Ana Sayfa Sağlık Alkali Diyet Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Alkali Diyet Nedir ve Nasıl Uygulanır?

452
0

Alkali Diyet Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Sağlıklı beslenme ve kilo vermenin ilk kuralı vücuttaki asit alkali dengesini korumaktan geçmektedir. İşlenmiş gıdalar tüketmek, akşama yemeklerinin saatini geciktirmek ve televizyon karşısında atıştırmak sağlık açısından oldukça zararlıdır ve bunun sonucu olarak kendimizde kalın bir bel ve aşırı kilolar görürüz. Böyle beslenildiği zaman vücut, şeker – insülin dengesini yapamaz ve yemekten aldığı enerjiyi de kullanamaz. Bu kötü beslenme sonucunda vücut asit toksin madde miktarını atamaz.

Kişinin yemek yemesindeki amaç vücut hücrelerine enerji sağlamaktır. Bu enerji sayesinde düşünür, uyur ve hareket ederiz. Vücudun enerjisi besinlerden gelmektedir. Vücutta enerji üretimi beraberinde asit toksin artıkları bıraktığı için vücudun bunları her gün düzenli olarak temizlemesi lazımdır. Vücudun günlük olarak atabileceği asit yükü fazla olursa bunlar yağ depolarında depolanmaktadır. Vücudun yağları enerjiye dönüştürebilmesi için yeterince alkali alması gerekir. Çünkü yağların erimesi demek burada depolanan asitlerin ortaya çıkmasıdır. Asidi fazla olan bir vücut yağ yakmakta zorlanacaktır. Her yiyecek sindirildikten sonra ya asit ya alkali atıklar bırakmaktadır. Alkali, asitleri ortadan kaldırır. Burada yiyeceğin asit olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan sindirim sonrası ortaya çıkan ürünlerdir. Alkali diyette amaç, günlük olarak alınan ve asitlenme yapan yiyeceklerin yanına alkali besinleri de ekleyerek bir denge kurma işlemidir. Vücutta atılabildiğinden fazla asit meydana gelirse bu vücuttan atılamaz birikir. Bu maddelerin birikme yeri eklemler olursa gut hastalığı ortaya çıkabilir. Böbreklerde fazla asit birikirse bu durumda böbrek taşları oluşur. Kanser dâhil olmak üzere birçok hastalıkların oluşmasında vücutta fazla asidin olması yer almaktadır. Vücutta bulunan fazla asit yüzünden kendi bünyemiz kilo vermemizi engeller. Bunun nedeni ise vücudun kendisini fazla asit yükünden korumaya almak istemesidir. Yağlarımızı yakmak için diyetimizde mutlaka alkali almalıyız. Özelliklede çok şikâyet ettiğimiz bel ve karın bölgesindeki yağları eritmek için alkali bir beslenme yapmalıyız. Günde en az 2 LT su içmek asitleri vücuttan atmanın en kolay yoludur. Bunun ardından yeşil sebzeler gelmektedir. Her türlü sebze ve çiğ sebzeler alkali almanız açısından oldukça yardımcı olacaktır. Oldukça fazla sebze tüketilmeye çalışılmalıdır. Yağ olarak keten tohumu, balık yağı ve zeytinyağı tercih edilmelidir. Bunların yanında baklagiller, tohumlar, baharatlar ve balık çeşitleri de tüketilmelidir. Elma sirkesi, karbonat ve limon ile yapılmış bir suyu içmek suyun vücuttaki asit temizleme gücünü artıracaktır.

Alkali diyeti herkes yapabilir. Bu diyet sayesinde vücudun asit – alkali dengesi sağlanmaktadır. Bu denge sayesinde vücut ya hastalıklı olur ya da sağlıklı. Vücudun sağlıklı ve dengeli olması için bu diyetin uygulanması herkes açısından uygundur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz