Ana Sayfa Sağlık Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi,Ayak Mantarı Belirtileri,Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi,Ayak Mantarı Belirtileri,Ayak Mantarı Tedavisi

406
0

Ayak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

Ayak mantarı ya da diğer bir ismi ile Tinea Pedis ayak ve ayak üzerinde oluşan bir mantar enfeksiyonudur. Mantar, karanlık yerleri seven küçük mikroorganizmalardır. Nemli ve sıcak olan ortamlarda ürerler. Ayakkabıların içi mantarların üremesi için oldukça güzel yerlerdir. Uzun bir zaman kapalı ve dar ayakkabıların giyilmesi, banyodan çıktıktan sonra ayakların ıslak bırakılması ve ayakların aşır derecede terlemesi ayak mantarının oluşmasında etkili rol oynamaktadır. Mantara sebep olan bu mikroorganizmalar bulaşıcıdır.

Ayak Mantarı Belirtileri

  • Ayak ve ayağın iki tarafında kırmızı ve kaşıntılı bir cilt
  • Deride yanma ve batma
  • Ciltte soyulma, dökülme ve kabarcıklar
  • Deride pul pul döküntüler
  • Deride oluşan kuruluk

Mantar sadece ayakta olmaz. Tırnakta da mantara rastlanılır. Böyle bir durumda tedavi daha zordur. Tırnak mantarı sırasında tırnakta renk değişimi, kalınlaşma, tırnakta ufalanma ve hatta tırnakta kayıp olayları dahi yaşanabilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte tırnakta oluşan kalınlaşma normal bir durum değildir. Tırnakta oluşan değişiklikler tırnak mantarı ile bağlantılı bir durum olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya bulunuyorsanız zaman yitirmeden doktora başvurmalısınız.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarında kişisel bakım oldukça büyük önem taşır. Ayaklar ve özellikle de parmakların araları kuru olmalıdır. Deriye sürülen ya da ağız yoluyla alınan ilaçlar tedavide başarı sağlar. Ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Bundan dolayı tedavisi uzun süre devam edebilir. Ayrıca ayak mantarına doğal yöntemler ile tedavi uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey 2 litrelik suyun içine 1 çorba kaşığı karbonatı atıp, erimesini bekleyin. 10 ile 20 dakika boyunca ayaklarınızı bu karbonatlı suda bekletin. Yalnız karbonatı eczaneden almalısınız. Daha sonra ayaklarınızı özelliklede ayak parmaklarınızın aralarını ıslak kalmayacak şekilde kurulayın. Bu doğal tedavi süresince ayaklarınızı her gün karbonatlayın ve ayakkabılarınızın içine de karbonat koyun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz