşınarak zayıflamasına sebep olacak ve hareket fonksiyonlarını kısıtlayacaktır. Ani hareket etmekte yanlış bir davranış olabilir bunun nedeni ise bilmeden yapılan bir hareketin kıkırdak dokuya zarar verebilme ihtimalidir. Bu belirtilere dikkat edildiğinde bel fıtığı riskini en aza indirebilirsiniz.

Bu içerik www.romatem.com sponsorluğunda yazılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here