Ana sayfa Moda Salon Dekorasyonu, Mutfak Dekorasyonu ,Banyo ve Duvar Dekorasyonu

Salon Dekorasyonu, Mutfak Dekorasyonu ,Banyo ve Duvar Dekorasyonu

1510
0
dekorasyon

Genç Odası Dekorasyonu

Genç odası, çocuk odası dekorasyonundan biraz daha zordur. Çünkü ergenlik çağıyla birlikte çocuğunuzun özgür iradesi seçimlerinde daha fazla rol oynayacaktır. Bu noktada yapılacak en doğru şey, onun bir birey olduğunu kabul edip dekorasyon konusunda seçimlerine saygı duymaktır.

 

Bu noktada size düşen, evin en çok güneş alan, geniş ve sessiz odasını ona ayırmak… Uyku düzeni bozulmazsa okulda daha başarılı olur.

Genç Odası, Onun Tarzını Yansıtmalı

 • Her genç kendi zevkine uygun bir odası olsun ister. Tarz ve renk seçiminde ona güvenin, eğer ihtiyaç duyarsa sadece fikir verin.
 • Ergenlik çağında gençlerin renk seçme eğilimi tavan yapar. Sevdiği renklerde dizayn edilmiş bir oda, onun enerjisini yükseltecektir.
 • Dekorasyon için ana renk seçildikten sonra ona yakın tonlarla zenginleştirilebilir ya da kontrast bir renk belirlenerek iddialı bir tarz yaratılabilir.
 • Mürdüm, yeşil, turuncu, mavi, fuşya gibi canlı renkler beyazla kombinlenebilir.
 • Canlı renklerdeki perdeler, nevresim takımları ve yatak örtüleri odaya dinamizm katar.

Mobilya Alırken Aklınızda Olsun

 • Genç odasında her zaman fonksiyonel mobilyalar tercih edilmelidir. Oda çok büyük değilse yatağın üzerinde dolaplar, raflar kullanılarak yer kazanılabilir.
 • Yeterli büyüklükte bir gardırop, tişörtleri ve çamaşırları için şık bir şifonyer, özel eşyaları için de kilitli bir komodin kullanılabilir.
 • Sağlıklı bir uyku için ergonomik, sağlıklı malzemeden üretilmiş bir yatak seçilmelidir. Yatak boyuna karar verirken bu süreçte hızla boy atacağını göz önünde bulundurmalısınız.
 • Çalışma masasının yanlarında modüler dolap sistemleriyle bir kütüphane yapılabilir, ihtiyaç duyulursa ek raflarla genişletilebilir.
 • CD’ler ve kitaplar için dolap içi düzenleyiciler çok işe yarar, dağınıklığı ortadan kaldırır.

Editörün Notu:

İki çocuğunuz varsa ergenlik döneminde bu biraz sorun yaratabilir. Mümkünse her ikisine de ayrı bir oda ayırın. Böyle bir imkânınız yoksa, genç odasını dengeli bir biçimde kardeşlere paylaştırın.

 

Mutfakta Yenilik Zamanı

Mutfak, evde herkesin sıkça kullandığı bir yaşam alanı. Lezzetli yemeklerin piştiği, özenli sofralar için hazırlıkların yapıldığı bu alan şık bir dekorasyonu da hak ediyor. Mutfakta siz de uzun saatler geçiriyorsanız, bir yerden sonra sıkılıp mutfağınızın havasını değiştirmek isteyebilirsiniz.

7 Adımda Yeni Bir Mutfak!

Mutfağı baştan sona yeniden dekore etmek elbette maliyetli bir iş! Ama tazelenmiş bir görünüm için paradan daha çok, iyi fikirlere ihtiyacımız var. Gelin, yeni bir mutfak için adım adım neler yapılabilir bir bakalım…

 

 • Mutfaktaki değişime duvarları boyamakla başlayın. Sarı, turuncu, fıstık yeşili gibi renkler sıcak bir atmosfer yaratır. Boya rengini seçerken dolapları, zemini ve perdeleri de göz önünde bulundurun.
 • Yeterli alanınız varsa küçük bir ada yaptırarak mutfağınızın havasını bir anda değiştirebilir, öğle yemeklerini daha keyifli hale getirebilirsiniz.
 • Duvar rengi ile dolap kapaklarının rengi arasında kontrast bir etki yaratarak daha canlı bir mutfak yaratabilirsiniz. Aynı etkiyi çiçekli, pastoral duvar kağıtlarıyla da sağlayabilirsiniz.
 • Yeni bir görünüm elde etmek için dolap kapaklarını ve kulplarını ahşap boyası kullanarak kendiniz boyayabilirsiniz. Hazır kapak kullanacaksanız sürgülü kapakları tercih edin.
 • Beyaz eşyalarınız eski ve yıpranmış görünüyorsa sticker veya sprey boya yardımıyla onları ilk günkü görünümlerine kavuşturabilirsiniz.
 • Mutfağınız küçükse, çok yer kaplayan tencereler için alt dolap içlerine raylı sistemler yaptırın. Tencereleri iç içe geçecek şekilde asın. Tavalarınızı da mutfak tezgâhı üzerindeki alınlığa yaptıracağınız borulara kanca yardımıyla asabilirsiniz.
 • Eski, açık raflı kütüphaneniz varsa çivit mavi, yeşil gibi çarpıcı bir renge boyayın ve kiler dolabı olarak mutfakta kullanın.

Editörün Notu:

Yeterli bütçeniz yoksa sadece perde, masa örtüsü, mutfak önlüğü gibi tekstil ürünlerinizi yenileyerek bile yepyeni bir mutfak yaratabilirsiniz. Yeter ki yenilenmek isteyin!

 

Stüdyoda Yaşam Rehberi

Daha çok yeni evliler, bekârlar ve öğrenciler tarafından tercih edilen stüdyo tipi daireler modern hayatın vazgeçilmez bir unsuru. 1+1 veya 1+0 daireler küçük metrekareleri nedeniyle kullanışlı ve fonksiyonel bir dekorasyon gerektiriyor. Küçük dekorasyon hileleriyle evinizi daha büyük göstermeniz mümkün.

Küçük Metrekareler için Büyük Çözümler!

Salon, açık mutfak, yatak odası ve banyodan oluşan stüdyo daireleri olduğundan daha büyük göstermek için her metrekareyi verimli bir şekilde kullanmalısınız. Sizin için hazırladığımız dekorasyon önerileri ışığında evinizi daha geniş ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.

 

 • Stüdyo tipi dairelere en çok yakışan sade, modern dekorasyon tarzıdır. Asla gereğinden fazla eşya kullanmayın!
 • Tek renk duvar boyası kullanmak mekâna derinlik katar. Eviniz iyi ışık alıyorsa en fazla bir duvarı koyu renk yapabilirsiniz.
 • Perdeler, halılar, mobilyalar boydan boya pastel tonlarda olursa mekânı olduğundan büyük göstermiş olursunuz. Dekorasyonda en çok iki farklı renk kullanın.
 • Yer döşemelerinde açık tonlardaki lamine parkeleri tercih edin. Mekânı genişletir, kolay temizlenir.
 • Fonksiyonel mobilyalar kullanın. Büyük kolçaklı geniş koltuklar yerine, yatağa dönüşebilecek kanepetakımlarını tercih edin. Genişletilebilen küçük bir yemek masası seçin.
 • Açık mutfak olacağı için oturma grupları normalden daha hızlı kirlenir. Fermuarlı, kolayca çıkarılıp yıkayabileceğiniz döşemelik kılıflar kullanın.
 • Orta sehpanızı gereğinden büyük seçip alanı daraltmayın. Sandıklı sehpalar gazete, dergi gibi kalabalık yaratan eşyaları ortadan kaldırmanın en iyi yoludur.
 • Ocak, fırın, davlumbaz ve beyaz eşyalarınız ankastre olursa mutfağınız daha büyük görünür.
 • Yatak odanızda bazalı orta boy yatakları tercih edin. Yatak başını duvar nişi içinde gizleyerek yer kazanabilirsiniz.
 • Aydınlatma için yerden ya da duvardan yansıyan, direkt gözünüze vurmayan ışık kullanmayı tercih edin.
 • Duvar dekorasyonu için rafları kullanın. Aynı tip renkli dekoratif kutular hem evinizi derli toplu hem de neşeli gösterecektir.

Editörün Notu:

Mutfağınızın göz önünde olmasını istemiyorsanız, mutfak ve oturma grubunu dekoratif bir seperatörle ayırabilirsiniz. Açık raflı bir kitaplık iyi bir seçim olabilir!

Rengarenk Duvarlar

Duvar rengi ev dekorasyonunu çok etkileyen bir kriterdir. Eviniz ya da ofisiniz için seçtiğiniz duvar boyası renkleri ruh halinizi bir anda değiştirebilir. Bazı renkler mutlu eder, bazıları dinlendirir ya da tam aksine stres yaratabilir.

Duvar Boyası Seçimi

Boya üreticileri her sezon farklı renkleri moda haline getirse de en doğru renk, kendinizi en iyi hissedeceğiniz renktir. Duvar rengini belirlerken dekorasyon hatası yapmamak için odanın büyüklüğüne ve ne kadar ışık aldığına dikkat etmelisiniz. Açık tonlar mekânı büyük, koyu renkler ise küçük gösterir.

Hangi Oda Ne Renk Olmalı?

Her renk her odada güzel durmayabilir. Bunun için önce küçük kutu bir boya alıp duvarın bir köşesinde denemenizi öneririm. Aynı rengin gün ışığında ve gece farklı yansımaları olabilir. Seçiminizi buna göre yapmanız daha doğru olacaktır.

 

Salon ve Oturma Odası

İnci beyazı, kum beji, çakıl taşı ile vanilya tonları salon ve oturma odalarında sıkça tercih edilir. Açık renkler mobilya ve diğer eşyaları daha ön plana çıkarır. Eğer büyük ve ışık alan bir salonunuz varsa toprak, bordo, gri ve vizyon renginin farklı tonlarını da kullanabilirsiniz.

 

Yatak Odası

Dinlendirici etkileri nedeniyle mavi ve yeşilin tüm tonlarını yatak odanızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Küçük bir yatak odanız varsa bu renklerin en uçuk tonlarını seçebilir ya da krem ve uçuk pembe gibi tonlara yönelebilirsiniz.

 

Çocuk ve Genç Odası

Çocuk odalarında kırık beyaz, açık mint yeşili, badem ezmesi gibi pastel tonlar kullanmak daha doğru sonuç verir. Genç odalarında güneşin tüm tonları kontrast renkleriyle kullanılabilir. Ofis ve çalışma odası için de beyaz uygundur.

 

Mutfak ve Banyo

Mutfakta sarı, turuncu, fıstık yeşili gibi tonlar sıcak bir atmosfer yaratır. Banyolarda ise seramiklerinize uygun olarak beyaz, mavi ve toprak tonları ile doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Editörün Notu:

Salonunuz açık tonlardaysa yemek odasında koyu kırmızı, bordo, mor ve lila tonlarıyla farklı kombinler yapabilir, sadece bu bölümde duvar kağıdı kullanarak şık bir etki yaratabilirsiniz.

Loft Dekorasyon Rehberi

 

Amerika’da evsizlik sorununa karşı eski depo ve fabrikaları eve dönüştürme amacıyla başlayan loft mimari, günümüzde evsizlere ev imkânı sağlamaktan ziyade; sanatçıların, tasarımcıların hem ev hem de ofis olarak kullanabilecekleri yepyeni bir konut pazarlama stratejisine dönüşmüş durumda.

Loft Tasarım Kimler için Uygun?

Daha özgür yaşam ve çalışma ortamı isteyen ressamlar, heykeltıraşlar, yazarlar, tasarımcılar ve fotoğraf sanatçıları için loft evler idealdir. Loft yapılar kentin göbeğinde değil de sanayi bölgelerinde olduğu için kiraları daha uygundur. Tabii loft mimariye uygun olarak lüks daire mantığıyla inşa edilen yapıların düşük gelirli kesime hitap ettiği söylenemez.

Loft Dekorasyon Önerileri

Bohem hayata yakışan bu evler yüksek tavanlı, geniş ve ferahtır. Mekânı bölen duvarlar, koridorlar, kapılar yoktur. Yani eve bakınca büyük resmi görebilirsiniz. Loft ev dekorasyonu ilginizi çekiyorsa aşağıdaki öneriler ışığında şık ve rahat bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

 

 • Loft dekorasyon deyince akla tuğla ve beton yüzeyler, boyasız duvarlar, dökme demir pencereler, açıkta duran havalandırma kanalları ve borular gelir.
 • Bu tarz bir evde çelik malzeme ağırlıklı olmak üzere, ahşap, galvanist ve cam kullanılabilir.
 • Loft ruhuna uygun olarak aydınlatma seçiminde metaller, ray spotlar, sarkıtlar ve yer aydınlatmaları düşünülebilir.
 • Mobilya seçiminde sadelik ve rahatlık ön planda olmalıdır. Deri veya nötr renkte kumaş koltuklar, vintage halılar, çelik ya da metal ayaklı mobilyalar, yüksek kütüphaneler bu tarza uygundur.
 • Loft tasarımın renk paletinde metalik gri, kırmızı-kahve tuğla ve doğal ahşap rengi ağırlıktadır.
 • Dekorasyonda metalik unsurlar çok olduğu için, seçtiğiniz renkli ev aksesuarlarıyla loft daireleri daha sıcak hale getirebilirsiniz.

Editörün Notu:

Böyle geniş ve ferah bir eviniz varsa ihtiyacınız olan tek şey projeksiyon perdesi ve güçlü bir ev sinema sistemi. Dostlarınızı çağırın ve patlamış mısır eşliğinde eğlenceli sinema günleri yapın.

 

Dağ Evi Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dağın eteklerindeki yemyeşil bir vadide, eşsiz manzaraya sahip bir dağ evinde yaşamak çoğumuzun hayali. Bir dağ evine sahip olamasanız da birkaç küçük dekorasyon önerisiyle evinizde böyle bir atmosfer yaratabilirsiniz.

 

Ahşabın Sıcaklığından Yararlanın

Amacınız bir dağ evi yaratmak olduğuna göre evin her yerinde ahşabın sihirli dokunuşundan yararlanmalısınız. Ahşap her zaman en sıcak malzemedir, güçlü ve sıcak bir etki yaratır.

 

Rustik Bir Şömine Seçin

Dağ evi şöminesiz olur mu, olmaz! Öyleyse ilk iş evinize rustik bir şömine yaptırın. Tabii bunun için uygun bir baca sistemi şart. Rustik şöminedeki odunluk bölümü, işlenmemiş ahşap ve doğal taşlar, çıtır çıtır yanan odunlar size istediğiniz atmosferi yaratacaktır.

 

Dekorasyonda Sadeleşin

Country tarzına uygun, az ve öz parçalar kullanın. Mobilya seçiminde açık renkli ahşap, ceviz ve maun kullanılabilir. Pastel, toprak tonlarında geniş ve rahat koltuklar seçin, koltuk ve sandalye döşemelerinde keten ve yünlü kumaşlar tercih edebilirsiniz. Kırlent yastıklarda çizgili, ekose desenleri kullanabilirsiniz.

 

Manzara Keyfinden Ödün Vermeyin

Bir dağa evinde pencereler her zaman büyük olmalıdır, çünkü bu evleri vazgeçilmez kılan manzarasıdır. Evinizin pencereleri büyükse, şanslısınız! Country tarzı çiçek ve doğa desenli perdeler ya da güneş kırıcı stor perdeler kullanabilirsiniz.

 

Loş Işık Kullanın

Dağ evinde her zaman doğallık ön plandadır. Gereğinden fazla aydınlatma bu evin büyüleyici atmosferini bir anda yerle bir edebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca evde gün ışığı ampulleri kullanın; büyük, gösterişli bir avize kullanmak yerine masa üstü abajur ve apliklerden, yer aydınlatmalarından destek alın.

Editörün Notu:

Rustik şömineler, klasik odunlu şömine çeşitlerinden biri olduğu için buna uygun bir baca sisteminiz olmalı. Eğer bacanız odunlu şömine yakmak için elverişli değilse bacasız bir şömine de yaptırabilirsiniz. Etanol yakan bu şömineler dumansız, çevre dostu oldukları için müstakil evlerde ve toplu konutlarda bile rahatlıkla kullanılabilir.

Şömine Seçme Rehberi

Victorian tarzı klasik bir şömine ateşi hepimiz için romantizmi çağrıştırsa da günümüzde ısınma ihtiyacını estetik ve konforla birleştiren, gelişmiş teknoloji ürünü pek çok alternatif var. Merkezi ısıtma sistemine dahil olarak evin her yerini ısıtabilen modeller ve çevre dostu bio şömineler yeni nesil ürünler arasında…

Şömine Çeşitleri Nelerdir?

Şömineler odunlu, doğalgazlı ve elektrikli olarak 3 gruba ayrılıyor. Hangi şömineyi kullanabileceğiniz baca sisteminize ve genel ısıtma tercihinize bağlı. Bacasız bio şömineler de bu alanda yeni bir alternatif…

 

 • Odunlu şömineler ateşin sıcaklığını, çıtırtısını en fazla hissedebileceğiniz şömine çeşididir.
 • Odunlu şömine kullanabilmeniz için yeterli uzunlukta bir bacanız olması gereklidir.
 • 18 cm bacası olmayan evlerde odunlu şömine yerine doğalgazlı şömine kullanılabilir.
 • Hermetik bacayla çalışan doğalgazlı şöminelerin ısıtma kapasitesi odunlu olanlardan daha düşüktür.
 • Doğalgazlı şöminelerin içindeki odunlar, taşlar yapay olduğundan gerçek bir şömine keyfi vermeyebilir.
 • Bacasız bio şöminelerde yakıt olarak etanol kullanılır, dumansız ve çevre dostudur. Duvara monte edilebilir, sehpa üzerinde bile kullanılabilir.
 • Elektrikli şömineler ısıtma ihtiyacından çok, showroom gibi yerlerde görsel amaçlı kullanılır.

Evinizin Stiline Uygun Şömine Seçin

Şömine modelleri deyince klasik, modern ve rustik şöminelerden bahsetmek gerekiyor. Evinizin dekorasyon stiline göre bu modellerden birini seçebilirsiniz. Şömine haznesi U tipi, L tipi, bombeli veya kaset modeli olabilir.

 

 • Victorian tarzı klasik şöminelere iyi bir örnektir. Oymalı, işlemeli, sütunlu modellerdir.
 • Klasik şöminelerde ağırlıklı olarak mermer ya da masif ahşap kullanılır.
 • Ahşabın seçiminde evinizin döşemesi, mobilyalarınızın cinsi önemli bir kriterdir.
 • Modern şömineler sade hatlara sahiptir, minimalist stildeki evler için uygundur.
 • Modern şöminelerin kullanımı ve temizliği klasik şöminelere göre çok kolaydır.
 • Rustik şömineler sadece dağ evlerinde ve kır evlerinde kullanılır.
 • Odunluk bölümü olan rustik şöminelerde doğal taşlar ve işlenmemiş ahşap kullanılır.

Editörün Notu:

Şömine almadan önce bir mimardan destek almanızı öneririm. Evinizin yapısı, bacanızın yeri ve çapı, hazne tercihi bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve dış giydirmede kullanılacak malzemelere birlikte karar verilmelidir.

 

Antika Mobilya Bakımı

Yüzyıllık bir geçmişe, hatta çoğu zaman daha fazlasına sahip olan antika mobilyalar elbette özenli bir bakımı hak ediyor. Bildiğiniz gi bi toz antikaların en büyük düşmanı! Değerli antikalarınızı tozdan, kirden ve güveden korumak ise sandığınız kadar zor değil.

Antika Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Antikayı korumanın ilk şartı, onu temiz tutmaktır. Bunun için antika mobilyalarınızın düzenli olarak tozunu almalısınız. Temizlik sıklığınız en az haftada bir olmalıdır. Aşağıdaki bakım önerilerimizi dikkate alarak antikalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

 

 • Doğal kıllı bir fırçayla antika mobilyalarınızın haftada bir tozunu alın.
 • Temizlerken deterjan ya başka bir kimyasal madde kullanmayın.
 • Antikalarınızı güneşten ve rutubetten korumaya özen gösterin.
 • Ahşap dokulu antikaları kalorifer peteklerinden uzak yerlerde muhafaza edin.
 • Antikaların oymalı bölümlerini tel bir fırçayla temizleyebilirsiniz.
 • Narin ahşap mobilyaları ve boyalı süslemeleri temizlerken ressam fırçası kullanabilirsiniz.
 • Meşe kaplamalarda ve sedef işi mobilyalarda beyaz, ceviz ve koyu renk mobilyalarda sarı gomalak cilası tercih edilir.
 • Cila temizliğini evde yapıyorsanız %50 amonyak, %50 ispirto karışımını kullanabilirsiniz.
 • Antikalar için çok zararlı olan ahşap kurtlarına karşı özel mobilya ilacı ve cilası kullanın.
 • Kıl fırça yardımıyla ilaçlı cilayı mobilyaya sürün, sonra naylonla sıkıca sarın ve kapalı alanda 2 hafta bekletin.
 • Süre sonunda naylonu çıkarın, eskimiş cilayı boya sökücüyle temizleyin. 1 dakika kadar bekledikten sonra özel kazıma aracıyla mobilyayı temizleyin.
 • Mobilya ilaçları güçlü kimyasallar içerdiğinden kullanırken maske ve eldiven kullanın.

Editörün Notu:

Eski olan her mobilya antika değildir! Bu konuda uzman değilseniz, seçtiğiniz mobilyanın gerçekten antika olup olmadığını anlamak için küçük bir test yapabilirsiniz. Mesela ahşap bir konsol alacaksınız diyelim. Çekmece diplerinden raflarına, mobilyanın tamamında masif kullanılmışsa doğru yoldasınız demektir.

 

Evlerde Retro Rüzgarı

Sıra dışı, eğlenceli, renkli ve abartılı… İşte retro akımın anahtar kelimeleri. Dönemsel etkileri, popüler ikonları seviyor ve evinizde hem modern hem de nostaljik bir hava yaratmak istiyorsanız retro sizin tarzınız!

Retro Nedir?

Geçmişe dönüş olarak ifade edebileceğimiz retro, belli bir dönemin modasının günümüzde tekrar popüler olmasıdır. Retro daha çok 50’li, 60’lı ve 70’li yılların izlerini taşır. Esin kaynaklarından biri 20. yüzyılın en sıra dışı sanat akımlarından olan pop-art’tır. Retro dekorasyon, belli bir dönemde moda olmuş, eski görünümlü yeni parçaları kullanmaktır.

Retro Dekorasyonun İncelikleri

Bu tarzı kendinize yakın buluyorsanız, evinizde retro rüzgârı estirecek birkaç dekorasyon önerisiyle harikalar yaratabilirsiniz!

 

 • Retro tarzın en belirgin özelliği canlı renklerdir. Avokado yeşili, mor, hardal sarısı, pembe, indigo mavisi gibi renkler siyah, beyaz ve kırmızıyla kombinlenebilir. Duvar boyası ve kağıdı ile eşyaların rengi kontrast etki yaratmalıdır.
 • Mobilya seçiminde 50’li, 60’lı yılların dekorasyon anlayışı size yol gösterecektir. Geniş ve rahat kadife kanepeler, yer minderleri, iğne ayaklı puflar, renkli tabureler ev dekorasyonunda başrol oynayacak kadar abartılıdır.
 • Salonda ve oturma odasında ahşap kaplama zemin tercih edilebilir. Mutfakta, banyoda, holde veya antrede dama desenli karolar bu tarzın vazgeçilmezidir.
 • Halı seçiminde olabildiğince büyük, bol tüylü ve kabarık modeller üzerinde yoğunlaşmalısınız.
 • Aydınlatma tercihinizi ayaklı abajur, püsküllü lamba ve renkli avizelerden yana kullanabilirsiniz.
 • Retro etkisini net bir şekilde gösteren bir diğer öğe de ev tekstilidir. Batik kumaşlar, ekoseler, puantiyeler, şal desenleri ve geometrik çizgiler bu tarzda sıkça tercih edilir.
 • Dekoratif eşya olarak dönemin film yıldızlarının tablolarını, orijinal sinema afişlerini, model arabaları, plak formundaki duvar saatlerini kullanabilirsiniz.

Editörün Notu:

Retro ve vintage kavramları sıkça karıştırılır. 100 yıl kadar geçmişi olmayan eski eşyalar vintage, belli bir dönemin izlerini taşıyan yeni eşyalar retro kabul edilir. Mesela 1945’ten kalma bir abajura vintage, 1945 görünümlü yeni bir abajura retro diyebiliriz.

 

Antika Mobilya Bakımı

Yüzyıllık bir geçmişe, hatta çoğu zaman daha fazlasına sahip olan antika mobilyalar elbette özenli bir bakımı hak ediyor. Bildiğiniz gi bi toz antikaların en büyük düşmanı! Değerli antikalarınızı tozdan, kirden ve güveden korumak ise sandığınız kadar zor değil.

Antika Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Antikayı korumanın ilk şartı, onu temiz tutmaktır. Bunun için antika mobilyalarınızın düzenli olarak tozunu almalısınız. Temizlik sıklığınız en az haftada bir olmalıdır. Aşağıdaki bakım önerilerimizi dikkate alarak antikalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

 

 • Doğal kıllı bir fırçayla antika mobilyalarınızın haftada bir tozunu alın.
 • Temizlerken deterjan ya başka bir kimyasal madde kullanmayın.
 • Antikalarınızı güneşten ve rutubetten korumaya özen gösterin.
 • Ahşap dokulu antikaları kalorifer peteklerinden uzak yerlerde muhafaza edin.
 • Antikaların oymalı bölümlerini tel bir fırçayla temizleyebilirsiniz.
 • Narin ahşap mobilyaları ve boyalı süslemeleri temizlerken ressam fırçası kullanabilirsiniz.
 • Meşe kaplamalarda ve sedef işi mobilyalarda beyaz, ceviz ve koyu renk mobilyalarda sarı gomalak cilası tercih edilir.
 • Cila temizliğini evde yapıyorsanız %50 amonyak, %50 ispirto karışımını kullanabilirsiniz.
 • Antikalar için çok zararlı olan ahşap kurtlarına karşı özel mobilya ilacı ve cilası kullanın.
 • Kıl fırça yardımıyla ilaçlı cilayı mobilyaya sürün, sonra naylonla sıkıca sarın ve kapalı alanda 2 hafta bekletin.
 • Süre sonunda naylonu çıkarın, eskimiş cilayı boya sökücüyle temizleyin. 1 dakika kadar bekledikten sonra özel kazıma aracıyla mobilyayı temizleyin.
 • Mobilya ilaçları güçlü kimyasallar içerdiğinden kullanırken maske ve eldiven kullanın.

Editörün Notu:

Eski olan her mobilya antika değildir! Bu konuda uzman değilseniz, seçtiğiniz mobilyanın gerçekten antika olup olmadığını anlamak için küçük bir test yapabilirsiniz. Mesela ahşap bir konsol alacaksınız diyelim. Çekmece diplerinden raflarına, mobilyanın tamamında masif kullanılmışsa doğru yoldasınız demektir.

Dekorasyonda Niş Etkisi

Fransızcada “duvar içindeki oyuk” anlamına gelen niş, ev dekorasyonunda yükselen bir değer. Son günlerde trend haline gelen duvar nişleri aslında atalarımızın tarih boyunca gerek ihtiyaçtan gerekse mimari şıklık açısından çok tercih ettiği bir uygulama.

 

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde önemli bir yere sahip olan nişler Anadolu’daki kerpiç evlerde ve taş evlerde oymalarla süslenerek zarif bir biçimde kullanılmış. Eski İstanbul evleri de bu anlamda çok şanslı. Galata, Cihangir ve Şişli’deki eski yapılarda çok şık duvar niş modelleri görmek mümkün.

Duvar Nişleri Nasıl Kullanılır?

 • Duvar nişleri bina inşa edilirken yapılabileceği gibi istenirse sonradan da açılabiliyor.
 • Taş duvarlar arasında boşluklar bırakılarak sonradan niş olarak değerlendirilebilir.
 • Duvar nişleri bazen ihtiyaçtan bazen de sadece dekoratif amaçlı tercih ediliyor.
 • Evin yapısı ve duvar özellikleri önemli. Niş yaptırmak için duvarların kalın olması gerekiyor.
 • Salon ve oturma odaları, yatak odaları, antre ve uzun koridorlar nişin uygulama alanları.
 • Antika eşyalar, tablolar ve özel dekoratif eşyalar salon ve oturma odalarındaki niş duvarlarda çok şık duruyor.
 • Modern ev dekorasyonlarında hazır TV üniteleri yerine duvar nişlerinden oluşan üniteler de kullanılabilir.
 • Yatak odası niş modelleri de oldukça zengin. Yatak başı, gardırop niş içine gizlenerek yerden tasarruf sağlanıyor.
 • Niş içinde kullanılan aynalar, spot aydınlatmalar, sarkıtlar, dekoratif mumlar ortama derinlik için harika bir çözüm.
 • Küçük mutfak ve banyolarda da gerek yerden kazanmak gerekse dekoratif şıklık yaratmak için niş uygulamalar yapılabilir.

Editörün Notu:

Hepimizin aklında, kalbinde yer etmiş kitaplar vardır. Bu kitapların diğerlerinin arasında kaybolmasını istemez, hep yakınlarınızda tutarsınız. Yatak odanızdaki duvar nişinin içine raflar ekletip başucu kitaplarınızı buraya dizebilirsiniz. Böylece hem fonksiyonel bir nişe, hem de şık bir okuma köşesine sahip olursunuz.

Duşakabin Seçim Rehberi

Banyo dekorasyonu gün geçtikçe gelişiyor. Eski banyolardaki duş perdelerinin yerini hızla modern ve şık duşakabinler alıyor. Banyonuzun büyüklüğüne ve kullanım alışkanlığınıza göre küvetli ya da tekneli olarak alabileceğiniz duşakabinlerin temperli, mika, kompakt, eloksal, menteşeli ve krom çeşitleri var.

 

Kompakt duş sistemlerinde mini küvet, temperli cam kabin, tepe ve el duşunun yanı sıra radyo, ışık, fan ve hidromasaj yapan sırt jeti gibi lüks özellikler size konforlu bir duş keyfi yaşatıyor.

Duşakabin Seçerken Dikkat Edin!

 • Dayanıksız panel ve alüminyumdan yapılan duşakabinler ciddi ev kazalarına yol açabilir.
 • Kaliteli alüminyumun kullanıldığı duşakabinlerde kısa sürede paslanma olmaz.
 • Sularınız kireçliyse boyalı modeller yerine, krom duşakabin kullanmayı tercih edin.
 • Duşakabinin açıkta kalan bölümleri mutlaka paslanmaz çelik malzemeden yapılmış olmalıdır.
 • Temperli camdan yapılan duşakabin kapıları polistiren malzemeye göre daha sağlıklıdır.
 • Duşakabin seçiminde banyonuzun metrekaresi önemlidir. Dar alanlarda duş tekneli ve şeffaf cam modeller banyoyu büyük gösterir.
 • Su lekelerini az göstermesi açısından kabinde su damlası desenli veya buzlu camları tercih edebilirsiniz.
 • Büyük banyolarda kapaklı, küçük banyolarda kayar kapaklı modeller uygundur.
 • Duşakabinin açılır kapanır bölmeleri rahat ve sorunsuz çalışmalıdır.
 • Duşakabinin üzerindeki boyanın zamanla atması, kullanılan malzemenin kalitesiyle doğru orantılıdır.
 • Sularınız çok kireçliyse temperli cam da polistren cam da zamanla kireç tutabilir. Her duştan sonra çek-sil ile kabin camını temizlemenizi öneririz.
 • Duşakabin alırken üreticinin deneyimi, servis kalitesi ve garanti süresi üzerinde durulmalıdır.

Editörün Notu:

Duşakabin alırken küvetle duş teknesi arasında bir seçim yapmalısınız. Duş teknesinin temizliği daha kolay görünse de çocukları rahatça yıkamak ve köpük banyosu yapabilmek için küvet daha iyi bir fikir olabilir!

 

Vitrifiye Seçim ve Kullanım Rehberi

 

Lavabo, klozet, rezervuar, duşakabin gibi seramiklerden oluşan vitrifiye ürünleri farklı tarz ve modelleriyle banyolarda şık ve uyumlu bir görünüm sağlar. Vitrifiye takımlarında kişisel zevkler ön planda olsa da pek çok banyoda beyazın asaleti hâkimdir.

 

Vitrifiye seçiminde aslolan fonksiyonellik, dayanıklılık ve tasarımdır. Gerisi tamamen beklentilerinize kalmış… İleri teknoloji ürünü vitrifiyelerde otomatik açılıp kapanan, sıcaklığı ayarlayan, müzik çalan, hatta idrar tahlili bile yapan klozet kapakları bile var.

Vitrifiye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Garanti şartlarını öğrenin ve aldığınız garanti belgesini saklayın.
 • Montaj parçalarında eksik olup olmadığını kontrol edin.
 • Ürünleri almadan önce inceleyin, görünen yerlerde çizik, çatlak var mı bakın.
 • Vitrifiye ürünlerin montaj bölümlerinde deformasyon olmadığından emin olun.
 • Ürünlerin kalite standartlarına uygunluk belgelerini sorgulayın.
 • Ürün kutusunda montaj kataloğu olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Vitrifiye Ürünleri Nasıl Kullanmalıyız?

 • Öncelikle banyonuzun ölçülerine uygun bir vitrifiye takımı seçin.
 • Uygulama yapılacak olan ıslak hacimdeki tesisat ölçülerini de dikkate alın.
 • Islak mekânlarda projelendirme sonrasında montaj uygulamasına geçin.
 • Asma klozet montajında pis ve temiz su sistemine, asma klozet boyutlarına dikkat edin.
 • Kataloğu inceleyerek montaj yapın, montajda çimento gibi ürünler kullanmayın.
 • Klozetleri zemine monte ederken montaj vidası kullanmaya özen gösterin.
 • Batarya, rezervuar iç takımı, sifon gibi yardımcı gereçler birbiriyle uyumlu olmalıdır.
 • Vitrifiye temizliğinde çamaşır suyu, kireç çözücü yerine arap sabunu gibi aşındırma yapmayacak ürünler kullanın.

Editörün Notu:

Seramik aynı zamanda en sağlıklı kaplama malzemelerinden biridir. Banyolarda hijyen, estetik ve izolasyon sağlar. Sağlam bir malzeme olduğundan uzun yıllar kullanılabilir, bu yönüyle çok ekonomiktir. Seramik karo yaptırırken her zaman ihtiyacınızdan daha fazla sipariş vermenizi öneririm, böylece tamirat gerektiğinde aynı modeli aramak zorunda kalmazsınız.

 

Berjer Koltuk Seçmenin Püf Noktaları

Çocukluğumuzda tüm asaletiyle misafir odalarının en güzel köşesinde duran, antika kadar eski olmasa da ev dekorasyonuna nostaljik ve sıcak bir hava katan unsurlardır berjer koltuklar… Geçmişle aramızda bir bağ kuran, şık ve dayanıklı bu mobilyalar modern formlarıyla günümüzde de sıkça tercih ediliyor.

Salonunuza Uygun Berjer Hangisi?

Berjer modelleri arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken, genel dekorasyon anlayışınız olmalıdır. Cam kenarına koyacağınız iki şık berjer koltuk ve bir fiskos masasıyla hoş bir sohbet ortamı yaratmanız için berjer seçimiyle ilgili size birkaç ipucu vermek isteriz.

 

 • Berjer koltukları her zaman evin en aydınlık köşesine yerleştirmelisiniz.
 • Salonunuzun büyüklüğüne göre bir berjer seçmelisiniz. Geniş kolçaklı ve yüksek modeller küçük metrekarelere uygun değildir.
 • Berjer modelleri arasında kararsız kaldıysanız, dekorasyondaki çizgi, renk ve formlarla kontrast yaratarak bu koltukları odak noktası haline getirebilirsiniz.
 • Geniş berjer koltuklar için ortada büyük bir masa, küçük koltuklar için de fiskos masası kullanabilirsiniz.
 • Klasik tarzdaki evlerde daha çok deri ve kadife kaplama, modern evlerde ise geometrik çizgili, puanlı, pop-art modeller şık duracaktır.
 • Kolay temizlenebilen mikrofiber kumaşlar da konforlu bir kullanım sağlar.
 • Berjer koltuğun ahşap kısmıyla kontrast etki yaratacak bir döşemelik kumaş seçerseniz daha dikkat çekici ve canlı bir görünüm yakalarsınız.
 • Oturma grubunuz desenli ise berjerleri sade kumaşlarla kaplatabilirsiniz.

Editörün Notu:

Dekorasyon tarzınız ne olursa olsun, berjer koltuklar stil sahibi salonların vazgeçilmezleri. Berjer koltuklarınızı hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de yaptırabilirsiniz. Ya da mobilyası sağlam eski berjerlerinizi günün modası döşemelik kumaşlarla yenileyebilirsiniz. Döşemelik kumaşların metresi 20 TL-80 TL arasında değişiyor. İki berjer koltuk için ortalama 8-15 metre kumaş gider, koltuğun ölçüsüne göre tam fiyatı çıkarabilirsiniz.

 

Bu Kış İçimizi Isıtacaklar

Gelişmiş teknoloji ürünü elektrikli soba ve ısıtıcılar, soğuk kış günlerinde lokal alanların ısıtmasında büyük rol oynuyor. Özellikle son yıllarda iç mekânların yanı sıra balkon, bahçe, teras gibi dış mekânlarda da kullanılabilen infrared ısıtıcılar oldukça popüler.

 

Elektrikli soba ve ısıtıcılar fanlı, infrared ve yağlı radyatör olarak 3 sınıfa ayrılıyor. Kullanım alanına ve amacına göre her biri farklı özelliklere sahip. Dilerseniz gelin, birlikte inceleyelim.

 

Fanlı Isıtıcılar

 • Fanlı ısıtıcı kendi birimlerindeki havayı ısıtıp pompalama yoluyla mekâna yayar.
 • Küçük oda, antre, banyo gibi alanlarda soğuk havayı kırmak için yeterli performansa sahiptir.
 • Duvara monte edilerek kullanılabilir. Yer tipi modelleri de vardır.
 • Hızlı hava sirkülasyonu sağlayan modeller daha iyi ısıtır.

 

Yağlı Radyatörler

 • Yağlı radyatör doğalgazdan sonra en sağlıklı ısınma araçlarından biridir.
 • Cihazdaki rezistans içinde ısınan yağ radyatörde dolaşarak yansıtma yöntemiyle odaya yayılır.
 • Bu radyatörlerin en önemli özelliği, sıcaklığı bulunduğu odaya eşit olarak dağıtmasıdır.
 • Havayı kurutmadığı, teni yakmadığı için bebekli evlerde güvenle kullanılabilir.
 • Diğer elektrikli ısıtıcılara göre daha az enerji harcar.

 

İnfrared Isıtıcılar

 • İnfrared ısıtıcı geniş alanlarda ekonomik şekilde noktasal ısınma sağlar.
 • Elektrik enerjisinin %100’ünü ısıya dönüştürür ve ısıyı ışık yardımıyla önce insanlara, sonra havaya yayar.
 • Oksijen harcamadığından baş ağrısı yapmaz, yanma tehlikesi yaratmaz.
 • Duvara, tavana monte edebilir ya da teleskobik ayaklar ile yerde kullanılabilir.
 • Evlerde, ofislerde, kafelerde, tüm açık ve kapalı mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Editörün Notu:

Elektrikli soba ve ısıtıcı fiyatları, markalara ve ısıtma kapasitelerine göre 50 TL- 350 TL arasında değişiyor. Seçiminizi yapmadan önce ürünlerin teknik özelliklerini karşılaştırmanızı ve beğendiğiniz modelle ilgili kullanıcı yorumlarını dikkate almanızı öneririm.

 

TV Seçme Rehberi

Gelişen teknolojiyle birlikte emektar tüplü televizyonların yerini akıllı televizyonlar aldı. Piyasada o kadar çok seçenek var ki, teknik özellikler arasında boğulmadan seçim yapmak zor. Yeni bir televizyon alırken dikkat etmeniz gereken noktaları bu yazımızda bulabilirsiniz.

TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Televizyon seçiminde ilk kriter elbette boyuttur. Burada önemli olan televizyonu hangi odada kullanacağınız ve izleme mesafeniz. Mesafelere göre şu boyutlar uygundur:

 • 1-3 m mesafe arası 32 ve 40 inç
 • 3-5 m mesafe arası 32 ve 40 inç
 • 5+ m mesafe için 50 inç ve üzeri

 

Panel Tercihi

LCD ve Plazma TV’ler artık yerini LED TV ve Ultra HD ekranlı TV’lere bıraktı. LED TV’ler dış ortamdaki ışığın ekrandan kullanıcıya yansımasını önleyerek görüntü keskinliğini korur. Görüntü kalitesi açısından LED TV almanızı öneririz.

 

Çözünürlük

Piyasada daha çok Full HD ve Ultra HD çözünürlük sağlayan 4K TV’ler var. Burada bütçenize göre bir tercih yapabilirsiniz. 4 K teknolojisi yeni olduğundan pahalı, HD modelleri daha uygun fiyatlara alma şansınız var.

 

Tepkime Süresi/Yenileme Hızı

Tepkime süresi piksellerin ne kadar sürede renk değiştirdiğini ifade eder. Televizyonun tepkime süresi (ms) ne kadar düşükse o kadar iyidir. Hızlı akan film sahnelerinde ve oyunlarda bu değerin yüksekliği pek çok detayı kaçırmanıza neden olacaktır.

 

Yenileme hızı ise, görüntünün ekrana gelme hızıdır. İdeali 200 Hz’dir. Düşük bütçeniz varsa 100 Hz de işinizi görebilir ama bunun altında bir değer seyir keyfi vermeyecektir.

 

3D Özelliği

Televizyon yayınlarını ve filmleri 3 boyutlu izlemenizi sağlayan bu özellik yeni nesil modellerin çoğunda var. Yüksek fiyatı açısından, gerçekten böyle bir özelliğe ihtiyacınız varsa almanızı öneririm.

 

Dahili Uydu Alıcı

Uydu yayınlarını izliyorsanız, uydu alıcınızın televizyonunuzun içinde olması sizi ekstra masraftan kurtaracaktır. Yani faydalı bir özellik!

Editörün Notu:

Marka seçimi televizyon gibi yüksek fiyatlı teknoloji ürünlerinde daha çok öne çıkıyor. Yeni bir TV alırken markasına, garanti süresine, servis yaygınlığına ve satış sonrası hizmetlerinin kalitesine göre bir seçim yapın.

Hoş Geldin Bebek

Eve yeni bir bebek gelmeden önce herkesi bir telaş alır, ama ne tatlı bir telaştır o! Bebeğin yatak odası hazırlanır, süslenir ve o mutlu an beklenir. Hazırlığın startı bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğunu öğrendiğimiz an verilir. Pembeler, maviler havada uçuşur ve sonunda minik misafirimiz odasına kurulur.

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebek odası hazırlamak dünyanın en keyifli işlerinden biri olsa gerek! Bebeğiniz için şirin bir oda tasarlayacağınızdan eminiz, ama ideal bir bebek odası nasıl olmalı derseniz işte listemiz…

 

 • Bebeğiniz için havadar ve güneş alan, rahatça emekleyebileceği büyüklükte bir oda seçin.
 • Dekorasyonda uçuk pembeler, maviler, lilalar kullanın. Bu renkler bebeğinizi sakinleştirir.
 • Bebek odasında fonksiyonel ve sivri köşeleri olmayan ahşap mobilyalar kullanın.
 • Karyola, giysi dolabı, şifonyer, emzirme koltuğu, oyun parkı olmazsa olmaz parçalar.
 • Sonradan yatağa dönüşebilen bir karyola alırsanız iki kere masraf yapmamış olursunuz.
 • Karyola korkuluklarının indirildiğinde en az 23 cm, kaldırıldığında 66 cm olması gerekir.
 • Bebeğiniz için ne çok sert ne de çok yumuşak, yarı ortopedik bir yatak alın.
 • Nevresim takımları, bebek uyku setleri %100 pamuklu ve yıkanabilir olmalıdır.
 • Bebek odasında halı kullanmayın, laminat parke daha hijyenik olur ve kolay temizlenir.
 • Bebek odasında mutlaka ısı ve nem ölçer bulundurmayı unutmayın.
 • Bebeğinize bir gece lambası almayın unutmayın, aydınlatma için çok parlak ışık kullanmayın.

Editörün Notu:

Bebeğinizi karşılamadan önce evde birtakım önlemler almayı unutmayın! Bebek emniyetli priz kapakları, buzdolabı ve fırın kilitleri, silikonlu köşe koruyucular, çekmece koruma aparatları, kapı stoperleri ve klozet kilitleri gibi… Çünkü bebeğinizin güvenliği her şeyden önemli.

Doğru Ütü Seçme Rehberi

Ütü yapmak en çok vakit alan ev işlerinden biridir. Daha az yorulmak ve zamandan kazanmak için doğru bir ütü seçmelisiniz. Gelişen teknolojiyle birlikte pek çok teknik özellik eklense de temelde iyi bir ütüden beklentiniz buhar gücü olmalıdır.

 

Ütü fiyatları teknik özelliklere göre değişmekle birlikte, buhar kazanlı ütülerin diğerlerinden daha pahalı olduğunu söylemek mümkün.

Sizin Ütünüz Hangisi?

Ütü seçiminde en önemli kriterler buhar gücü, ütünün tabanı ve otomatik kapanma sistemidir. Bir ütü her şeyden önce güçlü buhar vermeli, kırışıklıkları sizi uğraştırmadan açabilmelidir. Sizin için en uygun ütüyü aşağıdaki püf noktalarını dikkate alarak bulabilirsiniz.

 

 • Çekirdek aileler için normal buharlı ütü, kalabalık aileler için buhar kazanlı ütü uygundur.
 • Normal ütülerde 1600 W, buhar kazanlı ütülerde 2400 W kırışıklık açmak için yeterli.
 • Sentetik kumaşlar için normal ütülerdeki buhar gücü yeterli olur. Ama ketenler, ipekler, jean kumaşlar için daha fazla buhar gücüne ihtiyacınız var.
 • Ütünün giysiler üzerinde kolayca kayması, yapışmaması ve çizilmemesi için seramik tabanlı modelleri tercih edin.
 • Ütü tabanındaki gözenekler ne kadar çoksa kırışıklıklar o kadar çabuk açılacaktır.
 • Güvenliğiniz için, ütünüz açık unutulduğunda otomatik olarak kapanabilmelidir.

Ütü Alırken Aklınızda Olsun!

Ütü modeli seçerken aramanız gereken kriterlerden bahsettik. Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken diğer noktaları da şöyle sıralayabiliriz:

 

 • Pantolonlardaki çizgi sizin için hassas bir konuysa, şok buhar özelliği olan bir ütü seçin.
 • Damlamayı önleyici bir model alırsanız, kumaşlarınızda lekelenme olmaz.
 • Ütünüzü daha uzun yıllar kullanmak için kireç önleyici sistemi olup olmadığını kontrol edin.
 • Zamanla oluşan kireç birikintilerine karşı kendi kendini temizleyebilen ütüler idealdir.
 • Seyahat tipi ütülerin evde kullanım için yeterli performansı sağlamayacağını unutmayın.

Editörün Notu:

Ütünüze ne kadar iyi bakarsanız o kadar uzun süre kullanırsınız. Ütünüzü temizlerken deterjan kullanmayın, yumuşak ve nemli bir bezle silebilirsiniz. Buhar haznesini temizlemek için de ayda en çok bir kere kireç çözücü kullanmaya özen gösterin.

Evde Sinema Keyfi

Sinema perdesinin büyüsü bir başka ama evinizin konforunda sinema keyfi yapmak çok daha rahat ve ekonomik! Gelişmiş teknoloji ürünü ev sinema sistemleriyle sinema salonunu evinize taşıyabilirsiniz.

Ev Sinema Sistemi Nedir?

Ev sinema sistemi görüntü sağlayıcı cihaz, görüntü oynatıcı ve ses düzeninden oluşur. Görüntü sağlayıcı olarak projeksiyon perdesi veya televizyonunuzu kullanabilirsiniz. Görüntü oynatıcı olarak DVD/Blu-Ray, ses düzeni için de 5 hoparlör ve subwoofer’a ihtiyacınız var.

 

Bunları tek tek alacaksanız aynı marka, birbirini destekleyen ürünleri tercih etmelisiniz. Ya da bütçenize uygun bir ev sinema sistemi alıp keyfinize bakabilirsiniz.

Ev Sineması Kurmanın Püf Noktaları

 

Yerleşim

 • Ev sineması için salonda kolon, kiriş, kapı ve pencerelerden uzakta bir yer belirlemelisiniz.
 • Projeksiyon perdesi ya da TV ekranı için duvarda yeterli bir alan olmalıdır.
 • Görüntü sistemi ve hoparlörler oturma grubunun, ikili ya da üçlü koltuk takımlarının tam karşısında yer almalıdır.
 • İzleme mesafesi için ekranın diyagonal ölçüsünün 2 katı alınabilir. (Örn: 106 cm ekran için 213 cm gibi)

 

Akustik

 • Tavanı yüksek olmayan bir salonda halı, perde ve kumaş döşemeler seslerin emilmesini sağlayacaktır.
 • Çıplak yer ve duvarlar seste yansıma yapacağından tercih edilmez.
 • Gereğinden fazla eşya da efektlerin duyulmamasına neden olur.

 

Hoparlörler

 • Merkez hoparlörler TV’nin üzerine, ön sağ ve sol hoparlörler görüntü kaynağının yanlarına konulmalıdır.
 • Birbirinden uzak ve oturma grubunu 60 derecelik bir açıyla görecek şekilde yerleştirilmelidir.
 • Arka hoparlörler oturma grubuna göre ortalanarak sağa ve sola yerleştirilebilir.
 • Subwoofer’ın mobilyaları titretmeyecek bir uzaklıkta durması yeterlidir.
 • Hoparlörlerin izleyicilerin kulak hizasında durmasına dikkat edin.

 

Görüntü Sistemi

 • Projeksiyon perdesi, duvara monte ya da sehpalı büyük ekran TV kullanabilirsiniz.
 • İzleme kalitesi açısından ortamın yeteri kadar karartılması gereklidir.
 • Bunun için ışık geçirmeyen jaluziler ve perdeler uygun bir seçim olacaktır.
 • Aydınlatma tercihinizi aplik veya abajurdan yana kullanmanızı öneririz.

Editörün Notu:

Evde sinema keyfini gölgeleyen ortada duran kablolardır. Görüntü kirliliği yaşamak istemiyorsanız onları süpürgelik altına ya da özel kablo kutularının içine gizleyebilirsiniz.

Klima Seçim Rehberi

Kapalı alanlarda havayı ısıtan, soğutan, temizleyen ve nemini kontrol eden klimalar modern hayatın vazgeçilmezi. Evde, ofiste daha konforlu bir yaşam için iklimlendirme artık bir lüks değil, ihtiyaç.

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Merkezi klimalar daha çok AVM’lerde, otellerde, fabrikalarda kullanılıyor. Bireysel klimaların tarihi ise pencere tipi modellere dayanıyor. Zamanla bu klimaların yerini daha ekonomik ve konforlu olduğu için split klima teknolojisi almış. Split klimaların daha büyük kapasiteli olanlarına paket tip klima deniyor.

Split Klima Nedir?

Split, ev ve ofislerde en çok kullanılan klima modeli. Bir dış ünite veya birden fazla iç üniteden oluşuyor. Split klimaların ortamın havasını temiz tutan, nemi dengeleyen, özel olarak programlanabilen ve uzaktan da kumanda edilebilen modelleri hayatı daha konforlu hale getiriyor. Kullanım alanına göre 5’e ayrılıyor:

 • Duvar Tipi
 • Yer/Tavan Tipi
 • Salon Tipi
 • Kanal/Gizli Tavan Tipi
 • Kaset Tipi

İnverter Klima Nedir?

Oda sıcaklığını ortalama bir seviyede tutmak için çalışan klima, istenen düzeye geldiğinde durur ve ısı değişimi olduğunda tekrar çalışmaya başlar. İşte en yüksek enerji kullanımı da klimanın tekrar devreye girdiği bu an yaşanıyor. İnverter klimalar, ısıtma ve soğutma yapmadığı anlarda daha az enerji harcıyor. İnverter klimaların ısıtma ve soğutma performanslarının sıra dışı iklimlerde bile çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Klima Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Klima tipi, kapasitesi ve kurulum yeriyle ilgili ücretsiz keşif hizmetinden yararlanın.
 • Montaj, bakım ve servis hizmetlerinden sorunsuz olarak yararlanabileceğiniz bir markayı seçin.
 • Klimanın verimini COP (Isıtma Verimi) ve EER (Soğutma Verimi) değerlerinin yüksekliğinden ya da A, B, C, D gibi harflerle ifade edilen enerji verimliliği sınıfından anlayabilirsiniz.
 • Ev tipi klimalarda 7000 – 24.000 Btu/h arası soğutma/ısıtma kapasitesi yeterlidir.
 • Klima modeli seçerken düşük ses seviyesi de önemli bir kriterdir.
 • Günde 1-2 saat klima kullanılacaksa İnverter yerine, A sınıfı bir klima da tercih edilebilir.

Editörün Notu:

Klimanızı aldıktan sonra yılda iki kere bakımını yaptırmanız ve filtrelerini uygun aralıklarla temizletmeniz kullanım ömrünü uzatacaktır.

Bahçe Dekorasyonunun İncelikleri

Yaz ve kış bahçelerinin dekorasyonu her zaman doğal ve konforlu olmalı. Dekorasyonun en keyifli noktası bahçe mobilyalarının seçimi, zira seçeceğiniz malzeme hem sizi ve dostlarınızı rahat ettirmeli hem de dört mevsim dayanıklılığını korumalı.

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Dayanıklı bir bahçe masası ve oturma grubu seçmekle işe başlayabilir; tarzınızı yansıtan bahçe salıncakları, şezlonglar, minderler, fenerler ve saksılarla hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Hatta dilerseniz bahçede kendi seranızı bile oluşturabilirsiniz.

 

Renk seçiminde tabii ki özgürsünüz. Beyaz, açık krem, lacivert ve doğal tik renginin bahçe dekorasyonunda şıklığın garantisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bahçede Hangi Mobilya Uygun?

Estetik kadar dayanıklılığın da öne çıktığı bahçe mobilyalarında trend her sezon değişebiliyor. Değişmeyen tek şey, ahşabın doğal dokusunun bahçeye çok yakıştığı.

 

Tercihinizi ahşaptan yana kullanacaksanız, kullanım ömrü 100 yıl olan tik ağacını öneririz. Onun dışında son dönemde bambular, rattanlar, paslanmaz çelikler de bahçede hoş bir doku yaratıyor.

 

Mobilya ve Aksesuar Seçiminde Küçük Tüyolar

 • Dayanıklı, rahat, kolay temizlenebilen ve sağlıklı bahçe mobilyaları seçin.
 • Bahçe mobilyalarını sık sık temizleyin ve koruyucu kılıflardan kullanın.
 • Mobilya seçiminde tercihiniz tik ağacı ise, sezona girerken zımparalama bakımı yaptırın.
 • Sentetik örgü ya da metal malzemeler için özel temizleme solüsyonlarını kullanın.
 • Tik mobilyalarda yüzeyin pürüzsüz olmasına, rattan mobilyalarda örgünün düzgünlüğüne, alüminyum mobilyalarda ise boyasının elektrostatik olmasına dikkat edin.
 • Nanoteknoloji ürünü, su geçirmez, katlanabilir minderler alın ve kışın iç mekânda saklayın.

Editörün Notu:

Ferforje detaylar özellikle beyazın hâkim olduğu bahçe dekorasyonlarına çok yakışıyor. Bahçe masası, saksı standı ve diğer aksesuarlarda bu şık detaydan yararlanabilir; bahçenizde romantik bir hava yaratabilirsiniz. Benim seçimim, bisiklet formundaki ferforje çiçeklik:)

Saç Bakım Ürünleri Rehberi

Kişisel bakımına özen gösteren herkes için saç bakım ürünleri çok önemli. Her duştan sonra saçlarımızı kuruttuğumuz makine, yarattığı doğal buklelerle baş döndüren maşalar ve kıvırcık saçlıların hayatını kurtaran düzleştiriciler…

Saç Bakım Ürünlerini Nasıl Seçmeliyiz?

Gelişen teknolojiyle birlikte farklı özellikte o kadar çok çeşit saç bakım ürünü var ki seçmesi zor! Saç bakım ürünü alırken öncelikle ihtiyacını tam olarak ne olduğunu belirlemek ve o kategorideki en sağlıklı ürünü seçmek gerekiyor. Bu yazımızda seçiminizi kolaylaştıracak püf noktaları bulabilirsiniz.

 

Saç Kurutma Makinesi

 • Saçlarınızı kuruturken hasar vermeyecek bir makine kullanmalısınız.
 • Yüksek performans için 2000 W üstü profesyonel saç kurutma makineleri uygundur.
 • Performans beklentiniz azsa ya da seyahat tipi bir makine alacaksanız 1200-1400 W yeterli olabilir.
 • Saça nem kazandıran iyon teknolojili saç kurutma makineleri son günlerde çok popüler. Sürekli kabaran, aşırı kuruyan saçlara sahipseniz bu modelleri tercih edebilirsiniz.
 • Farklı uçlarla saç şekillendirme yapabileceğiniz modeller kullanım çeşitliliği sağlar.

 

Saç Maşası

 • İstediğiniz buklenin büyüklüğüne göre 19-36 mm arası modellerden birini seçebilirsiniz.
 • Seramik kaplamalı saç maşalarıyla daha yumuşak, parlak ve kalıcı bukleler yaratabilirsiniz.
 • Nemlendirme özelliği olan bir modelle, saçı kıvırırken oluşacak nem kaybını büyük oranda önleyebilirsiniz.
 • Saçlarınız boyalıysa, özel sıcaklık kontrolü sağlayan maşalar daha sağlıklı olacaktır.
 • Hızlı ısınma süresine sahip saç maşaları hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlar.

 

Saç Düzleştirici

 • Saçınızın durumuna göre manuel olarak 140-230 derece ısı ayarı yapabileceğiniz ya da bu ayarı otomatik yapabilen bir model seçin.
 • İyon teknolojili saç düzleştiricilerdeki seramik plakalar saçlarınızı korur ve parlak tutar.
 • Güvenli bir kullanım için otomatik kapanma özelliğinin olup olmadığını kontrol edin.
 • Saçlarınızı sürekli yüksek ısıya maruz bırakmamak için düzleştiricileri çok sık kullanmayın.

Editörün Notu:

Sık ve doğal bukleler için 19 veya 25 mm saç maşalarını tercih etmelisiniz. İnce bir maşayla yaptığınız bukle ertesi gün daha doğal ve güzel görünecektir.

Gardırop Seçimi Nasıl Olmalı?

Yatak odalarının en ağır mobilyalarından olan gardrop hem estetik hem de kullanışlı olmalıdır. Elbiselerinizi, pantolonlarınızı, gömleklerinizi ve hatta aksesuarlarınızı yerleştireceğiniz fonksiyonel bir iç tasarıma sahip olan gardıroplar şık bir depolama alanıdır.

Gardırop Seçimi Nasıl Olmalı?

Dekorasyon tarzınıza uygun olarak kiraz, akçaağaç, venge ya da dilediğiniz malzemeden iki, üç veya dört kapılı gardırop çeşitlerinden birini seçebilirsiniz. Tek kapılı modeller ve bez dolaplar daha çok öğrenci evleri için uygundur.

 

Gardırop seçerken düşünmeniz gereken öncelikle ne tip bir depolama ünitesine gereksinim duyduğunuzdur. En çok neye ihtiyacınız var? Daha çok çekmece, daha çok askılık ya da daha çok boşluk…

 

Diğer Püf Noktaları

 • Gardırop alırken yatak odanızın şekline göre bir seçim yapın. Tavan yüksekliği, süpürgelik ve köşeler önemli detaylardır.
 • Yatak odanız küçükse beyaz, akçaağaç gibi açık tonları tercih etmelisiniz.
 • Yer döşemeleriniz de gardırobun malzemesi için iyi bir seçim kriteri olabilir.
 • Ayna kapaklı gardıroplar yatak odanızı daha büyük gösterecektir.
 • Kapaklı modeller büyük yatak odaları içindir. Küçük metrekarelerde sürgülü dolaplar size yer kazandırır.
 • Lake gardıroplar ışığı yansıttığı için yatak odanızda aydınlık bir atmosfer yaratır.
 • Modüler gardıroplar çok pratiktir. Raf sistemleri, askılıklar ihtiyacınız doğrultusunda değişebilir; azaltılabilir ya da çoğaltılabilir.
 • Askılık boyunu giysilerinizin uzunluklarına göre seçin.
 • Erkek ve kadın bölmeleri için askı yükseklikleri farklıdır. Erkekler için orta, kadınlar içinse uzun boy askılıklar uygundur.

Editörün Notu:

Eğer yatak odanızda bir şifonyer yoksa, gardırobunuzdaki bölmeli çekmeceler kemer, kravat, fular, bere ve çoraplar için size harika bir depolama alanı sağlar. Modüler pek çok modelde bu çekmeceler standart olarak vardır, yoksa da siz çekmecelerin en üstüne ekletebilirsiniz. Üzeri cam olan bölmeli çekmeceler şık bir görünüm yaratır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here